SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterka TVN24 laureatką głównej nagrody konkursu Silesia Press

Katowicka dziennikarka stacji TVN24 Małgorzata Marczok wygrała 17. edycję regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za reportaż „Schodzimy do piekła”, poświęcony rodzinom ratowników górniczych, uczestniczących w akcji podczas katastrofy w kopalni Pniówek.

Mówiąc o zwycięskim reportażu, przewodniczący konkursowego jury, szef regionalnego portalu Slazag.pl Marcin Zasada, nawiązał do słów b. wicepremiera Janusza Steinhoffa po katastrofie w Pniówku, że przepisy bezpieczeństwa w kopalniach od zawsze pisane są krwią górników.

„To jest jeden aspekt katastrof górniczych. Drugi jest czysto ludzki, rodzinny. Dziennikarze po tym, jak na Śląsku ginie górnik, powinni nie tylko pytać, dlaczego - bo wyjaśnienia należą się rodzinom i nam wszystkim - ale też pokazywać, kim byli ci, których dotknęła ta tragedia. Materiał Małgorzaty Marczok łączy te walory w znakomity sposób” - ocenił Zasada.

Nagrodzona podziękowała przede wszystkim bohaterom reportażu, ratownikom i wdowom. "Dziękuję wam za zaufanie, za to, że zgodziliście się o tym opowiedzieć" - powiedziała Marczok.

W tym roku zmieniono formułę organizowanego od 17 lat konkursu, przyznając – obok nagrody głównej – po trzy równorzędne nagrody w dwóch kategoriach tematycznych: społeczno-kulturalnej i historycznej. W kolejnych edycjach nagradzane mają być również materiały ekonomiczne i sportowe.

W kategorii Historia wyróżniono publikację Patryka Osadnika z portalu Slazag.pl „Śląskie miasto, które słynie z cydru”, poświęconą związkom Cidrów – jak lokalnie nazywane jest miasto Radzionków – z jabłkowym napojem. Nagrodę otrzymali też Dorota Stabik z Polskiego Radia Katowice za historyczny cykl „Tajemnice kamienic” oraz Wojciech Królikowski z TVP Katowice za telewizyjny reportaż „W Chrystusie ożywione”, poświęcony procesowi beatyfikacyjnemu siostry Marii Paschalis Jahn i dziewięciu elżbietanek, w uznaniu ich męczeństwa.

W kategorii społeczno-kulturalnej nagrodzono Annę Dudzińską i Agnieszkę Szwajgier z Radia 357 za reportaż „Stroiciele”, opowiadający o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, udzielanej w katowickim centrum kultury – dawnej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Kolejne społeczno-kulturalne nagrody przypadły Violetcie Rotter-Kozerze z TVP Katowice za reportaż poświęcony b. wieloletniej dyrektor NOSPR Joannie Wnuk-Nazarowej „Pod presją dźwięku i słowa”, oraz Tomaszowi Borówce z portalu Slazag.pl za publikację „Tak blisko na Trzy Stawy. Olena Kuryło to ranna Ukrainka słynna na cały świat. Leczy się w Katowicach”. Jej bohaterką jest ofiara bombardowania okolic Charkowa, której wizerunek pokazały media na całym świecie.

Przyznano także wyróżnienia: Zuzannie Czyż z TVP Katowice, Agnieszce Strzemińskiej z PR Katowice oraz Julii Karasiewicz i Tomaszowi Kazaneckiemu z dziennikzachodni.pl (Polska Press Grupa). Ogółem do konkursu złożono 84 prace.

Podczas czwartkowej gali konkursu Silesia Press szefowie obchodzących swoje jubileusze wiodących śląskich mediów odebrali pamiątkowe dyplomy. W ten sposób wyróżniono Polskie Radio Katowice w roku jego 95-lecia, TVP Katowice z okazji jubileuszu 65-lecia oraz archidiecezjalne Radio eM, obchodzące w tym roku 20-lecie działalności.

Dyplomy dla dziennikarzy odchodzących z mediów

Dyplomy odebrali również znani śląscy dziennikarze, odchodzący w tym roku z pracy w mediach: reporterka Radia Zet, a wcześniej Radia Tok FM, Daria Klimza oraz reporter Polsatu Krzysztof Bąk.

Darię Klimzę wyróżniono „za reprezentowanie najwyższych standardów radiowego dziennikarstwa informacyjnego: rzetelność, profesjonalizm, zaangażowanie, mistrzostwo formy dziennikarskiej, szacunek wobec słuchaczy oraz życzliwość i niezawodny uśmiech dla koleżanek i kolegów po fachu”, a Krzysztofa Bąka „za dziennikarski profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie w pracę, odwagę w podejmowaniu trudnych tematów, pomysłowość, skrupulatność i wiarygodność w przekazywaniu odbiorcom prawdy o relacjonowanych wydarzeniach oraz koleżeńskość i życzliwość”.

Organizatorem cieszącego się prestiżem w regionalnym środowisku dziennikarskim konkursu Silesia Press jest Stowarzyszenie Mediów Regionalnych Silesia, skupiające byłych i obecnych dziennikarzy oraz osoby związane z mediami.

Laureaci konkursu otrzymują nagrody pieniężne. Partnerami wydarzenia są m.in. firmy Tauron oraz ING Bank Śląski, a także miasto Katowice.

Dołącz do dyskusji: Reporterka TVN24 laureatką głównej nagrody konkursu Silesia Press

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Julnalista
Slazag.pl, pierwszy raz słyszę. Przewodniczącym kapituły jest szef tego portalu i trzy nagrody dla dziennikarzy tam zatrudnionych. 🤔
odpowiedź
User
telewizyjna
A " gwiazda" Zosia S. z TVP Katowice nic nie dostała? No a się tak lansuje, tak lansuje, nawet stronę na FB dla " fanów" sobie założyła:DDD
odpowiedź
User
Kato
Jesli Dudzia dostala nagrode to czy w jury byla Seku? Bo to taka prawidłowość.....😂
odpowiedź