SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga związków żydowskich do Rady Etyki Mediów ws. "Wiadomości". Bańkowicz: zajmiemy się sprawą

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę do Rady Etyki Mediów na materiał "Trzaskowski spełni żydowskie żądania?", emitowany w „Wiadomościach” TVP. Ryszard Bańkowicz, przewodniczący REM poinformował nas, że zajmie się sprawą.

Article

W piśmie podpisanym przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Naczelnego Rabina RP i American Jewish Committee do Rady Etyki Mediów zwrócono uwagę, że materiał autorstwa Adriana Boreckiego narusza Kartę Etyczną Mediów.

W piśmie przekazanym redakcji Wirtualnemedia.pl czytamy: „Wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego dalece odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego. Wywołują one przekonanie o rzekomo wrogo nastawionych do Polski organizacjach żydowskich, które mogą działać w porozumieniu z historykiem rozpowszechniającym kontrowersyjne tezy na temat wojennych relacji polsko-żydowskich oraz wpływać na przyszła decyzje jednego z kandydatów na prezydenta w wypadku ew. jego zwycięstwa w wyborach” - argumentują adresaci listu.

Zwracają również uwagę, że „brak informacji o wynikach śledztw w sprawie pogromów w Jedwabnem i Kielcach, w zestawieniu z nierzetelnym komentarzem eksperta, prowadzi do błędnego wniosku, że odpowiedzialność Polaków za te zbrodnie można zasadnie kwestionować”. - Przeciętny widz, wobec tak skonstruowanego przekazu, zawierającego fałszywe tezy oraz odwołującego się do lęki i niechęci do tego, co w sposób zamierzony ukazywane jest jako tajemnicze i wrogie, jego bezradny. Pozbawiony gruntownej wiedzy z dziedziny historii czy stosunków międzynarodowych, nie będzie w stanie odróżnić praw od półprawd i dezinformacji" – stwierdzili przedstawiciele związków żydowskich. Treść skargi jako pierwsza opublikowała „Rzeczpospolita”.

Przewodniczący Rady Etyki Mediów Ryszard Bańkowicz poinformował nas, że Rada zajmie się sprawą, zapozna się z materiałem i wyda opinię końcową w tej sprawie.

W połowie czerwca br. Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę American Jewish Committee oceniła, że pokazane kilka dni temu w „Wiadomościach” materiały sugerujące, że Rafał Trzaskowski może zaspokoić roszczenia żydowskie ws. mienia bezspadkowego, miały charakter antysemicki. - Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju - członka Wspólnoty Europejskiej i NATO - stwierdziła REM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,1 mln widzów.

TVP ze wzrostem wpływów i 2,8 tys. pracowników

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

Duży wzrost łącznych zarobków zarządu w mniejszym stopniu wynika z tego, że przez 9 miesięcy była w nim jedna osoba więcej. Już w sprawozdaniu za 2018 rok TVP zaznaczyła, że po odwołaniu Macieja Staneckiego nie utworzono rezerwy na jego odprawę ani odszkodowanie z racji zakazu konkurencji.

Natomiast jesienią 2017 roku Kurski i Stanecki w miejsce umów o pracę zawarli z nadawcą umowy o świadczenie usług zarządczych. Te kontrakty gwarantowały im wypłatę do końca ub.r. premii za 2017 rok. - Kwota należnych wynagrodzeń zostanie określona w odrębnej uchwale rady nadzorczej. Z uwagi na brak możliwości wiarygodnego oszacowania wartości wynagrodzeń zmiennych należnych członkom zarządu za 2017 roku spółka nie utworzyła rezerwy z tego tytułu w księgach rachunkowych 2018 roku - poinformowano w sprawozdaniu TVP za 2018 rok.

W lutym br. Jacek Kurski – jeszcze jako prezes – podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków, której był gościem zaznaczał, że sam zaoszczędził publiczne środki, ponieważ zarabia 7-krotność średniej krajowej (najwyższa możliwa suma na kontrakcie to 15-krotność). - Poprosiłem radę nadzorczą na najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe, ale sam poprosiłem o takie, wynosi ono 7-krotność średniej krajowej – poinformował wtedy.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Czytaj więcej: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skarga związków żydowskich do Rady Etyki Mediów ws. "Wiadomości". Bańkowicz: zajmiemy się sprawą

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
terefere
dalszy ciąg walki o zniszczenie polskiej konkurencji... "David Zaslav, biznesmen, współwłaściciel Discovery. W wolnym czasie działa w USC Shoah Foundation. Członek Światowego Kongresu ydów, organizacji „głęboko rozczarowanej" projektem ustawy reprywatyzacyjnej.
David Zaslav jest także współwłaścicielem TVN."
odpowiedź
User
właśnie
dalszy ciąg walki o zniszczenie polskiej konkurencji... "David Zaslav, biznesmen, współwłaściciel Discovery. W wolnym czasie działa w USC Shoah Foundation. Członek Światowego Kongresu ydów, organizacji „głęboko rozczarowanej" projektem ustawy reprywatyzacyjnej.
David Zaslav jest także współwłaścicielem TVN."
dokładnie tak. kkr tj właściciele mediów z mordoru to też przecież górale pustynni jak i wujek george od m.in. agory. to front propagandowy tego narodu, który chce mieć wpływ na polskie umysły i jak widać po głosach na smroda z czajki, ma!
odpowiedź
User
Toja
REM zajmuje się wszystkim co wpływa na niekorzyść pis czy tvp, przecież to takie typowe dla opozycji, że stawiają kłody pod nogi i mieszają z szambem.
odpowiedź