SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skargi do KRRiT na czarne plansze w proteście "Media bez wyboru"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała w sumie 13 zgłoszeń dotyczących czarnych plansz, które były emitowane w ramach protestu „Media bez wyboru”, organizowanego przez nadawców - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

W środę, 10 lutego 2021 roku większość nadawców komercyjnych zamiast programu przez cały dzień pokazywała jedynie czarne plansze i komunikat: „Tu miał być twój ulubiony program”. Była to forma protestu przeciwko wprowadzeniu tzw. podatkowi od reklam, w związku z faktem, że w wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy, który miałby nałożyć na media obowiązek zapłaty dodatkowej daniny. Oficjalnie nazwano projekt ustawą o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Mimo tego, że media płacą już podatek dochodowy, musiałyby jeszcze zapłacić podatek od przychodów z tytułu reklamy.

Skargi do KRRiT na czarne plansze

Czarne plansze pokazywały m.in. TVN oraz Polsat, które po raz pierwszy w historii nie wyemitowały „Faktów” oraz „Wydarzeń”, a jedyną stacją informacyjną, która pokazała wieczorne wydanie serwisu była TVP z „Wiadomościami”.

Spytaliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, jak odnosi się do faktu nienadawania programu przez niektórych nadawców, którzy zmienili ramówki mimo obowiązywania ich konkretnych zapisów koncesyjnych. Regulator nie odpowiedział nam na to pytanie, jednak dostaliśmy odpowiedź, ile skarg złożono w związku z faktem braku programu (skargę może złożyć każda osoba prywatna lub instytucja – przyp.red.).

- Do KRRiT, w związku z protestem mediów, wpłynęło łącznie 12 wystąpień, przy czym 6 osób poparło protest, a 6 osób było przeciw – poinformowała nas Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

Skarga na czarną planszę w TVP

Do Krajowej Rady miała również wpłynąć jeszcze jedna skarga – w sprawie czarnej planszy, którą nadała Telewizja Polska 11 lutego w TVP1, przed orędziem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Czarna plansza z napisem „Tu powinien być Twój ulubiony mecz” pojawiła się pod koniec materiału Dominika Cierpioła w mocnym krytycznym tonie opisującym, że politycy Platformy Obywatelskiej z jednej strony wspierają protest przeciw podatkowi reklamowemu realizowany przez media prywatne pod hasłem „Media bez wyboru”, a z drugiej strony od zeszłego weekendu zbierają podpisy poparcia pod projektem ustawy mającej zlikwidować TVP Info.

W swoim wystąpieniu marszałek Senatu krytycznie ocenił projekt podatku reklamowego i zaapelował do władzy o wycofanie go. Zapewnił, też, że Senat odrzuci tę ustawę, wyraził wsparcie dla niezależnych mediów, a środowy protest porównał do przerwania emisji przez telewizję w dniu ogłoszenia stanu wojennego.

Cały finał Klubowych Mistrzostw Świata transmitowano w TVP Sport. W TVP1 można było obejrzeć drugą połowę, w związku z transmisją nie pokazano prognozy pogody.

Wersji podanej w materiale „Wiadomości” zaprzeczył Maciej Berek, dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu. W oświadczeniu stwierdził, że Kancelaria Senatu ze względu na transmisję meczu chciała, żeby wystąpienie Tomasza Grodzkiego pokazano o godz. 19:55, tak żeby skończyło się przed początkiem drugiej połowy.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,18 mln widzów, z czego 2,54 mln w TVP1 i 636 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na czarne plansze w proteście "Media bez wyboru"

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PATRYK
CZAS JUŻ , ABY TELEWIZJA PISOWSKA ZOSTAŁA ZMIENIONA W GRUPĘ PROFESJONALNYCH DZIENNIKARZY ,KTÓRZY WIEDZĄ JAK ROBIĆ SWOJĄ ROBOTĘ .CZAS RACHONI ,KARNOWSKICH ,SAKIEWICZÓW I INNYCH JUŻ MINĄŁ.MAMY DOŚĆ
43 25
odpowiedź
User
Max vov Sydow
Dobre. Nie płacą za oglądanie tych stacji, ale skargi składają. Co za kraj.
52 11
odpowiedź
User
pewnie tradycyjnie skasują
może czas napisać skargę na stację która nie dosyć, że dostaje obowiązkowy abonament, dodatkowo łoi podatników na 2 mld rocznie, bierze kasę za reklamy jak stacje komercyjne, jej misja to szczucie na opozycję i wazelina do rządzącej partii, itd.
44 20
odpowiedź