SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skargi do KRRiT na e-papierosa Adama Michnika w „Tomasz Lis na żywo”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na ostatni odcinek programu publicystycznego TVP2 „Tomasz Lis na żywo” z udziałem Adama Michnika. Widzowie skarżyli się na publiczne palenie e-papierosa przez naczelnego „Gazety Wyborczej” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Adam Michnik palący e-papierosa w programie Tomasza Lisa, fot. TVP2 Article

Michnik był jedynym gościem, z którym w miniony poniedziałek rozmawiał gospodarz programu Tomasz Lis. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” wyciągał elektrycznego papierosa z kieszeni i zaciągał się na wizji. Kamera kilka razy uchwyciła moment, w którym dziennikarz wydmuchiwał dym, a kadry momentalnie trafiły na serwisy społecznościowe.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, po emisji odcinka „Tomasz Lis na żywo” do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły cztery skargi dotyczące palenia e-papierosa przez Adama Michnika w studiu TVP2. - Zgodnie z procedurą KRRiT zwróci się do nadawcy o przesłanie audycji, po jej analizie odniesie się do zarzutów podnoszonych w skargach - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT.

 

Ustawa o radiofonii i telewizji zakazuje nadawania przekazu handlowego produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu. Zakaz ten jest regulowany przez ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która - w art. 8 - zabrania reklamowania i promocji tychże produktów m.in. w telewizji. Dalsze działania KRRiT uzależnione są od decyzji organu w sprawie złożonych przez widzów zażaleń.
 
Trzy dni wcześniej - w piątek 2 stycznia br. - naczelny „GW” gościł w programie publicystycznym TVP Info „Kod dostępu” prowadzonym przez Barbarę Czajkowską. W studiu również miał ze sobą e-papierosa. Jak dotąd do KRRiT nie wpłynęły jednak żadne skargi od widzów dotyczące tego programu.

Telewizja Polska nie komentuje sprawy. Rzecznik prasowy Jacek Rakowiecki dopytywany przez Wirtualnemedia.pl odparł, że warto koncentrować się na treści wypowiedzi Adama Michnika, a nie na tym, co trzymał w ręce.

Palenie e-papierosa na wizji w studiu TVP zostało mocno skrytykowane i wyśmiane przez wielu dziennikarzy i ludzi mediów aktywnych na Twitterze. Zachowanie Adama Michnika porównywano m.in. do jedzenia na sali sejmowej przez posłankę Krystynę Pawłowicz (przeczytaj te komentarze).

Należy podkreślić, że Adam Michnik od wielu lat pali papierosy podczas wydarzeń publicznych, także tych transmitowanych przez telewizję. W ostatnim okresie w wielu programach publicystycznych (m.in. na antenie TVN24) fajkę popalał Andrzej Urbański. Palić papierosa na wizji zdarzało się też Marii Czubaszek, m.in. w talk-show Kuby Wojewódzkiego w TVN.

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. do Krajowej Rady wpłynęła skarga na bezstronność gospodarza programu „Tomasz Lis na żywo” (więcej na ten temat).

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w okresie od 13 stycznia 2014 roku do 22 grudnia 2014 roku talk-show „Tomasz Lis na żywo” oglądało średnio 2,08 mln osób (zobacz dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na e-papierosa Adama Michnika w „Tomasz Lis na żywo”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mateusz
proponuję cenzurować filmy gdzie postać pali papierosa.
LUDZIE! godz. 22 w tv i afera o papierosa? ?
62 77
odpowiedź
User
art
W telewizyjnym studio jeszcze nikt wcześniej nie palił. Ale Michnika kultura nie obowiązuje, on jest bogiem dla lemingów pokroju Lisa.
odpowiedź
User
Redy
D...d...d...dajcie spokój Adamowi.
38 62
odpowiedź
User
Jedrek
Temu co to komunista jest "człowiekiem honoru" u tego co to jest "bezstronnym dziennikarzem" wszystko wolno. Ostatecznie sa z jednej opcji.
Nikt nikogo nie ukarze a KRRiT jeszcze tego od honoru, przeprosi!!
64 52
odpowiedź
User
mm
zydek gardzi nami gojami i okazuje to przy każdej okazji
66 71
odpowiedź