SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skargi do KRRiT na Marcin Wolskiego we „W tyle wizji”. Zarzut: antysemityzm

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiły skargi warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na program „W tyle wizji”, emitowany przez TVP Info, oraz jego szefa Marcina Wolskiego. Powodem są żarty, sugerujące, że to Żydzi stoją za ostatnimi antyrządowymi spiskami. - Takie dowcipy powielają szkodliwe stereotypy, ale i łamią prawo - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej.

Marcin Wolski, dyrektor TVP2 (fot. akpa)Article

Na zakończenie jednego z odcinków „W tyle wizji” Marcin Wolski - szef tego programu i dyrektor TVP2 - wyrecytował wiersz własnego autorstwa.

 „Wielkie pustki na mównicy/Smętna laska trwa w obejmie,/Za to wszędzie kolędnicy/ Wokół Sejmu, w samym Sejmie./Herod, Diabeł, Śmierć i Turoń,/W krąg pastuszków czerń ubecka/ Mknie czerwona gwiazdka górą/ I kolęda płynie świecka./ Nastrój swojski, nastrój szczery/ i świąteczna dieta rzadka: /pasztet oraz hamburgery/ oraz maca miast opłatka.”.

I właśnie ta sugestia, że w Sejmie protestujący dzielili się macą, spowodował złożenie skargi w KRRiT. Ale to nie wszystko - władze warszawskiej Gminy Żydowskiej wysłały także Marcinowi Wolskiemu opakowanie macy oraz instrukcję, czym jest antysemityzm i jak mu przeciwdziałać.

Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie dla Wirtualnemedia.pl mówi, że nie sposób ignorować takich występów, jak występ Marcina Wolskiego. - Słowa mają znaczenie: mogą ranić, obrażać i poniżać innych ludzi. Macę i ulotki wysłaliśmy, dlatego, że na antysemicką satyrę odpowiedzieliśmy w formie adekwatnej i ukazującej absurd tej sytuacji. Natomiast skarga do Krajowej Rady ma na celu zwrócenie uwagi, że takie żarty nie tylko są czymś niestosownym, powielającym krzywdzące stereotypy, ale i łamią prawo - podsumowuje.

Chipczyńska mówi także, że Gmina postawiła sobie za cel nazwanie sprawy po imieniu: antysemityzm to przestępstwo. - Takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca. Powinny uchodzić za wstydliwe i niedopuszczalne, szczególnie w mediach publicznych - podsumowuje przewodnicząca.

Podobną skargę do KRRiT złożył też Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. - Zgodnie z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści”. Dlatego składamy oficjalną skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na program "W tyle wizji" TVP Info oraz Marcina Wolskiego jako jego szefa - napisali na Facebooku przedstawiciele Ośrodka.

O akcji wysyłania macy na swojej stronie facebookowej informowała też Gmina Wyznaniowa Żydowska. Komentarza Marcina Wolskiego nie udało nam się uzyskać.

To nie pierwsze skargi, złożona w ostatnim czasie na Marcina Wolskiego w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ostatnie dotyczyły „Szopki w muzeum” .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na Marcin Wolskiego we „W tyle wizji”. Zarzut: antysemityzm

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
misja TVP...
odpowiedź
User
marcin
Towarzysz Wolski nigdy nie zawodzi ;)
odpowiedź
User
politykier
Czekam aż towarzysz Wolski zacznie czytać na antenie swoje limeryki z Żołnierza Wolności z 1968r. ku chwale PZPR.
odpowiedź
User
ale to typowe
Ktoś chory z nienawiści z urojeniami,że słyszał to i to,albo cynicznie twierdząc,że słyszał, nie lubiący czy tego gościa, czy jego poczucia humoru, czy innych ludzi tam prowadzących składa skargi,albo tylko po to,by każdą metodą walić w tych pisiorów i trzeba o tym n apisać. Skargi są na szkło i na praktycznie wszystkie albo prawie wszystkie programy satyryczne i nie tylko nadawane w mediach w Polsce. Były są i będą. Które są słuszne i co to da, i czy wobec tegonie składać, to inna sprawa. O i nawet dyżurny komentarz pełen jadu jest. a ja czekam kiedy ludzie, którzy przez lata byli godni szacunku i warci słuchania przestaną przekraczac kolejne granice głupoty i tandety w szkle,bo rozmieniają się na miał ten co to ma być zakazane paleniem nim. NO i co na to wolnościowcy co do tego dążą? No wiem głupie pytanie, przecież to oni prą nie tyle do edukacji i lepszych urządzeń, co do zakazu palenia w tym i tym i tym i tym. Przy czym o smieci i najbardziej szkodliwe paliwa niektórym z nich w ogóle nie chodzi. NO chyba,że z zasady uznają, że wszystkie poza gazem i e.ektryką.
Niech składają, zarzuty kretyńskie, no ale widać pewnym ludziom już nie zależy co o nich inni pomyślą,co w zasadzie godne podziwu i nieraz naśladowania, acz nie w tym wypadku. Co do jednostronności to możnaby faktycznie dyskutować, conie zmienia faktu obłudy totalnej tych ludzi i tego,że waleniem w rząd zajmuje się tysiąc osiemset osiemnaście ośrodków. NIe twierdzę,że oni nie powinni też krytykować, czy smiać się. NO ale specjaliści od obiektywizmu powalają obłudą. Mnie np.nie podobały się wczorajsze reakcje i widzów i prowadzących na telefon jednej krytykującej program widzki. NO ale takie same są,gdy ktoś dzwoni do innego programu i go krytykuje. A w najlepszym razie słyszymy:ale ogląda,nie podoba mu się, ale ogląda, a niechprzełączy na ten kanał,co mówi to co on chce usłyszeć. Rada z jednej strony słuszna i cenna, prozdrowotna, z drugiej po co?właśnieniech krytycy programu nadal go słuchają,może coś dotrze. NIe mówię o tym konkretnym, choć też. Ogólnie.
I niby nic ot skargi,ale w domyśle,skoro skargi to jest coś na rzeczy,o zobaczcie na ten zły program są skargi,ech...No,ale kto się czego domyśla to jego, przecie czytelnik może sobie dośpiewać co chce. Prawdę i swoje tylko domysły nietrafione.
odpowiedź
User
jest też coś takiego jak
Paranoja, nadwrażliwość i cyniczne wykorzystywanie bólu innych i pojęć dalekonośnych, którymi można w kogoś walić. I sugestia,że ktoś to robi albo daje się wykorzystywać jest najostrzejszym przejawem anty...ra..fo.nieto...
etc.etc.etc.
Kurka siwa,żebyśmy my tak protestowali na żarty o polakach w świecie,przydałoby siłę,a może jednak zaszkodziłoby. Pytanie komu przydaje się a komu szkodzi jako brak poczucia humoru.
A proces rugowania z przestrzeni publicznej pewnych tematów i satyryków,który trwał przez ostatnie lata nadal tu i tam trwa w najlepsze. Jeśli nie udaje się ich skazać na niebyt to co dzień skargi na nich. Tyle rynsztoka "kabaretowego"przetacza się przez Polskę od lat co dnia i dobrze,ech...
I teraz weź zareaguj,bynie dać się ciągle kopać,czy by nie by ć przez innych wystawiany do kopania,powiedzą,że brak ci empatii, tak jak tym co bronią. Oczywiście nie trzeba się samemu nastawiać to insza rzecz.
odpowiedź