SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skargi do KRRiT na program "Jak oni kłamią". TVP dostanie karę?

TVP Info wyemitowało już trzy odcinki programu "Jak oni kłamią", który jest wymierzony w TVN. Ma prostować rzekome "kłamstwa i niedopowiedzenia, manipulacje TVN". Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły pierwsze skargi na to, że program był promowany w "Wiadomościach" TVP. W przeszłości telewizja publiczna otrzymała już za to kary.

Adrian Klarnebach, fot. screen z YouTubeArticle

Program "Jak oni kłamią" zadebiutował na antenie TVP Info w poniedziałek wieczorem. Będzie emitowany od poniedziałku do piątku od godz. 19.16 do 19.30. - Będziemy tutaj prostować kłamstwa i niedopowiedzenia, manipulacje TVN oraz to, co chcą przed swoimi widzami ukryć w tej stacji. Witamy w polskich mediach - stwierdził Adrian Klarenbach na początku pierwszego wydania. Drugie wydanie poprowadziła Monika Borkowska.

Grafika promująca „Jak oni kłamią” przypomina logo „Faktów” TVN: obie mają podobne tło, a słowo „kłamią” jest zapisane podobną czcionką jak „Fakty”. - Cele programu zostały explicite wyrażone przez prowadzącego. Prawem widzów jest wiedzieć, również o kłamstwach, manipulacjach, stosowanych zabiegach i przemilczeniach TVN. Okazało się, że jeden program "Fakty i kłamstwa" to za mało - powiedział nam Samuel Pereira, kierownik TVP info.

Skargi na zapowiedź programu "Jak oni kłamią"

Zapytaliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, czy wpłynęły do niej skargi na program. - Do KRRiT wpłynęły dwie skargi na zapowiedź audycji "Jak oni kłamią" w "Wiadomościach". Zarzut: autopromocja w audycji informacyjnej [stan na 5 lipca 2023 r. - red.]- odpowiedziała Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT. Dodała, że "w każdym przypadku wpłynięcia skarg, KRRiT podejmuje rutynowe działania, a więc występuje do nadawcy o materiał emisyjny i odniesienie się do postawionych w skargach zarzutów". -
- Tak też będzie i w tym przypadku - podkreśliła rzeczniczka.

Zgodnie z artykułem 16a ustawy o radiofonii i telewizji nie można przerywać serwisów informacyjnych w celu nadania reklam. TVP miała już w przeszłości problemy z tego powodu. We wrześniu ubiegłego roku KRRiT ukarała TVP za promocję "Sylwestra marzeń" w "Wiadomościach". Publiczny nadawca musiał zapłacić 35 tys. zł kary.

W wydaniu „Wiadomości” z 29 grudnia ub.r. aż 18 minut poświęcono zbliżającej się imprezie w Zakopanem. Prowadzący wydania specjalnego „Wiadomości” z Zakopanego rozpoczął program od informacji, że największą gwiazdą imprezy TVP będzie Jason Derulo. Później wyemitowano materiał o czarnoskórym wykonawcy, live’y reporterów na temat imprezy, materiał o występach Maryli Rodowicz, Zenka Martyniuka, Sławomira, Julio Iglesiasia Juniora i Piotra Kupichy. Kolejny materiał dotyczył atmosfery podczas sylwestrowych imprez w poprzednich latach. W „Gościu Wiadomości” Michał Adamczyk przeprowadził rozmowę z Zenonem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim.

TVP coraz mocniej walczy z TVN. "To polityczna konfrontacja na śmierć i życie"

TVP dostała karę za "Sylwestra marzeń"

- Analiza treści programowych przedstawionych we wskazanych audycjach wykazała naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805, z 2021 r. poz. 1676), w zakresie: - art. 16c pkt 1 ustawy, poprzez emisję ukrytego przekazu handlowego w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy, w którym zamiar reklamowy nadawcy polegał na promocji zabawy sylwestrowej oraz jej transmisji w audycji „Sylwester Marzeń z Dwójką”, której emisję zaplanowano w programie TVP 2, w dniu 31 grudnia 2021 roku; - art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy, poprzez przerwanie serwisów informacyjnych w celu nadania reklamy; - art. 16a ust. 7 ustawy, poprzez przerwanie audycji w celu nadania reklamy w programie nadawcy publicznego; - art. 17a ust. 1 pkt 1, poprzez ulokowanie w serwisach informacyjnych znaku graficznego PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA oraz belki „Audycja zawiera lokowanie produktu”. W związku z powyższym wszczęte zostało postępowanie w sprawie ukarania Spółki  Telewizja Polska SA karą pieniężną na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy - poinformował ówczesny szef KRRiT.

KRRiT przedłużyła koncesję TOK FM. Wszyscy członkowie "za"

„Wiadomości” już wcześniej ukarane za autopromocję

W czerwcu 2021 r. informowaliśmy, że KRRiT nałożyła na TVP 30 tys. zł kary za materiał o włoskim serialu i zapowiedzi programowe w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku. Tego dnia w programie zachwalano propozycje programowe TVP, w tym serial „Włoska rodzina”, kolejne odcinki serialu „Leśniczówka” i programu „Jaka to melodia?”.

Jak KRRiT tłumaczyła nałożenie kary? - Kara została nałożona za naruszenie art. 16c pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji  i art.16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję w serwisie informacyjnym ukrytych przekazów handlowych dotyczących innych, emitowanych przez nadawcę, audycji (tj. przekazami autopromocyjnymi), a także przerywania -  w celu nadania tych przekazów -  serwisu informacyjnego - mówiła wówczas rzecznik KRRiT.

TVP lakonicznie odniosła się wtedy do sprawy. - Telewizja Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, w różnych formach informuje o ważnych wydarzeniach antenowych. Taka też była intencja stacji. Interpretacja stosownych przepisów pozostawia wątpliwości, niemniej TVP przyjmuje do stosowania stanowisko wyrażone w wspomnianej decyzji KRRiT - tłumaczył nam zespół rzecznika TVP.

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na program "Jak oni kłamią". TVP dostanie karę?

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Nie trzeba robić programów o TVN. Każdy wie, że SBcka stacja kłamie.
odpowiedź
User
TS
KRRiT i Świrski są od karania, ale wyłącznie mediów krytycznych wobec władzy. Wobec całkowitego dziś upartyjnienia TVP są głusi i ślepi :-(
W przyszłości powinni odpowiedzieć za to przed Trybunałem Stanu.
odpowiedź
User
Kacper 3100
Ten program mi się podoba.
odpowiedź