SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Część sklepów Intermarché otwartych w niedziele

Wybrane sklepy Intermarché (Grupa Muszkieterów) są otwarte w niedziele jako punkty pocztowe.

Lokalny portal lokalna.info podał, że w Szprotawie (woj. lubuskim) sklep Intermarché jest czynny również w niedziele. W rozmowie z serwisem Jacek Wcisło, szef szprotawskiego Intermarche, tłumaczy że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

- Pierwszą według nowych zasad mamy już za sobą. I nie są to żadne eksperymenty na granicy prawa. Klienci mogą u nas odebrać i nadać paczkę w punkcie InPost. Przy okazji zrobią zakupy w markecie - mówi lokalna.info menadżer. Dodaje też, że na zasadach placówek pocztowych otwiera się w niedziele niehandlowe 15 marketów Intermarché w całej Polsce.

Wybrane Intermarché czynne w niedziele, decyzja franczyzobiorców

- Supermarkety Intermarché oraz stacje paliw pod tym samym szyldem prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. Mają oni bezpośredni wpływ na politykę personalną, godziny otwarcia sklepu, a także zarządzanie swoim przedsiębiorstwem - wyjaśnia biuro prasowe Grupy Muszkieterów w oświadczeniu przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl.

Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem prawie 300 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché.

Ten model biznesowy pozwala podejmować franczyzobiorcom decyzje np. o uruchomieniu na terenie sklepów dodatkowych usług, jak na przykład odbioru paczek. A to pozwala zgodnie z literą prawa na otwarcie w niedziele, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Placówki pocztowe są z niego wyłączone.

- Sieć Intermarché działa w oparciu o unikalny model biznesowy, który jest skupiony na lokalnym zarządzaniu przez właścicieli sklepów oraz ich znajomości potrzeb lokalnych społeczności. Co równie istotne, z uwagi na intensywny rozwój e-commerce, który ma bezpośrednie przełożenie na liczbę nadawanych i odbieranych paczek, widoczne jest także zwiększone zapotrzebowanie na punkty, które oferują takie usługi i są zlokalizowane w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Przykładem decyzji wybranych właścicieli supermarketów Intermarché, w odpowiedzi na potrzeby okolicznych mieszkańców, było podpisanie przez nich umów z operatorami pocztowymi. Na mocy tych umów, sklepy oferują klientom także usługi pocztowe, co może wiązać się z ich otwarciem we wszystkie niedziele. Podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Grupy Muszkieterów.

W niedziele działają też sklepy Żabka

Wyjątki w ustawie o zakazie handlu w niedziele wykorzystuje też inna sieć sklepów, oparta na modelu franczyzowym - Żabka. To, że sklepy Żabki mogą działać w niedziele jako placówki pocztowe, ma potwierdzenie w kilku wyrokach sądów. Na korzyść Żabki przesądził fakt, że klienci mogą w nich odbierać przesyłki kurierskie dostarczone przez Pocztę Polską.

Już w 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy dochodziła przed wymiarem sprawiedliwości, czy Żabki mogą być otware w niedziele. Sądy podjęły decyzje korzystne dla franczyzobiorców: uniewinniono ich, umorzono postępowanie albo nawet odmówiono jego wszczęcia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Handel w niedziele był stopniowo ograniczany.  Od stycznia 2020 roku zaczął obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Dołącz do dyskusji: Część sklepów Intermarché otwartych w niedziele

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
Sprytnie, ale jednak zmuszanie ludzi pracy w niedzielę jest haniebne - szczególnie w XXI wieku. Matka ma prawo spędzić ten dzień z rodziną.
odpowiedź
User
enica
A co na to rządzący ? Najpierw metodą kija i marchewki zmusili ludzi do pracy w soboty,a teraz odbierają obiecane wolne niedziele. Czy luki prawne są konstruowane celowo ? Kocham ten kraj,ale wciąż mnie zaskakuje jak białe kołnierzyki rządzą....gdzie ministerstwa i posłowie ?
odpowiedź