SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 1 lutego znów otwarte sklepy niespożywcze w centrach, gastronomia i hotele dalej zamknięte

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obecne obostrzenia dotyczące lokali gastronomicznych, zgromadzeń publicznych, hoteli i stoków zostają przedłużone do 14 lutego. Natomiast od 1 lutego będą mogły działać wszystkie sklepy w galeriach handlowych, nie będą już obowiązywały godziny dla seniorów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. KPRMArticle

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podkreślił, że decyzja o wydłużeniu ograniczeń jest związana z sytuacją epidemiczną. Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach Europy zachodniej obowiązują jeszcze mocniejsze obostrzenia, a w Polsce wykryto już przypadki brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Natomiast sklepy w centrach handlowych będą mogły działać w reżimie sanitarnym, obejmującym głównie limity klientów przebywających jednocześnie w sklepach. W takim samym reżimie od 1 lutego będą mogły funkcjonować galerie sztuki i muzea.

W placówkach handlowych, tam samo jak na targach i w placówkach pocztowych, będą obowiązywały limity klientów:
- jedna osoba na 10 metrów kwadratowych - w sklepach o powierzchni do 100 m. kwadratowych,
- jedna osoba na 15 metrów kwadratowych - w sklepach o powierzchni powyżej 100 m. kwadratowych.

- Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach (...), więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe - powiedział minister zdrowia.

Wskazał, że kraje sąsiadujące z Polską, takie jak Słowacja czy Czechy, w pewnym momencie zdecydowały się na "odważne poluzowanie obostrzeń", a potem "stawały się niestety niechlubnym liderem zachorowań".

- To jest krok, który ostrożnie wykonujemy, po to, by umożliwić jednak taki stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności - dodał Adam Niedzielski.

Sklepy niespożywcze w centrach handlowych były już zamknięte od połowy marca do początku maja, a potem od 7 do 27 listopada. Po wznowieniu działalności obowiązuje w nich ograniczenie liczby przebywających jednocześnie klientów. Wiele sklepów w sobotę 28 listopada było tłumnie odwiedzanych przez klientów, firma obuwnicza CCC pochwaliła się, że osiągnęła tego dnia rekordowe obroty.

Bez godzin handlowych dla seniorów

Od 1 lutego nie będą już obowiązywać w sklepach godziny dla seniorów. Adama Niedzielski stwierdził, że o zniesienie tych godzin apelowali przedsiębiorcy.

W ramach godzin dla seniorów od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 zakupy w placówkach handlowych mogły robić tylko osoby w wieku powyżej 60 lat.

W szkołach tylko dzieci z klas I-III

Przez dwa tygodnie lutego nie nastąpią żadne zmiany w systemie edukacji - uczniowie z klas od IV-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich nadal będą mieć lekcje w trybie zdalnym.

Adam Niedzielski zaznaczył, że w kwestii nauczania, rząd przyjął "podeście ostrożne, konserwatywne, oparte na przekonaniu się, na dowodach, a nie tylko hipotezach (na temat tego), jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w szkołach".

Przypomniał, że przed decyzją o uruchomieniu nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych, wykonano badanie przesiewowe wśród nauczycieli. - Zostało przebadanych 130 tys. nauczycieli prowadzących nauczanie w klasach 1-3. Stwierdziliśmy 2-procentowy udział aktywnych zakażeń" - powiedział minister.

Zapowiedział, że kolejne badanie przesiewowe wśród nauczycieli zostanie przeprowadzone w drugim tygodniu lutego, "żeby podąć decyzję, która jest oparta na realnej wiedzy, jak rozprzestrzenia się koronawirus przy funkcjonowaniu szkół".

- Za dwa tygodnie będziemy podejmować kolejne decyzje - zapowiedział minister zdrowia.

Ograniczenia przedłużone do 14 lutego:
Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
Zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
Nieczynne są stoki narciarskie.
Zawieszona działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
Zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
Zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
Zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
Ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie

Lockdown od 28 grudnia

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę, że nie będzie rekomendował dalszego otwierania szkół. Poinformował, że w drugim tygodniu lutego będą powtórzone badania przesiewowe nauczycieli i po ich zakończeniu pojawią się kolejne rekomendacje resortu w sprawie szkół

Gastronomia, kina i branża fitness zamknięte od 3 miesięcy

Kluby fitness i siłownie pozostają zamknięte od drugiej połowy października, a lokale gastronomiczne i kina - od początku listopada.

W okresie letnim wszystkie takie placówki mogły działać z zachowaniem wyznaczonych ograniczeń liczby jednocześnie obecnych klientów, przykładowo w kinach mogła być zajęta połowa miejsc, a pod koniec października zmniejszono ten limit do jednej czwartej.

Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania na wynos i z dostawą do domu. Od początku bieżącego tygodnia niektóre lokale gastronomiczne i hotele zdecydowały się przyjmować klientów, zachowując zasady sanitarne. Właściciele uzasadniali, że nie mają innego wyjścia, bo są bliscy upadłości.

Z kolei wiele firm z branży fitness zapowiada, że otworzą swoje placówki z początkiem lutego.

Zyskał e-commerce

Wiosenny lockdown w handlu stacjonarnym przełożył się na skokowy wzrost w e-commerce. W marcu i kwietniu oblężenie przez klientów przeżywały zwłaszcza internetowe sklepy z żywnością.

Według danych GUS w kwietniu e-commerce zanotował rekordowe 11,9 proc. udziału w handlu detalicznym, wobec 5,6 proc. w styczniu i lutym. W marcu ten udział wyniósł 8,1 proc., w maju 9,1 proc., a w październiku - 7,3 proc.

Wiele dużych sieci handlowych wprowadziło usługi dowozu zakupów do domu, także za pośrednictwem zewnętrznych platform takich jak Glovo, które w kwietniu zaczęło współpracę z Biedronką (w listopadzie usługę uruchomiono w kolejnych miastach) i Carrefourem.

Dołącz do dyskusji: Od 1 lutego znów otwarte sklepy niespożywcze w centrach, gastronomia i hotele dalej zamknięte

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nowacki
Czy kasyna będą otwarte ? Ktoś wie ?
odpowiedź