SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sklepy RTV/AGD zwiększyły wydatki reklamowe, liderem Media Expert. W dół Saturn, który znika z rynku

W pierwszym kwartale br. markety ze sprzętem RTV i AGD wydały na reklamy w mediach pozainternetowych 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Aktywne reklamowo były tylko cztery marki, Media Expert spośród nich wydał na wsparcie w mediach najwięcej, zaś Saturn zredukował budżet.

czekaj... Article

W okresie od stycznia do marca br. markety RTV/AGD (z wyłączeniem e-commerce) wydały na reklamy w tradycyjnych mediach (bez internetu) nieco ponad 311 mln zł. Było to 35 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r. (wg danych Kantar Media na podstawie danych cennikowych netto, bez rabatów).

Największym reklamodawcą w tej kategorii jest sieć Media Expert (należąca do spółki Terg). Przeznaczyła na reklamy 122,9 mln zł, zwiększając tym samym wydatki rok do roku o 31,8 proc. Pozycję wicelidera zajmuje Euro RTV AGD (należy do Euro-net Warszawa) z budżetem wynoszącym 97,9 mln zł, większym rok do roku o 49,1 proc. Trzecie miejsce na podium należy do sieci Media Markt (Metro Group), która wydała w omawianym okresie 61,4 mln zł, czyli 47,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ostatnią marką sklepów RTV/AGD, która była aktywna reklamowo w pierwszym kwartale br., jest Saturn (tak jak Media Markt należący do Metro Group). Jego reklamy w mediach pozainternetowych były warte w pierwszych trzech miesiącach br. 28,9 mln zł, czyli 3 proc. mniej niż rok temu.

Wydatki reklamowe marketów RTV/AGD

(bez autopromocji, dane Kantar Media)

WIRTUALNEMEDIA.PL

I-III 2017

I-III 2018

zmiana proc.

MEDIA EXPERT

93 251 798 zł

122 901 912 zł

31,8

EURO RTV AGD

65 622 741 zł

97 856 690 zł

49,1

MEDIA MARKT

41 728 912 zł

61 377 437 zł

47,1

SATURN

29 786 802 zł

28 906 428 zł

-3

razem

230 390 253 zł

311 042 467 zł

35

 

Koniec marki Saturn, jej sklepy zmienią się w MediaMarkt

Jak już wczoraj informowaliśmy MediaMarktSaturn Polska zdecydował, że sieć sklepów Saturn zostanie przemianowana na MediaMarkt. - MediaMarkt jest obecny w Polsce już od 20 lat, a więc znacznie dłużej niż Saturn - uzasadnia Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Spółka podkreśla, że decyzja o rezygnacji z marki Saturn została podjęta na podstawie wnikliwej analizy sytuacji na polskim rynku. Zintegrowanie działalności pod marką MediaMarkt ma ułatwić klientom dostęp do obsługi posprzedażowej. Z kolei firmie ułatwi to zarządzanie aktywnościami operacyjnymi w Polsce oraz zapewni wzrost wydajności i skuteczności dotarcia do konsumentów.

Obecnie w Polsce funkcjonują 22 sklepy Saturn oraz serwis Saturn.pl, natomiast sieć MediaMarkt obejmuje 63 placówki handlowe i sklep internetowy Mediamarkt.pl. Obie sieci oferują sprzęt RTV, AGD i komputerowy. Według badania Gemius/PBI w listopadzie ub.r. Mediamarkt.pl zanotował 3,49 mln realnych użytkowników i 32,18 mln odsłon, a Saturn.pl - 1,75 mln użytkowników i 15,66 mln odsłon.

- Obie nasze marki zyskały zaufanie polskich konsumentów, o czym świadczą chociażby wysokie pozycje w badaniach konsumenckich i rankingach. Obserwując sytuację na rynku uznaliśmy, że nadszedł czas, aby wykorzystać ten atut i połączyć siły obu brandów. MediaMarkt jest obecny w Polsce już od 20 lat, a więc znacznie dłużej niż Saturn. Dlatego postawiliśmy na markę, która jest najsilniej zakorzeniona w świadomości Polaków - tłumaczy Rosati.

Rebranding zacznie się w maju i potrwa do końca września br. W ramach tego procesu wszystkie sklepy Saturn stopniowo zmienią barwy na MediaMarkt. Ponadto MediaMarkt przejmie wszelkie zobowiązania wobec klientów sieci Saturn.

Przez ostatnie półtora roku w reklamach sklepów Saturn występowali dwaj sprzedawcy: WojTech (odgrywał go dziennikarz Wojciech Mann) i iReneusz. Za przygotowanie i realizację tej akcji odpowiadały firmy marketingowe K2, Universal McCann, Golden Submarine, Redblue i TBWA PR. Hasło główne marki to „Technologia tak ma!”.

 

Z kolei jesienią ub.r. zaczął się cykl kampanii reklamowych sklepów Media Markt z udziałem tytułowych bohaterów komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Za przygotowanie i realizację działań odpowiadają firmy Heart&Brain, Ideal, Platige, Universal McCann i Roots PR.

 

Właścicielem sieci MediaMarkt i Saturn jest niemiecka spółka Ceconomy, która wydzieliła się z koncernu Metro AG.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sklepy RTV/AGD zwiększyły wydatki reklamowe, liderem Media Expert. W dół Saturn, który znika z rynku

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bob
nie chcemy niemieckich firm w Polsce!!!
11 19
odpowiedź
User
Trybunał.
Saturn jest po prostu za drogi dla klientów,w innych marketach jest taniej,dlatego klienci olewają saturna.
15 8
odpowiedź
User
Trybunał.
nie chcemy niemieckich firm w Polsce!!!

W takim razie bob załatw rosyjskie,węgierskie,tureckie czy nawet północno-koreańskie firmy.Ciekawe jakim samochodem jeździsz,jakimi wozami jeżdżą twoi znajomi,rodzina itd.,coś z twoją łepetyną nie jest tak,a może należysz do pisowskiej szmaciarni???
16 11
odpowiedź