SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy Żabka otwarte w niedziele nawet po zaostrzeniu prawa? "Będą nadal dostępne'

"Lex Żabka" nie pogrąży sieci? Jak przyznał w rozmowie z redaktorem naczelnym 'Business Insider" dyrektor zarządzający spółką Żabka Polska Adam Manikowski, podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa zaostrzająca zakaz handlu w niedzielę nie dotknie sklepów z zielonym szyldem. Sieć wykorzysta prawo wynikające z nowelizacji, przyjmując zupełnie inną strategię.

fot. materiały prasoweArticle

Jak stwierdził dyrektor zarządzający Żabka Polska, w myśl ustawy, która wejdzie w życie 1 lutego 2021 roku, sklepy tej sieci nadal będą mogły obsługiwać klientów w niedziele wolne od handlu.

- Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - oznajmił w wywiadzie dla "Business Insider", który przeprowadzał redaktor naczelny tytułu, Mikołaj Kunica.

Sklepy Żabka otwarte w niedziele nawet po zaostrzeniu prawa?

- Finalnie będzie to decyzja przedsiębiorcy - dodał, tłumacząc, że zmiana w prawie pozwoli sklepom Żabka funkcjonować drugiego dnia weekendu, jeśli za ladą stanie przedsiębiorca albo franczyzobiorca.
 - To wyłączenie w ustawie jest ogromnie ważne z punktu widzenia nie tylko klienta, ale i budowania konkurencyjności małych sklepów - wyjaśniał.

Dotychczas sklepy Żabka obsługiwały klientów w niedziele niehandlowe, korzystając  z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. Teraz - według deklaracji Manikowskiego - sieć ma zmienić strategię i korzystać z wyjątku, w którym siódmego dnia tygodnia za ladą stać może tylko przedsiębiorca lub członek jego rodziny.

"Po wprowadzeniu nowych przepisów sklepy Żabka będą nadal dostępne"

"Informujemy, że po wprowadzeniu nowych przepisów po 1 lutego 2022 roku sklepy Żabka będą nadal dostępne dla naszych klientów w dni objęte ograniczeniem handlu" - poinformowała sieć sklepów Żabka w odpowiedzi na nasze pytanie, dotyczące przyjęcia nowej strategii, wynikającej z nowelizacji prawa.

"Małe sklepy mogą funkcjonować na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki. Jako sieć rozwijamy narzędzia wspierające franczyzobiorców, takie jak kasy samoobsługowe czy usprawnienia związane ze stanowiskiem kasowym" - dodano w oświadczeniu, przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl.

Zakaz handlu w niedziele

W połowie października 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą zakaz handlu w niedziele. Nowe prawo ma znacznie ograniczyć możliwość funkcjonowania sklepu, opierającą się na działalności pocztowej (taki wyjątek jest przewidziany w obecnie obowiązującej ustawie).

Nowelizacja wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. W niedziele funkcjonować będą mogły jedynie punkty, których działalność w ramach placówki pocztowej przynosi co najmniej 40 procent miesięcznego przychodzi ze sprzedaży detalicznej. Większość dyskontów, korzystająca z tego wyjątku, tych warunków nie spełnia. Aktualnie w taki sposób działa około 20 różnych sieci handlowych.

Obecnie obowiązujący zakaz handlu w niedziele nie obejmuje między innymi działalności punktów pocztowych cukierni, lodziarni, stacji pali płynnych, salonów prasowych i kwiaciarni.

Dołącz do dyskusji: Sklepy Żabka otwarte w niedziele nawet po zaostrzeniu prawa? "Będą nadal dostępne'

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
Ten rząd to robi tylko pod górkę. Niech będą sklepy mogły być otwarte w niedziele jak kiedyś.
odpowiedź
User
T
W Żabkach na kasie w niedzielę stoją sami franczyzobiorcy i ich rodziny. Taaa na pewno...
odpowiedź
User
Magda
Mam nadzieję że będzie to respektowane i żadnych wybiegów typu umowa-zlecenie bo już slyszę ,że to ściema i będzie jak było do tej pory...
odpowiedź