SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skrzypek: Deficyt na 2010 r. jest duży i sytuacja wydaje się poważna

Deficyt w 2010 r. na poziomie 52,2 mld zł jest duży i sytuacja wydaje się poważna, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka. Prezes banku centralnego wzywa więc do reform i stałego monitorowania sytuacji w Polsce i na świecie.

Skrzypek: Deficyt na 2010 r. jest duży i sytuacja wydaje się
poważna

"Deficyt, który został zaprezentowany jest deficytem dużym i jest to sytuacja poważna. Z punkt widzenia nasze wiarygodności znacznie bardziej istotne jest jednak to, scenariusz wyjścia z tej sytuacji, doprowadzenia deficytu do poziomu 3% PKB" - powiedział dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy Skrzypek.

W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie reform i dopiero wówczas, zdaniem Skrzypka, możliwa będzie ocena wpływu poziomu deficytu na sferę realną i wiarogodność Polski na rynkach międzynarodowych. Prezes NBP przypomniał jednak, że na tle innych krajów sytuacja Polski i poziom deficytu wygląda całkiem przyzwoicie.

"Przypominam, że Polska nie ma kryzysu, Polska jest dotknięta skutkami kryzysu. Mamy więc do czynienia z rosnącą dynamiką pogarszających się czynników, niemniej ich poziom nie jest tak bardzo niepokojący, jak w innych krajach. Ale to oczywiście nie oznacza, że mamy być zadowoleni, wymaga to szczególnego monitorowania i szczególnych działań" - dodał Skrzypek.

W poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że deficyt budżetowy na 2010 r. został zaplanowany na poziomie 52,2 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie z ok. 6% w tym do blisko 7% PKB w przyszłym roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Deficyt na 2010 r. jest duży i sytuacja wydaje się poważna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl