SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skrzypek: Stopy procentowe do końca kadencji RPP będą bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła okres luzowania polityki monetarnej i przechodzi na neutralne nastawienie, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka. W jego ocenie do końca kadencji tej Rady stopy nie zostaną zmienione.

"Dzisiejszego zapisu w komunikacie Rady, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone nie należy traktować tego dosłownie, ale jako sygnał, że jeśli nie będzie innych dramatycznych wydarzeń, to stopy procentowe do końca kadencji tej Rady nie ulegną zmianie" - powiedział na konferencji prasowej Skrzypek.

Kadencja dziewięciu członków obecnej RPP kończy się w styczniu-lutym 2010 r., na swoim stanowisku pozostanie tylko szef Rady i NBP, Sławomir Skrzypek, którego kadencja potrwa jeszcze ponad 3 lata.

Ocenę prezesa banku centralnego potwierdził innych członek Rady, Dariusz Filar.

"Nie ma czegoś takiego, jak nastawienie Rady, ale na podstawie naszego można powiedzieć, że okres luzowania polityki pieniężnej został zakończony" - potwierdził Filar.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50%. W maju RPP Rada obniżyła natomiast stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc. z 3,5% do 3,0%. Decyzja ta obowiązuje od 30 czerwca 2009 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Stopy procentowe do końca kadencji RPP będą bez zmian

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl