SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słabną oczekiwania inflacyjne

W kwietniu br. po raz kolejny wyraźnie spadły oczekiwania inflacyjne konsumentów dotyczące najbliższych 12 miesięcy. Obniżyły się one do 1,1 proc., z 1,6 proc. w marcu br. - podał NBP.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- Oczekiwania inflacyjne spadają już ósmy miesiąc z rzędu (od sierpnia 2012 r.). Pamiętając, że mają one wpływ na konsumpcję, oszczędności, żądania płacowe, a także inwestycje, należy spodziewać się, niestety, utrzymania konsumpcji w pierwszym i drugim kwartale br. na poziomie porównywalnym do analogicznego okresu ubiegłego roku. (brak wzrostów). A to oznacza brak motywacji do zwiększania skłonności przedsiębiorstw do inwestycji. Podstawowe czynniki wzrostu PKB nie pozwalają zatem na optymizm dotyczący wzrostu gospodarczego w 2013 r., który ma coraz mniejsze szanse na osiągnięcie poziomu 1,5 proc.

Tak niskie oczekiwania inflacyjne tłumią także nadzieje pracowników dotyczące wzrostu wynagrodzeń. A to także nie sprzyja wzrostowi skłonności do konsumpcji. Rada Polityki Pieniężnej otrzymuje zatem kolejny dowód na to, że inflacja będzie w tym roku niska. Potwierdzi to zapewne kwiecień, bo wszystko wskazuje na to, że CPI był w tym miesiącu na poziomie nie wyższym niż 0,8 proc. W maju i czerwcu nowalijki zapewne nieco podwyższą inflację, ale już miesiące letnie sprowadzą ją ponownie znacznie poniżej 1 proc., a nawet w okolice zera. Należy zatem oczekiwać, że RPP, zgodnie z deklaracją, wróci do tematu redukcji stóp procentowych. Tym bardziej, że ostatnie dane dotyczące inflacji w Niemczech (wstępny odczyt mówi o spadku HICP w kwietniu do 1,2 proc.) wskazują na dalsze osłabienie popytu konsumpcyjnego na tym rynku. Przede wszystkim jednak tak niski poziom inflacji w Niemczech może wpłynąć na decyzję EBC dotyczącą obniżenia stóp procentowych w eurolandzie. A to nie może pozostać bez wpływu na decyzje RPP. Myślę, że te wszystkie elementy mogą skłonić RPP do kolejnej spektakularnej obniżki o 50 pkt bazowych w maju lub czerwcu - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Słabną oczekiwania inflacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl