SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słowacja z 4 kanałami informacyjnymi

Słowacki nadawca publiczny RTVS zwróci się do Rady ds. Nadawania i Retransmisji (RVR), odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o udzielenie licencji na piątą kanał telewizyjny - 24. Oprócz działającej na rynku TA3 swoje kanały newsowe planują też JOJ i Markiza.

Article

28 lutego br. w miejsce Trojki rozpoczęto nadawanie tymczasowego kanału informacyjnego RTVS 24. Stało się tak dopiero 5 dni po rozpoczęciu wojny w Europie Wschodniej. Kiedy Rosjanie bombardowali ukraińskie miasta i zabijali cywilów, słowacki nadawca publiczny emitował film o nurkowaniu i włoski serial. Szef wiadomości RTVS Vahram Chuguryan przypłacił to stanowiskiem. Prywatne stacje TA3 i Markiza od razu rozpoczęły nadawanie wydań specjalnych. Podobnie uczyniły stacje z całej Europy. Nawet w krajach znacząco oddalonych od Ukrainy w przeciwieństwie do graniczącej z tym krajem Słowacji.

RTVS24 nie będzie jedynie tymczasowym kanałem

Regularny kanał informacyjny słowackiej telewizji publicznej poza Bratysławą ma mieć oddziały w Bańskiej Bystrzycy i Koszycach. W związku z jego powstaniem RTVS wdroży 1 kwietnia br. nową strukturę informacyjną.

Na razie RTVS nadaje cztery kanały telewizyjne: Jednotka, Dvojka, Trojka i Sport. Po uzyskaniu koncesji stacja 24 będzie piątą anteną nadawcy. Trojka wróci do dotychczasowej ramówki. - Nadzwyczajna 24-godzinna stacja informacyjna zostanie przeniesiona do kanału informacyjnego, który w związku z konfliktem wojennym na Ukrainie tymczasowo zastąpił ramówkę Trójki - wyjaśniła rzeczniczka RTVS Andrea Pivarčiová.

Niedawno regulator RVR przyznał koncesję stacji JOJ 24 prywatnej telewizji JOJ. 80 proc. ramówki nowego kanału mają stanowić informacje, a 20 proc. publicystyka. Uruchomienie kanału informacyjnego planuje też Markiza, inny komercyjny nadawca. Wniosek w tej sprawie do RVR jeszcze jednak nie wpłynął. Nadawca chce, żeby do debiutu doszło wiosną lub jesienią 2023 roku.

Rośnie zapotrzebowanie na kanały informacyjne

Najstarszym słowackim kanałem informacyjnym jest TA3, który rozpoczął nadawanie we wrześniu 2001 roku, czyli miesiąc po TVN24. To właśnie zamachy z 11 września rozpoczęły erę stacji informacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 11 września 2021 roku TA3 nadaje program całodobowy.

Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej zwiększyła zapotrzebowanie na treści informacyjne.  Nowe stacje powstają, choć słowaccy widzowie mogą oglądać także czeskie ČT24 i CNN Prima News i wiele znanych na całym świecie stacji, takich jak CNN, EuroNews, France24, BBC News.

W Polsce czołowi nadawcy już od dawna mają swoje kanały informacyjne. TVN24 działa od sierpnia 2001 roku, TVP Info od października 2007 roku, a Polsat News od czerwca 2008 roku. Po debiucie kanału Wydarzenia24 i starcie News24 w Polsce działa aż 10 telewizji o profilu informacyjno-publicystycznym. Poza wspomnianymi wcześniej stacjami to: TVN24 Bis, Polsat News 2, TV Republika, wPolsce.pl i Biznes24.

Dołącz do dyskusji: Słowacja z 4 kanałami informacyjnymi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Każdy kraj niech otworzy wojna24, nagle nic innego się nie liczy.
1 1
odpowiedź
User
Dobrze
4 w takim małym kraju. A u nas był taki jęk straszny o te nowe kanały.
0 0
odpowiedź