SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż smartfonów mocno w dół. Apple liderem w IV kw., Samsung w całym 2022 r.

IV kwartał 2022 roku był dla rynku smartfonów najgorszy pod względem sprzedaży w ostatniej dekadzie. Na pozycję lidera wskoczyło Apple, ale w całym zeszłym roku najwięcej urządzeń sprzedał Samsung - wynika z danych firmy badawczej Canalys.

W IV kwartale 2022 r. globalna sprzedaż smartfonów spadła w ujęciu rocznym aż o 17 proc., a cały ubiegły rok zakończył się 11-proc. spadkiem, do poziomu poniżej 1,1 mld sztuk.

Pomimo malejącego popytu i problemów z produkcją w Chinach, pozycję lidera w IV kwartale odzyskało Apple, które zdobyło 1/4 rynku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung (20 proc. udziału w rynku), który jednocześnie sprzedał najwięcej smartfonów w całym 2022 roku. TOP 5 uzupełniły firmy z Chin: Xiaomi (11 proc.), Oppo (10 proc.) i vivo (8 proc.).

Jak podkreślają analitycy, producenci smartfonów w zeszłym roku zmagali się z trudnymi warunkami makroekonomicznymi, a IV kwartał był pod względem sprzedaży najgorszy w ostatniej dekadzie. Przeciwnie do analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy przy coraz mniejszych problemach z łańcuchem dostaw rósł popyt.

"Dostawcy wejdą w 2023 rok z ostrożnością, stawiając na pierwszym miejscu rentowność i ochronę udziału w rynku. Tną oni koszty, aby dostosować się do nowych realiów rynkowych. Budowanie silnego partnerstwa z partnerami handlowymi będzie ważne dla ochrony udziałów w rynku, ponieważ trudne warunki rynkowe dla obu stron mogą łatwo doprowadzić do żmudnych negocjacji." - powiedział Le Xuan Chiew, analityk Canalys Research.

Według Canalys, w tym roku na świecie sprzedanych zostanie mniej więcej tyle samo lub nieznacznie więcej smartfonów niż w roku 2022.

"Potencjał rynku ograniczać będą, pomimo stopniowo słabnącej presji inflacyjnej, skutki podwyżek stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego oraz rosnących problemów na rynku pracy." - dodał Chiew.

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż smartfonów mocno w dół. Apple liderem w IV kw., Samsung w całym 2022 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl