SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Solidarna Polska uległa i zmieniła materiał wyborczy. Stacje emitują spot bez „nie dla homo”

Komitet Wyborczy Solidarna Polska dokonał zmian w spocie, w którym komunikat „nie dla homo” wywołał sprzeciw stacji telewizyjnych. TVN, TVP i Polsat będą go emitowały w blokach komercyjnych i bezpłatnych.

Article

W materiale wyborczym, który oburzył stacje telewizyjne poseł Beata Kempa pytała wyborców: „Czy jesteś przeciwny gender, małżeństwom homoseksualnym i adopcji przez nich dzieci?”, a w tle pojawiał się pulsujący komunikat „Nie dla homo”. Wczoraj informowaliśmy, że Telewizja Polsat i TVP odmówiły emisji spotu w takiej postaci. - Sugeruje, że dla osób homoseksualnych nie ma miejsca w społeczeństwie - napisała w oświadczeniu w piątek Telewizja Polsat (więcej na ten temat).

Materiał został jednak wyemitowany w TVP1 w niedzielę w komercyjnym bloku audycji wyborczych przed głównym wydaniem „Wiadomości”. Rzecznik prasowy Telewizji Polskiej Jacek Rakowiecki tłumaczy, że usunięcie spotu z jednej emisji tego dnia nie było możliwe ze względów technicznych.

- Pozostałe emisje z „nie dla homo” dotyczą wyłącznie bezpłatnych bloków wyborczych, gdzie TVP nie ma prawa ingerencji w treść, ani nie ma prawa odmówić emisji - podkreśla Rakowiecki. Rzecznik tłumaczy, że jedynie osoby obrażone treścią materiałów wyborczych, nadawanych w blokach bezpłatnych TVP, mogą zgłosić sprawę sądowi w trybie wyborczym (który jako jedyny może zakazać reklamy spotu) lub prokuraturze w przypadku naruszenia dóbr osobistych.

W niedzielnych płatnych blokach wyborczych materiał z kontrowersyjnym komunikatem pokazały również stacje TVN i Polsat (pomimo wcześniejszej zapowiedzi o jego blokadzie). - Spot został warunkowo dopuszczony do emisji wyłącznie w niedzielę, zwróciliśmy się do KW Solidarna Polska o zmianę na koleje dni - mówi nam Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Komitet wyborczy partii Zbigniewa Ziobry w miejsce określenia „homo” w poprawionym spocie wstawił rzeczownik „gender”. Pozostała jego część nie została zmieniona. Ta wersja została dostarczona nadawcom. W poniedziałek spot z komunikatem „nie dla gender” był emitowany w popołudniowych bezpłatnych blokach TVP2.

Tę wersję będzie pokazywać również TVN. - Wersja spotu, którą otrzymaliśmy dzisiaj nie zawiera spornego sformułowania i będzie emitowana - mówi nam Emilia Ordon, rzeczniczka prasowa Grupy TVN.

Poseł Patryk Jaki, rzecznik Solidarnej Polski, przyznaje, że jego partia jest niezadowolona z obostrzeń, jakie postawiła przed nią Telewizja Polska. - Solidarna Polska szykuje w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - mówi poseł Jaki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Solidarna Polska uległa i zmieniła materiał wyborczy. Stacje emitują spot bez „nie dla homo”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brams
Faktycznie "Nie dla homo" było by dla tej szmacianej partyjki bardziej na miejscu. Nie dla homo= nie dla ludzi...
19 16
odpowiedź
User
homo
usunąć z życia społecznego tą wstrętną i niewyedukowaną Panią
20 13
odpowiedź
User
Maricn
Już inteligentniejszego hasła wymyślić sobie nie mogła. Później tacy jak ona krzyczą o przemyśle pogardy...
15 13
odpowiedź
User
Jutrzen
Komitet wyborczy partii Zbigniewa Ziobry! W języku polskim odmieniamy nazwiska. Nie powtarzajcie błędów językowych po głupich politykach.
12 8
odpowiedź
User
makosm
@ Jutrzen: wg PWN Poradnia językowa: Nazwisk zakończonych na ‑e i ‑o można nie odmieniać, gdy występują razem z imieniem lub jakimś odmienianym wyrazem pospolitym nazywającym osobę, np. gol Grzegorza Lato (lub Grzegorza Laty), kolekcja mistrza Versace (lub mistrza Versacego).
Nie odmienia się też nazwisk żeńskich zakończonych na spółgłoskę. Więc z tym kategorycznym "w języku polskim odmieniamy nazwiska" byłbym ostrożniejszy.
9 9
odpowiedź