SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sondaż wyborczy Ipsosu: PiS ma 34 proc., KO - 27 proc., Polska 2050 - 10 proc.

PiS może liczyć na 34 proc poparcia, KO - na 27 proc., Polska 2050 - 10 proc., a Lewica - 9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla portalu OKO.Press i radia TOK FM. Te wyniki przełożyłyby się na 211 mandatów dla PiS, 148 dla KO, 45 dla Polski 2050 i 39 dla Lewicy - podano.

Jarosław Kaczyński, fot. TVPJarosław Kaczyński, fot. TVP

Jak wynika z grudniowego sondażu pracowni Ipsos dla OKO.press i TOK FM, którego wyniki opublikowano w piątek, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 34 proc. głosów (wzrost o 2 punkty proc. w porównaniu z listopadem). Na Koalicję Obywatelską chce głosować 27 proc. badanych - tyle samo, co w listopadzie.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.), Lewica z wynikiem 9 proc. (bez zmian) oraz Konfederacja z deklarowanym poparciem na poziomie 6 proc. (również bez zmian względem listopada). Pod progiem wyborczym znalazły się natomiast PSL z wynikiem 4 proc. oraz Agrounia z wynikiem 1 proc.

Jak podano, z takimi wynikami, PiS mogłoby liczyć na 211 mandatów, natomiast KO wprowadziłaby do Sejmu 148 posłów. Polsce 2050 przypadłoby 45 mandatów, a Lewicy 39. Konfederacja miałaby natomiast 16 mandatów.

"Przy takim wyniku wyborów Zjednoczona Prawica nie byłaby w stanie samodzielnie rządzić. Jedyna możliwa koalicja rządowa to KO, Lewica i Polska 2050, choć byłaby to większość minimalna, czyli 232 mandaty" - wskazuje radio TOK FM.

Sondaż przeprowadzono wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych, przeprowadzonych między 19 a 21 grudnia. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Sondaż wyborczy Ipsosu: PiS ma 34 proc., KO - 27 proc., Polska 2050 - 10 proc.

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Logika
Polska 2050 i PSL to JEDNA LISTA. Oni to już oficjalnie ogłosili, że startują na jednej liście. Niech sondażownie nie liczą ich osobno. IPSOS policzył PSL osobno, czyli że nie wchodzą do sejmu, bo mają 4 procent. Jednak nie ma takiej opcji, bo PSL startuje na jednej liście razem z Polską 2050, więc do sejmu wejdzie na pewno. Dlatego ten sondaż można zignorować i każdy inny, który stawia PSL pod progiem.
odpowiedź
User
son
Kto zleca, ten ma dogodne dla siebie wyniki. Polska 2050 to margines, a PiS ma znowu z 10% w ukrytym elektoracie, który nawet w piekle nie przyzna się na kogo zagłosuje (ciekawe czemu?). Poza tym po absurdalnych wynikach sondaży w poprzednich wyborach prezydenckich, trudno je traktować poważnie.
odpowiedź
User
Logika
PiS ma znowu z 10% w ukrytym elektoracie, który nawet w piekle nie przyzna się na kogo zagłosuje (ciekawe czemu?).

Jest dokładnie odwrotnie. Wybory 2019 pokazały że sondaże zawyżają poparcie dla PiSu (pokazywały 45-48 procent, a było 43). Najpierw je zobacz, a potem komentuj.
odpowiedź