SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sondaż: Zjednoczona Prawica na czele, Trzecia Droga przed Konfederacją i Lewicą

Liderem sondażu Research Partner jest Zjednoczona Prawica, na którą głos chce oddać 35,4 proc. wyborców. KO może liczyć na poparcie 26,1 proc. wyborów. Koalicja Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) może liczyć na zaufanie 10,1 proc. Polaków, a Konfederację poparłoby 9,5 proc. badanych.

Mateusz Morawiecki, fot. screen z youtube'aArticle

W dniach 15-18 września 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków.

Zjednoczona Prawica liderem sondażu 

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 35,4 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 26,1 proc. ankietowanych. Koalicja Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) może liczyć na zaufanie 10,1 proc. Polaków, a Konfederację poparłoby 9,5 proc. badanych. Ostatnim ugrupowaniem, które miałoby szansę zasiadać w parlamencie jest Lewica, na którą głos oddałoby 8 proc. wyborców. Po raz pierwszy zmierzono poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców, które wynosi niespełna 2 proc.

Prawie 8 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 65,9 proc. (w tym 52,3 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 13,5 proc. „raczej tak”) .


Podział mandatów. Opozycja ma więcej niż rządzący

Prawdopodobny podział mandatów prognozuje dr Maciej Onasz, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzący badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. Kształtuje się on następująco: 
Zjednoczona Prawica – 205 mandatów
Koalicja Obywatelska – 138 mandatów
Polska 2050 z PSL – 46 mandatów
Konfederacja – 41 mandatów
Lewica – 29 mandatów
Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Zobacz: Sondaż wyborczy: PiS wygrywa wybory, ale władzę przejmie opozycja

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 15-18.09.2023, na ogólnopolskiej próbie 1065 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Sondaż: Zjednoczona Prawica na czele, Trzecia Droga przed Konfederacją i Lewicą

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Konfederecja nie jest opozycją, więc nie, nie ma większości w tym sondażu.
odpowiedź