SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sony α7R IV - nowy aparat z 61,0-megapikselowym, pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu (wideo)

Firma Sony powiększa serię pełnoklatkowych korpusów bezlusterkowych α7R o aparat α7R IV (model ILCE-7RM4), wyposażony m.in. w 61,0-megapikselowy, pełnoklatkowy przetwornik obrazu wykonany w technologii BSI.

Article

Sony α7R IV jest wyposażony w nowo opracowany, pełnoklatkowy, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS o rozdzielczości 61,0 megapikseli. Połączenie technologii BSI z technikami redukcji zakłóceń przekłada się na niski poziom szumów. 15-stopniowy zakres dynamiczny zapewnia z kolei płynne, naturalne przejścia tonalne, od głębokich cieni po najjaśniejsze fragmenty. Odwzorowanie kolorów jest natomiast zasługą algorytmów używanych już w wielu aparatach Sony α.

W nowym modelu zastosowano 5-osiowy system optycznej stabilizacji obrazu zoptymalizowany do pracy z obrazami o wysokiej rozdzielczości. Umożliwia on wydłużenie czasu otwarcia migawki o 5,5 stopnia. Zmodernizowany zespół migawki zapobiega poruszeniu korpusu, które mogłoby skutkować zamazaniem obrazu.

Wyróżnikiem korpusu α7R IV jest rozdzielczość wizjera OLED Tru-Finder. Wynosi ona 5,76 mln pikseli — ok. 60% więcej niż w modelu α7R III. Użytkownik może dostosować jakość wyświetlania do rodzaju sceny i panujących warunków, wybierając ustawienie "Standardowa" lub "Wysoka" oraz odświeżanie obrazu z częstotliwością 60 lub 120 kl./s.

Udoskonalono także tryb Pixel Shift Multi Shooting, w którym obecnie rejestrowanych jest do 16 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Podczas ich wykonywania aparat przemieszcza matrycę światłoczułą o 1 piksel lub 0,5 piksela, w wyniku czego powstaje 16 wzajemnie przesuniętych obrazów liczących łącznie 963,2 mln pikseli. Fotografie te można później przekształcić w jeden obraz złożony z 240,8 mln pikseli (19 008 x 12 672), używając programu komputerowego Imaging Edge. Tryb ten nadaje się do fotografowania architektury, dzieł sztuki oraz statycznych obiektów.

W trybie pełnoklatkowym, przy pełnej rozdzielczości i wybranym formacie JPEG lub RAW, aparat pozwala robić zdjęcia z szybkością do 10 kl./s nawet przez 7 sekund — z pełną automatyką ostrości i ekspozycji. W trybie APS-C, w którym rozdzielczość wynosi 26,2 megapiksela, czas ten jest ok. 3 razy dłuższy.

Kolejnym udoskonalonym elementem aparatu α7R IV jest system ustawiania ostrości z 567 polami AF z detekcją fazy pokrywającymi ok. 74% obszaru obrazowania. Uzupełnia je 425 pól AF z detekcją kontrastu. Gęstsze upakowanie pól AF na matrycy oraz zaawansowane algorytmy zwiększają efektywność śledzenia, również w przypadku nieregularnych i gwałtownych ruchów obiektu.

Aparat α7R IV jest wyposażony w działający w czasie rzeczywistym, oparty na sztucznej inteligencji system Real-time Eye AF. Wykrywa on oczy i w czasie rzeczywistym analizuje ich położenie, zapewniając maksymalną ostrość. Funkcji tej można używać zarówno przy fotografowaniu ludzi, jak i zwierząt — odpowiedni tryb pracy wybiera się w menu. System Real-time Tracking, służący do śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym, wykorzystuje obecnie nowy algorytm rozpoznawania obiektów. Użytkownik może też włączyć tryb, w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek i innych sztucznych źródeł światła, aby skompensować wpływ ich migotania na końcowy obraz.

Korpus α7R IV pozwala na użycie różnych funkcji łączności. Współpracuje z sieciami bezprzewodowymi — zarówno w standardowym paśmie 2,4 GHz, jak i nowszym 5 GHz. Nowością jest funkcja bezprzewodowego zdalnego sterowania z poziomu komputera (tethering bezprzewodowy).

Poza łączem Wi-Fi i funkcją bezprzewodowej łączności z komputerem, w aparacie wprowadzono łącze SuperSpeed USB (USB 3.2 Gen 1) z gniazdem USB Type-C. Umożliwia ono przewodowe przesyłanie danych z dużą prędkością — przy korzystaniu z programu Imaging Edge jest ona niemal dwukrotnie wyższa niż w przypadku modelu α7R III. Aparat obsługuje też transmisje FTP w tle. Oznacza to możliwość przesyłania obrazów na zdalny serwer FTP w czasie fotografowania i sprawdzania zdjęć.

Firma Sony ogłosiła też wersję 2.0 programów komputerowych z pakietu Imaging Edge: Remote, Viewer i Edit. Program Remote służy do zdalnego sterowania aparatami i podglądu obrazu na żywo na ekranie komputera, Viewer jest narzędziem do przeglądania, klasyfikowania i wybierania zdjęć z bibliotek, a Edit pozwala przekształcać dane RAW w końcowe zdjęcia. Wprowadzono również możliwość przesyłania obrazów do smartfona, także po wyłączeniu aparatu. Z funkcji tej będą mogli skorzystać użytkownicy aplikacji Sony Imaging Edge Mobile w najnowszej wersji.

Aparat α7R IV pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160 pikseli), a w trybie Super 35mm odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. W uzyskaniu maksymalnej elastyczności przy późniejszej korekcji kolorystyki pomagają krzywe S-Log 2 i S-Log 3. Druga z nich pozwala na wykorzystanie pełnego, 14-stopniowego zakresu dynamicznego. Dostępna jest też krzywa HLG (Hybrid Log-Gamma), umożliwiająca użycie aparatu w systemie organizacji pracy Instant HDR.

Za ustawianie ostrości podczas filmowania odpowiada system Fast Hybrid AF. Z kolei funkcja "Śledzenie dotykiem" pozwala ustawić ostrość na filmowany obiekt przez dotknięcie go na ekranie.

α7R IV to pierwszy model Sony, w którym system Real-time Eye AF działa także przy nagrywaniu filmu. Po jego uaktywnieniu aparat utrzymuje ostrość na oku filmowanej osoby. Funkcja Eye AF włączy się automatycznie, gdy za pomocą funkcji "Śledzenie dotykiem" wskazany zostanie człowiek.

Stopkę Multi Interface Shoe (MI) wzbogacono o cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M i uzyskanie dźwięku o niskim poziomie szumów. Wśród pozostałych funkcji do filmowania znajdują się: tryb nagrywania interwałowego do tworzenia animacji poklatkowych, zapis obrazu Full HD z szybkością do 120 kl./s oraz funkcje zwolnionego i przyspieszonego tempa.

W korpusie α7R IV wprowadzono także różne ulepszenia konstrukcyjne i funkcjonalne. Aby był on maksymalnie trwały, zabezpieczono go przed pyłem i wilgocią. Dodatkowo uszczelniono wszystkie połączenia między elementami korpusu, a także pokrywę komory akumulatora i gniazda na nośniki. Urządzenie wykonano z lekkiego i trwałego stopu aluminium. Zastosowano też ulepszone zamocowanie sześcioma śrubami.

Kolejnymi ulepszeniami są zmodyfikowany uchwyt, większy i wyraźniej reagujący przycisk AF-ON, nowo zaprojektowany joystick, przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji oraz zmieniony kształt i położenie tylnego pokrętła. Nowością są również dwa gniazda na nośniki danych zgodne z UHS-II, zwiększające ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu. Rozszerzył się też zakres zapisywanych ustawień aparatu: obecnie na karcie pamięci można utworzyć kopię niemal wszystkich parametrów, by móc wczytać je w przyszłości. Jedna karta wystarczy do zapisania 10 kombinacji ustawień. Można je wczytać do każdego korpusu tego samego typu.

Zwiększyła się też wydajność akumulatora. Przy pomiarze zgodnie ze standardem Camera & Imaging Products Association jedno ładowanie wystarcza na mas. 670 zdjęć (z użyciem monitora LCD, 530 zdjęć z użyciem wizjera elektronicznego). Dalsze wydłużenie czasu pracy można uzyskać dzięki nowemu, sprzedawanemu oddzielnie uchwytowi do zdjęć w układzie pionowym VG-C4EM, w którym mieszczą się dwa akumulatory NP-FZ100, oraz sprzedawanemu oddzielnie zasilaczowi akumulatorowemu NPA-MQZ1K z miejscem na cztery akumulatory typu Z. Korpus jest ponadto przystosowany do zasilania przez złącze USB.

Nowy pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7R IV trafi do sprzedaży w Europie w sierpniu 2019 r.

 

 

 

 

 

 

Sony wprowadza też nowe akcesoria uzupełniające korpus α7R IV. Należą do nich: uchwyt do zdjęć w układzie pionowym VG-C4EM, mikrofon kierunkowy ECM-B1M, zestaw adaptera XLR XLR-K3M, karty SD Tough z serii SF-M oraz MRW-S3.

Uchwyt do zdjęć w układzie pionowym VG-C4EM ma takie samo działanie, sposób obsługi, wygląd i właściwości — w tym większą odporność na pył i wilgoć — jak sam korpus α7R IV. Dwukrotnie wydłuża czas pracy bez ładowania i umożliwia ładowanie akumulatora przez łącze USB za pośrednictwem korpusu aparatu.

Mikrofon kierunkowy ECM-B1M obejmuje osiem kapsuł mikrofonowych i zaawansowane przetwarzanie sygnału cyfrowego, co pozwala uzyskać trzy różne, silnie kierunkowe charakterystyki z jednego mikrofonu o długości ok. 99,3 mm. Po zainstalowaniu tego urządzenia w stopce Multi Interface z cyfrowym interfejsem audio przesyłanie dźwięku do aparatu α7R IV odbywa się w postaci cyfrowej.

 

Zestaw adaptera XLR XLR-K3M umożliwia doprowadzenie sygnału mikrofonowego/liniowego przez dwa połączone złącza XLR/TRS i jedno mini jack stereo 3,5 mm. Postprodukcję ułatwia zestaw elementów sterujących. Po podłączeniu adaptera do aparatu α7R IV poprzez stopkę Multi Interface z cyfrowym interfejsem audio przesyłanie dźwięku odbywa się w postaci cyfrowej. Dostarczony przedłużacz przewodu audio ułatwia zamontowanie aparatu na wysięgniku, w osłonie lub na uchwycie.

Karta SD UHS-II pozwala odczytywać dane z prędkością do 277 MB/s. Jest dostarczana wraz z oprogramowaniem do odzyskiwania plików (na komputery z systemami macOS i Windows).

MRW-S3 to koncentrator USB z czytnikiem kart SD/microSD UHS-II, złączami USB 3.1 Gen 2 i technologią zasilania USB PD (USB Power Delivery) przy mocy do 100 W. Umożliwia szybkie wykonywanie kopii zapasowych na dysk SSD lub komputer.

Sprzedaż uchwytu VG-C4EM i mikrofonu ECM-B1M rozpocznie się we wrześniu 2019 r., a dostawy adaptera XLR-K3M rozpoczną się w październiku 2019 r.

Dołącz do dyskusji: Sony α7R IV - nowy aparat z 61,0-megapikselowym, pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl