SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sony Pictures Entertainment z rosnącymi przychodami i zyskiem. Hitem Spider-Man: No Way Home

Sony Pictures Entertainment, dział rozrywkowy koncernu Sony, w roku fiskalnym 2021 zwiększył przychody do 9,5 mld dolarów, zaś zysk operacyjny wzrósł o 172 procenty. Lokomotywami finansowymi Sony Pictures były filmy Spider-Man: No Way Home, Venom: Let There Be Carnage oraz Uncharted.

Article

Koncern Sony Corp podał wyniki finansowe za poprzedni rok fiskalny, zakończony 31 marca 2022 r. Firma poinformowała, że przychody w tym okresie wzrosły o 10 proc. do 76 mld dol. Zysk operacyjny zwiększył się o 26 proc. do poziomu 9,2 mld dol., jednak zysk netto spadł o 14 proc. Wzrost ten był w dużej mierze zasługą segmentów Pictures, Electronics Products & Services oraz Music.

Prognozując wyniki całoroczne na najbliższe 12 miesięcy, Sony spodziewa się, że sprzedaż wzrośnie o 15 proc., ale zysk netto spadnie o 6 proc.

Sony Pictures na fali

W sprawozdaniu podano, że w zakończonym roku finansowym Sony Pictures Entertainment odnotowało 172-proc. wzrost zysku operacyjnego do 1,67 mld dol. Z kolei przychody wyniosły 9,5 mld dol., co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Firma przyznaje, że korzystne wyniki finansowe to zasługa filmowych hitów firmowanych przez Sony. Rekordzistą jest Spider-Man: No Way Home, który do końca marca br. zarobił na całym świecie 1,89 mld dol. Jest to jednocześnie film nr 6 w historii światowego box office.

Czytaj także: Disney, BBC i Sony dołączają do organizacji DEGI

Drugą największą globalną premierą kinową Sony w 2021 r. był film Venom: Let There Be Carnage z wynikiem 507 mln dol. Uncharted był trzecim najlepiej zarabiającym filmem studia w zeszłym roku, z wynikiem 364 mln dol. na całym świecie. W nadchodzącym roku planowane są takie tytuły jak Bullet Train z Bradem Pittem w roli głównej oraz adaptacja Kraven The Hunter.

Sony podało także wyższe przychody z tytułu licencji na nowe tytuły filmowe w ramach usług streamingowych oraz wyższe wpływy z tytułu licencji na produkty katalogowe. Przychody operacyjne wzrosły również dzięki zyskom z przeniesienia GSN Games, oddziału Game Show Network, w wysokości 537 mln dol., co zostało częściowo zniwelowane przez wpływ wyższych wydatków marketingowych na premiery kinowe w segmencie Motion Pictures.

Według prognoz na rok fiskalny 2022 – 2023 sprzedaż Sony Pictures Entertainment wzrośnie o 7 proc. Jednakże koncern przewiduje ponad 50-proc. spadek zysku operacyjnego.

Czytaj także: "Spider-Man: Bez drogi do domu", "Dziedzictwo", "Venom 2: Carnage" i inne hity kinowe trafią do polskiego HBO Max

Dołącz do dyskusji: Sony Pictures Entertainment z rosnącymi przychodami i zyskiem. Hitem Spider-Man: No Way Home

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dfg
Czemu artykuł o wytwórni filmowej jest w kategorii "reklama" a nie "rozrywka"?
odpowiedź