SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RX0 II: nowy aparat ultrakompaktowy Sony (wideo)

Firma Sony powiększa ofertę swoich aparatów kompaktowych o kompakt klasy premium: RX0 II (model DSC-RX0M2).

Article

Sony RX0 II, następca modelu RX0, został wyposażony w 15,3-megapikselowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS typu 1,0", procesor obrazu Bionz X, odchylany o 180° w górę i 90° w dół wodoodporny ekran LCD oraz zakres czułości ISO od 80 do 12 800. Minimalna odległość między niewymiennym obiektywem szerokokątnym Zeiss Tessar T* 24 mm F4,0 a fotografowanym obiektem wynosi 20 cm.

Urządzenie ma wymiary 59 x 40,5 x 35 mm, waży tylko 132 g i mieści się w kieszeni. Aparat jest odporny na wodę (do głębokości 10 metrów), pył, uderzenie (upadek z wysokości do 2 m) i zmiażdżenie (siła do 200 kg).

RX0 II umożliwia wewnętrzny zapis filmów 4K 30p. Odczytuje wówczas wszystkie piksele matrycy, nie łącząc ich w grupy, zatem ilość rejestrowanych danych jest o 70% większa niż potrzeba do nagrania filmu 4K. Nadmiarowość ta ogranicza efekt mory oraz postrzępienie krawędzi. Użytkownicy wprowadzonej niedawno aplikacji mobilnej Sony Imaging Edge mogą przesłać ten materiał do smartfona, poddać go edycji i opublikować w serwisach społecznościowych.

Nowością w modelu RX0 II jest wbudowany elektroniczny stabilizator obrazu. Efektywność jego działania można dodatkowo zwiększyć, eksportując materiał filmowy do smartfona lub tabletu z aplikacją "Movie Edit add-on". Aplikacja ta wykorzystuje i przetwarza dodatkowe informacje utrwalone razem z filmem, dzięki czemu zaczyna on wyglądać tak, jak gdyby został nagrany z użyciem uchwytu typu gimbal. Kolejną nowo wprowadzoną funkcją aplikacji "Movie Edit add-on" jest "inteligentne kadrowanie". Polega ono na utrzymywaniu wybranego obiektu na środku kadru i korygowaniu deformacji w końcowym montażu. Użytkownik może również dostosować proporcje obrazu do przewidywanego zastosowania filmu.

Wśród pozostałych funkcji filmowych aparatu można wymienić nagrywanie w trybie Super Slow Motion, z szybkością do 1000 kl./s, reprodukcję sygnału 4K bez kompresji przez łącze HDMI oraz równoległe nagrywanie plików proxy.

RX0 II poza funkcjami do nagrywania filmów ma również szereg właściwości ułatwiających wykonywanie zdjęć. Należy do nich migawka niwelująca zniekształcenia o minimalnym czasie otwarcia 1/32 000 s oraz tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 16 kl./s, w którym można utrwalić ulotną mimikę twarzy fotografowanej osoby. Wprowadzono również funkcję klasyfikacji i ochrony, a także możliwość wyświetlania serii zdjęć jako grup.

Aparat jest wyposażony w zmodernizowaną wersję funkcji Sony Eye AF. Poprawiono sposób jej działania: po wciśnięciu do połowy przycisku spustu migawki aparat samoczynnie będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. Użytkownik może wskazać w menu żądane oko (lewe/prawe/automatyczny wybór) bądź przypisać funkcję wyboru oka do przycisku własnego.

W aparacie dostępny jest tryb nagrywania interwałowego, a z wykonanych w nim zdjęć można tworzyć animacje poklatkowe, używając programu komputerowego Sony Imaging Edge "Viewer".

Ponadto RX0 II jest przystosowany do bezprzewodowego sterowania. Użytkownicy aplikacji Sony Imaging Edge Mobile mogą sterować 5 aparatami. Wartość ta rośnie do 50 w przypadku użycia punktu dostępowego (wprowadzenie tej możliwości planowane jest na lato 2019 r.). RX0 II współpracuje również z modułem sterującym aparatem CCB-WD1, który umożliwia sterowanie systemem złożonym z nawet 100 aparatów połączonych przewodowo.

Aparat Sony RX0 II w zestawie z uchwytem VCT-SGR1 i wspornikiem trafi do sprzedaży w Europie w maju 2019 r.

Dołącz do dyskusji: RX0 II: nowy aparat ultrakompaktowy Sony (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl