SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spada bezrobocie, poprawia się jakość pracy

W październiku stopa bezrobocia spadła do 8,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Article

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób. Najniższe, 2,1 proc. bezrobocie było w Poznaniu, a najwyższe, 27,3 proc. - w regionie szydłowieckim na Mazowszu.

We wrześniu stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 8,3 proc. Wówczas w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 324,1 tys. osób.

Najniższe bezrobocie zarejestrowano w Poznaniu - wyniosło ono 2,1 proc. W Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu było to po 2,9 proc.

W Wielkopolsce zarejestrowano najniższe bezrobocie - wyniosło ono 5 proc. W województwie śląskim wyliczono je na 6,6 proc., podobnie jak w Małopolsce. W województwie mazowieckim było to 7,2 proc. i to tu zarejestrowano najwyższą w kraju stopę bezrobocia - w regionie szydłowieckim wyniosła 27,3 proc. Stopa bezrobocia w województwach podkarpackim wyniosła 11,3 proc., w zachodniopomorskim i świętokrzyskim po 10,6 proc., w podlaskim 10,4 proc., lubelskim 9,9 proc., w pomorskim i dolnośląskim po 7,2 proc., w lubuskim 8,4 proc., łódzkim 8,6 proc., a warmińsko-mazurskim - 13,7 proc.

Jak wynika z piątkowej publikacji GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc.

GUS wyliczył też, że w październiku do urzędów pracy zgłoszono 117 tys. ofert pracy, czyli o 15,9 proc. mniej niż we wrześniu i więcej o 5,9 proc. niż rok temu.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) stopa bezrobocia w trzecim kwartale br. wyniosła 5,9 proc.

Liczenie bezrobocia BAEL jest zalecane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Metoda ta jako osobę bezrobotną definiuje taką, która jednocześnie spełnia następujące kryteria: ukończyła 15 lat, nie pracuje ani nie uczy się zawodu z elementami nauki praktycznej, szukała aktywnie pracy w tygodniu badania lub w ciągu sześciu tygodni poprzedzających badanie, jest zdolna do podjęcia pracy w tygodniu badanym lub następnym i wyraża gotowość do podjęcia takiej pracy.

Do wyliczenia stopy bezrobocia rejestrowanego przyjmuje się, że bezrobotny to taka osoba, która jest aktualnie zarejestrowana zgodnie z prawem danego kraju jako poszukująca pracy.

Komentarz prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan i wykładowcy UW

Jak już wspominałem na początku 2016 roku mamy szansę na rekordowy spadek bezrobocia, które na koniec roku może nie przekroczyć 8,6 proc. Poprawa sytuacji na rynku pracy, którą obserwujemy stale od 2014 roku sprzyja równocześnie podnoszeniu jakości pracy. Wzrasta odsetek zatrudnionych na umowy o pracę, rosną wynagrodzenia. Poprawa jakości pracy związana jest z tworzeniem się cech rynku pracownika, ale sprzyjają jej też niektóre regulacje resortu pracy jak m.in. ozusowanie umów zleceń, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, wreszcie podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł od stycznia 2017 roku.

Dziś obok mądrej poprawy jakości pracy, która musi przebiegać w tempie dostosowanym do możliwości pracodawcy, powiązanej z produktywnością i wydajnością firmy i jej pozycją konkurencyjną, potrzebne są działania na rzecz pełnego wykorzystania potencjału kapitału ludzkiego. Nie ma lepszego momentu na przywracanie na rynek pracy części długotrwałe bezrobotnych niż względna równowaga na rynku pracy i zwiększone zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób oddalonych od niego.  Wymaga to szerszego wykorzystania różnych instrumentów rynku pracy. Tylko wtedy poziom bezrobocia rejestrowanego może zbliżać się do naturalnego.

Dołącz do dyskusji: Spada bezrobocie, poprawia się jakość pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl