SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spada udział sprzedaży detalicznej w prywatnej konsumpcji, Polska powyżej europejskiej średniej

Polacy przeznaczają 34 proc. wszystkich swoich dochodów na wydatki w handlu detalicznym. To wartość wyższa od średniej europejskiej, ale identyczna jak w 2013 roku - wynika z danych GfK.

W 28 analizowanych krajach Unii Europejskiej udział sprzedaży detalicznej w konsumpcji prywatnej w 2014 roku ponownie spadł, osiągając poziom 30,9 proc. (2013: 31.2 proc.; 2012: 31.4 proc.).

Na obserwowaną tendencję wpływ miały dwa czynniki. Z jednej strony spadek cen ropy naftowej w połowie 2014 roku, który przełożył się na obniżkę cen energii i paliw, a z drugiej strony rosnące wydatki na cele mieszkaniowe, zdrowie i rekreację. Wzrost wydatków w tych kategoriach przełożył się na zmniejszenie ilości środków na konsumpcję realizowaną w kanałach detalicznych oraz zrównoważył krótkoterminowe pozytywne efekty spadku cen ropy.

Poniższa mapa prezentuje udział handlu detalicznego w prywatnej konsumpcji w krajach europejskich. Ilustruje, jaka wartość dochodów ludności przeznaczana jest na wydatki w handlu detalicznym. Wykresy kołowe obrazują stosunek wydatków w handlu detalicznym do pozostałych wydatków prywatnych. Wielkość koła wykresu odnosi się do kwoty, jaką dysponują konsumenci w danym kraju na wydatki i oszczędności w ciągu roku.

Udział sprzedaży detalicznej w całości wydatków jest różny w zależności od kraju i ma ścisły związek ze zwyczajami zakupowymi. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy regionów z niskim dochodem per capita (np. Węgry, Bułgaria, Chorwacja) wydają większą część swoich dochodów na zakupy zaspokajające ich podstawowe potrzeby.

W krajach o silnych gospodarkach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Austria, czy Szwajcaria, niższy udział sprzedaż detalicznej jest spowodowany wyższym poziomem przychodów, z których mniejsza część jest niezbędna do pokrycia podstawowych potrzeb.

Siła nabywcza to przypadający na osobę dochód (w tym wszelkie świadczenia otrzymywane od państwa), jaki pozostaje do jej dyspozycji po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. W badaniu GfK przedstawiono poziomy siły nabywczej na osobę w ciągu roku wyrażone w złotych oraz w postaci wartości wskaźnikowej. Wartości siły nabywczej według GfK odpowiadają nominalnemu dochodowi rozporządzalnemu, co oznacza, że wartości nie uwzględniają inflacji. W badaniu posiłkowano się danymi statystycznymi dotyczącymi dochodów, wysokości podatków, świadczeń oraz prognozami opracowanymi przez krajowe instytuty badające poszczególne gospodarki.

Ogólna Siła Nabywcza GfK definiuje całkowitą wartość towarów i usług, jakie ludność zamieszkała na wybranym obszarze może nabyć w ciągu roku. Inaczej mówiąc, ogólna siła nabywcza mówi o potencjale nabywczym, jakim dysponuje ludność zamieszkała na analizowanym obszarze w określonym czasie.

Siła Nabywcza dla Handlu Detalicznego GfK definiuje całkowitą wartość towarów, którą ludność zamieszkała w danym obszarze może nabyć w handlu detalicznym. Wartość Siły Nabywczej dla Handlu Detalicznego powstaje po odjęciu od Ogólnej Siły Nabywczej GfK wydatków na czynsze, opłaty licznikowe, kredyty, ubezpieczenia, samochody, podróże i usługi.

Dołącz do dyskusji: Spada udział sprzedaży detalicznej w prywatnej konsumpcji, Polska powyżej europejskiej średniej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl