SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spada wartość kredytów hipotecznych

Wartość umów kredytów hipotecznych wyniosła 12,8 mld zł w III kw. tego roku i była niższa o 4,64% w porównaniu z poprzednim kwartałem. O 4,22% w ujęciu kwartalnym spadła także liczba zawartych umów kredytowych, która wyniosła 59.571 w III kw., wynika z raportu AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości.

Spada wartość kredytów hipotecznych

„Na koniec trzeciego kwartału sektor osiągnął dwa nowe rekordy - 1,6 mln czynnych umów kredytowych oraz wartość kredytów, która przekroczyła 300 mld zł. Mimo to, trzeci kwartał przyniósł spadki zarówno liczbie, jak i wartości udzielonych kredytów. W naszej oceni wynika on po części z zacieśniania polityki kredytowej i ograniczania akcji kredytowej, związanej z Rekomendacją S, a także niepewności na rynkach finansowych. Nie bez wpływu pozostała oraz wygaszanie programu 'Rodzina na Swoim' oraz fakt, że banki znacząco ograniczyły kredytowanie w walutach obcych" - powiedział przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości ZBP Jacek Furga.

W III kw. banki udzieliły 59.571 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 12,8 mld zł, co oznacza spadek odpowiednio o 4,2% i 4,6% w ujęciu kwartalnym.

Wartość kredytów udzielonych w ramach programu „Rodzina na Swoim" spadła o 0,19%  kw/kw do 2,9 mld zł w III kw.

Udział nowoudzielonych kredytów w CHF wyniósł 9,8% w III kw. i wzrósł o 2,3 pkt proc. kw./kw., zaś udział kredytów w EUR spadł w tym czasie o 2,3 pkt do 11,8%.

Furga powiedział, że dopiero wyniki za IV kwartał pokażą, czy był to początek trendu spadkowego, czy też III kw. to „chwilowe załamanie".

„Po trzech kwartałach mamy prawie 180 tys. umów kredytowych na kwotę 38 mld zł. Myślę, że zakładany poziom 40-45 mld zł na koniec roku osiągniemy, przy czym wydaje się, że będziemy bliżej kwoty 42 mld zł"- powiedział Furga.

Ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 307,2 mld zł na koniec września i wzrosła o 8,41% w ujęciu kwartalnym. Liczba aktualnie czynnych umów kredytowych zwiększyła się o 3,34% do 1,6 miliona.

Trzeci kwartał przyniósł kolejny, choć nieco już słabszy niż w poprzednich kwartałach spadek średnich cen (od 50 do 100 zł za 1 m. kw.) na największych rynkach mieszkaniowych. Wyjątkowy spadek cen, sięgający nawet 300 zł za 1 m.kw. odnotowano we Wrocławiu, zaś minimalne wzrosty średniej ceny odnotowano w Gdańsku i Białymstoku. Do spadku cen mieszkań przyczynił się wzrost podaży nowych mieszkań oraz osłabienie akcji kredytowej. ZBP ocenia, że ten trend na rynku ceń mieszkań nie ulegnie raczej zmianie w najbliższych miesiącach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spada wartość kredytów hipotecznych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
zapowiada się potężny kryzys
odpowiedź