SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadł barometr koniunktury IRG SGH

Wartość barometru koniunktury BARIRG, wyliczanego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, spadła o 6 pkt w ciągu ostatniego kwartału i wynosi -5,8 pkt, ale w ujęciu rocznym wskaźnik ten odnotował wzrost o 10 pkt. IRG oczekuje dalszego spadku wartości barometru w najbliższych miesiącach.

"Spadek wartości barometru w ciągu kwartału jest spowodowany negatywnym oddziaływaniem czynników sezonowych. Najsilniej na nie zareagowały gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy budowlani" - głosi komunikat Instytutu.

"Pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych było znaczące i przyczyniło się do spadku wartości barometru o 2,6 pkt. Taki sam efekt miały oceny z budownictwa. Pogorszenie koniunktury odnotowano także w handlu, rolnictwie, transporcie1 i sektorze bankowym, jednak w mniejszym stopniu wpłynęło ono na spadek wartości barometru" - czytamy dalej.

Poprawę koniunktury odnotowano jedynie w przemyśle przetwórczym, dzięki czemu barometr zwiększył wartość o 1 pkt, podał też Instytut.

"Negatywne oddziaływanie czynników sezonowych będzie się utrzymywać przez najbliższe miesiące, należy zatem oczekiwać dalszego spadku wartości barometru" - napisano także w materiale. Przewidywania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów na najbliższą przyszłość są pesymistyczne, podkreślają eksperci.

Instytut zaznacza jednak, że we wszystkich badanych sektorach gospodarki zmiany wartości wskaźnika koniunktury w skali roku były dodatnie.

"Największy przyrost wartości wskaźnika koniunktury odnotowano w przemyśle przetwórczym (o15,6 pkt) oraz transporcie i sektorze bankowym (po 21,5 pkt każdy)" - czytamy w komunikacie.

Źródło: IRG SGH

Dołącz do dyskusji: Spadł barometr koniunktury IRG SGH

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl