SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadł indeks cen mieszkań

Indeks cen mieszkań, opracowany przez Open Finance na bazie transakcji dokonanych w 16 miastach przez klientów firmy, Home Brokera, spadł w skali miesiąca o 0,69% do 896,14 pkt. w listopadzie.

Spadł indeks cen mieszkań

"Listopad był drugim z kolei miesiącem spadku wartości naszego indeksu, po tym jak w okresie czerwiec-wrzesień obserwowaliśmy jego nieznaczny wzrost. Przez ostatnich dziewięć miesięcy (od marca) amplituda wahań naszego indeksu zamknęła się w przedziale 875-906 pkt, a więc wąskim zakresie. Możemy więc mówić o stabilizacji cen w tym czasie, po okresie wcześniejszego dynamicznego spadku cen (od grudnia 2007 r. nasz indeks stracił 10,4%)"- podano w raporcie.

Największy wpływ na wartość indeksu mają ceny w Warszawie i Krakowie, gdzie odnotowano najwięcej transakcji. W tych dwóch miastach ceny spadły, co zadecydowało o ujemnym odczycie indeksu.

W listopadzie ceny mieszkań spadły o 0,7% w porównaniu do października i były o 1,75% niższe niż przed rokiem - wynika z zestawienia transakcji przeprowadzonych przez klientów Open Finance, Home Broker i Dom Banku.

Tylko w dwóch z szesnastu miast skala zmian w ujęciu rocznym przekracza jeszcze 10%. Nadal jednak w większości (dziesiątce) miast ceny transakcyjne są niższe niż przed rokiem. W skali miesiąca odnotowano taką samą liczbę miast gdzie ceny rosły i spadały (po osiem).

W ocenie analityków w grudniu nie należy spodziewać się rewolucji na rynku mieszkaniowym, choć trzeba pamiętać, że miesiące zimowe zwykle nie służą dobrze sprzedającym mieszkania i mogą przynieść spadek średnich cen.

W dłuższym okresie tendencje cenowe mogą zależeć od losów programu "Rodzina na Swoim" oraz implementacji w bankach "Rekomendacji T".

"Natomiast sam popyt - w obliczu lepszej niż oczekiwano sytuacji na rynku pracy i w całej gospodarce - powinien utrzymać się na dotychczasowym poziomie lub nawet nieznacznie wzrosnąć względem 2009 roku"- podano w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadł indeks cen mieszkań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl