SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadł kwartalny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan spadł o 1 pkt m/m w lutym 2012 r. i osiągnął 43 pkt w skali 0-100 pkt, poinformowała PKPP. Indeks roczny zmniejszył się o 2 pkt i wynosi 41 pkt, wynika z komunikatu.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił jeden punkt w stosunku do ostatniego notowania kwartalnego oraz dwa punkty w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu odpowiednio 43 pkt i 41 pkt. Indeks półroczny zachował jednak poziom poprzedni 44 pkt" - głosi komunikat.

Według analityków, dane za ostatni kwartał ub. roku okazały się lepsze od oczekiwanych, a wyniki styczniowej produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej nadal napawają optymizmem.

"Widoczny jest jednak malejący trend spożycia indywidualnego, co ma związek z dużym i rosnącym poziomem bezrobocia oraz zahamowaniem wzrostu płac realnych przy wysokiej inflacji. Malejący popyt konsumpcyjny kompensują wydatki inwestycyjne oraz eksport" - czytamy dalej w dokumencie.

Eksperci PKPP uważają, że inwestycje mogą przyhamować w pierwszym kwartale, a w drugim znowu przyspieszyć z uwagi na Euro 2012. Można też się spodziewać, że generalne osłabienie koniunktury na świecie z pewnym opóźnieniem przełoży się na ograniczenie zarówno popytu inwestycyjnego przedsiębiorstw, jak i popytu na nasz eksport w drugiej połowie roku.

"Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury podnosi dobra kondycja sektora przedsiębiorstw oraz krajowych banków, a także wyraźne ograniczenie deficytu finansów publicznych w ub. roku. Stabilność makroekonomiczną obniża jednak wysokie bezrobocie, oraz inflacja, która nie pozwala na obniżenie stóp procentowych" - podsumowano w komunikacie.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.

Dołącz do dyskusji: Spadł kwartalny indeks biznesu PKPP Lewiatan

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl