SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadł Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej BIG spadł do poziomu 9,28 pkt. i jest o 5,61 pkt. (37%) niższy niż podczas pomiaru z początku roku. Oznacza to, że w odczuciu przedsiębiorców w ostatnich trzech miesiącach ryzyko działalności gospodarczej zwiększyło się, wynika z cyklicznego raportu BIG InfoMonitor, opublikowanego w czwartek.

Spadł Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

Wskaźnik spadł we wszystkich ankietowanych grupach firm, ale za zmniejszenie jego ogólnej wartości w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni, wśród których spadł on aż o 14,19 pkt.

W najmniejszym stopniu do zmiany wartości wskaźnika BIG przyczynili się dostawcy usług finansowych, w wypadku których odnotowano spadek jedynie o 0,42 pkt.

"Po rekordowym wzroście wartości wskaźnika BIG na początku 2010, obecnie odnotowujemy korektę nastrojów wśród przedsiębiorców. W drugim kwartale odnotowaliśmy spadek o 37,67% wartości wskaźnika mówiącego o bezpieczeństwie prowadzenia działalności w Polsce. Jednocześnie obserwujemy spadek o 7 pp. odsetka należności płaconych w terminie. Jest to najwyższa negatywna zmiana odnotowana od sierpnia 2008 roku" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Mimo spadku nastrojów, 37% firm w Polsce przewiduje poprawę sytuacji w przeciągu najbliższych trzech miesięcy. Jedynie 5% badanych jest przeciwnego zdania, a 58% nie przewiduje znaczących zmian w najbliższych miesiącach.

W opinii badanych za największe zaległości płatnicze odpowiadają konsumenci (40%) oraz małe (22%) i średnie przedsiębiorstwa (19%). Jednocześnie dwie na pięć firm w Polsce wskazuje konsumentów jako klientów, od których najtrudniej odzyskać zaległe należności, a im większy podmiot gospodarczy, tym łatwiej od niego wyegzekwować nieterminowe płatności.

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej BIG mierzy poziom bezpieczeństwa w biznesie. Pozwala monitorować, w jakim stopniu problemy płatnicze wpływają na funkcjonowanie firmy. Badanie przeprowadzane jest kwartalnie wśród przedstawicieli trzech segmentów rynku: dostawców usług finansowych i masowych oraz przedsiębiorców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadł Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl