SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadła sprzedaż leków z importu równoległego

Wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego, mierzona w złotych na poziomie cen producenta, spadła o ok. 27% r/r do 37 mln zł na koniec II kw., wynika z danych IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny.

Spadła sprzedaż leków z importu równoległego

Wartość importu równoległego w II kw. 2011 roku spadła o ponad 35% w porównaniu do I kw. 2011 i osiągnęła 0,75% udziału w rynku.

"Do tej pory nie zdarzały się spadki wartości sprzedaży leków z importu równoległego, a jego dynamika zazwyczaj znacznie przekraczała dynamikę wzrostu wartości całego rynku aptecznego. Po 27-procentowym spadku wartości tego rynku w drugim kwartale mamy w efekcie najniższą wartość sprzedaży leków z importu równoległego od półtora roku. Tak duży spadek sprzedaży związany jest z wygaśnięciem kontraktu na sprzedaż dwóch najlepiej sprzedających się produktów: Detralexu i Eurespalu"- powiedział ekspert IMS Health Marcin Gawroński, cytowany w komunikacie firmy.

Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w II kw. 2011 spadła w skali roku o prawie 14% i wyniosła 2 mln opakowań(0,5% całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek).

Według danych IMS Health, w II kw. 2011 roku 4 największych importerów równoległych (alfabetycznie: Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za niemal 94% wartości rynku importu równoległego.

W całym 2010 roku wartość sprzedaży leków z importu równoległego osiągnęła niemal 206 mln zł i była o 87 mln zł wyższa niż w 2009 r. Dynamika wartości rynku w ujęciu rok do roku przekroczyła 73%, a udział leków z importu równoległego przekroczył w 2010 roku 1% wartości całej sprzedaży hurtowni do aptek.

W Polsce produkty z importu równoległego zarejestrowało 24 importerów równoległych, zaś  od 2005 r. do czerwca 2011 roku importerzy równolegli uzyskali łącznie już ponad 1150 pozwoleń na import równoległy leków. W 2011 roku (do czerwca) było to prawie 230 pozwoleń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadła sprzedaż leków z importu równoległego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl