SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spam rośnie na skutek fałszywych usług skracania adresów www

Firma Symantec przeanalizowała miesiąc maj 2011 roku pod kątem krążącego w sieci spamu. Okazało się, że spamerzy zaczęli korzystać z własnych, fałszywych usług skracania adresów internetowych w celu przenoszenia użytkowników na nielegalne strony www. Ta nowa działalność przyczyniła się do zwiększenia ilości spamu o 2,9 pkt. proc.

Spam rośnie na skutek fałszywych usług skracania adresów www

W nowej metodzie linki stworzone w fałszywych serwisach skracania adresów URL nie są dołączane bezpośrednio do wiadomości. Zamiast tego spam zawiera skrócone adresy URL wygenerowane w legalnych serwisach. Te prowadzą do skróconych adresów URL z fałszywego serwisu skracania adresów, które z kolei przenoszą użytkownika do witryny spamera.

"Pojawienie się tej techniki było tylko kwestią czasu. Unikatową cechą nowych serwisów do skracania adresów jest to, że spamerzy używają ich jako odskoczni, łącza między publicznymi usługami skracania adresów a ich własnymi witrynami." - powiedział Paul Wood, starszy analityk w firmie Symantec (MessageLabs Intelligence).

Co ciekawe, nowe domeny zarejestrowano kilka miesięcy przed użyciem, prawdopodobnie po to, aby uniknąć wykrycia przez legalne usługi skracania adresów URL. Wiek domeny bywa używany jako wskaźnik legalności, więc takie posunięcie może utrudnić rzeczywistym serwisom zidentyfikowanie potencjalnego nadużycia.

"Legalne serwisy do skracania adresów zaczęły poważniej traktować nadużycia, dlatego spamerzy eksperymentują z tworzeniem własnych usług, aby skuteczniej unikać wykrycia. Dopóki będą powstawać nowe serwisy skracania adresów, spodziewamy się, że spamerzy będą z nich nadal korzystać." - dodał Wood.

Statystyki z raportu Symantec:

Spam. Od kwietnia do maja 2011 r. globalny współczynnik spamu w ruchu e-mail z nowych i poprzednio nieznanych źródeł zwiększył się o 2,9 pkt. proc., do 75,8 proc. (1 na 1,32 wiadomości).
Wirusy. W maju globalny współczynnik wirusów w ruchu e-mail z nowych i poprzednio nieznanych źródeł wynosił 0,450 proc. (1 na 222,3 wiadomości), co oznacza spadek o 0,143 pkt. procent. od kwietnia.
Zagrożenia dla komputerów. Najczęściej blokowanym złośliwym programem wymierzonym w stacje końcowe był robak W32.Ramnit!html. Rozprzestrzenia się on za pośrednictwem kluczy USB i poprzez infekowanie plików wykonywalnych.
Wyłudzanie informacji (phishing). W kwietniu informacje próbowała wyłudzać 1 na 286,7 wiadomości (0,349 proc.), co oznacza spadek o 0,06 pkt. proc. od kwietnia.
Bezpieczeństwo witryn internetowych. Analiza witryn internetowych pokazała, że średnio 3142 witryny każdego dnia przechowywały złośliwe oprogramowanie i inne potencjalnie niepożądane programy, w tym oprogramowanie szpiegowskie i reklamowe, co oznacza wzrost o 30,4 proc. od kwietnia 2011 r. Wśród zablokowanych złośliwych domen 36,8 proc. było nowych (o 3,8 proc. więcej niż w kwietniu). Ponadto w maju wśród wszystkich złośliwych programów na stronach internetowych 24,6 proc. było nowych, co oznacza wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spam rośnie na skutek fałszywych usług skracania adresów www

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl