SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Specjaliści i menadżerowie z pensjami ponad 12 tys. zł miesięcznie. Spadek przez pandemię

Średnie wynagrodzenie obecnie oferowane specjalistom i menedżerom wynosiło w ubiegłym roku 12 096 zł brutto miesięcznie, co oznacza spadek o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego - wynika z raport płacowego firmy doradztwa HR Antal. Aż o 15 proc. wzrosły pensje prawników.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Już po raz 10. firma Antal zaprezentowała autorski raport płacowy, wskazujący poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich.

Płace w dół przez pandemię. Korzystają prawnicy

Wynagrodzenie obecnie oferowane specjalistom i menedżerom w 2020 roku wynosiło 12 096 zł brutto miesięcznie. To o  4 proc. mniej niż w 2019r.

Podczas pandemii najbardziej skoczyły zarobki prawników. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w ubiegłym roku 12 742 zł brutto, co daje wzrost o 15 proc. rok do roku. Jednocześnie jest to specjalizacja, w której zarobki należą do najwyższych w Polsce.

Wyprzedza ją jedynie wyższa kadra zarządzająca oraz specjaliści i menedżerowie IT. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, prawnicy otrzymują również rozbudowany pakiet benefitów,  wyróżnia ich dwa razy większy niż rynkowy odsetek osób otrzymujących dofinansowanie do edukacji (32 proc.).

W sprzedaży i marketingu specjaliści i menadżerowie mogą liczyć średnio na pensje  rzędu 10 725 zł brutto miesięcznie.

- Na bardzo dobry rok zarówno dla kancelarii, jak i prawników in-house wpłynęła m.in. sytuacja gospodarcza – zmiany w prawie podatkowym i prawie pracy. Aby spełnić oczekiwania klientów, firmy prawnicze przesuwały całe zespoły do obsługi zagadnień powstałych bezpośrednio lub pośrednio na skutek pandemii. Zyskało na znaczeniu doradztwo w zakresie zmian prawnych związanych z tarczą antykryzysową - komentuje Agnieszka Tymoszyk, senior client manager, Antal HR & Legal.

Centra usług wspólnych na fali

Na fali wzrostowej utrzymuje się również SSC/BPO (shared services centers /business process outsourcing - outsourcing  usług i centra usług wspólnych). Ostatni rok przyniósł wzrost o 7% dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 8 085 zł brutto. Branża wciąż przoduje też w ofercie benefitów.

Najwyższy spadek płac wśród badanych grup odnotowują przedstawiciele finansów i księgowości (13 proc.). Tak samo wygląda sytuacja wyższej kadry zarządzającej – top menedżerowie odnotowali spadek wynagrodzeń o 13 proc. – średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło w tej grupie 21 966 zł brutto. Na spadek pensji wpłynęły przede wszystkim niższe realizowane i zakładane wyniki firm, które bezpośrednio przekładają się na wysokość premii i prowizji kadry zarządzającej.

- Pandemia dotknęła w największym stopniu grupę stanowisk najwyższych oraz grupę początkujących specjalistów. W przypadku tej ostatniej od kilku lat obserwowaliśmy duży wzrost, natomiast w drugim kwartale nastąpił spadek o 25%. Menedżerowie wyższego szczebla zaś, widząc trudności rynkowe firm, znając świetnie rachunek zysków i strat, sami świadomie obniżali swoje oczekiwania - mówi Michał Borkowski, sector manager, Antal Finance & Accountancy.

Sprzedaż i marketing - przegląd płac

W branży sprzedaży i marketingu zarobki spadły z 11 262 zł brutto miesięcznie do 10 725 zł w 2020 roku.

W sprzedaży na najwyższe pułapy zarobków dostają się dyrektorzy i dyrektorki. Na tym szczeblu miesięczne zarobki osiągają przedział od 20 do 40 tys. zł miesięcznie. Senior key account manager może liczyć na pensje rzędu 15-18 tys. zł. Specjaliści niższych szczebli zarabiali między 4 a 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Na stanowisku dyrektor marketingu pensja oscyluje w granicach od 20 do 30 tys. zł brutto. Kierownik marki może liczyć na 10-14 tys. zł miesięcznie, młodszy kierownik marki - na 7-10 tys. zł miesięcznie.

W e-commerce na stanowisku dyrektor marketingu można liczyć na zarobki od 25 do 50 tys. zł miesięcznie. Kierownik zakupów może zarobić na miesiąc od 18 do 25 tys. zł miesięcznie. Social media manager - od 7 do 12 tys. zł brutto miesięcznie.

Na stanowiskach z obszaru sprzedaż techniczna dyrektorskie stanowiska wynagradzane są na poziomie od 16 do 35 tysięcy złotych.

Praca zdalna i elastyczna wiodącym benefitem pracowniczym

Rok pandemii przyniósł zdecydowany wzrost możliwości pracy zdalnej (o 20 punktów procentowych). Nieznacznie zwiększyły się również możliwości elastycznego czasu pracy oraz dni dodatkowego płatnego urlopu (wzrost o 3 punkty procentowe).

Najwięcej respondentów straciło dostęp do karty fitness (spadek o 5 punktów procentowych), a także samochód służbowy oraz dofinansowanie do posiłków czy wakacji (spadek o 4 punkty procentowe). Ograniczenia dotyczą więc obszarów lub usług dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią lub wynikają z rzadszej obecności pracowników w biurach.

- Pandemia czy nie - nadal w wiodących obszarach, takich jak IT, SSC/BPO, obserwujemy rynek pracownika. Pracownicy muszą otrzymać niezbędny pakiet świadczeń pozapłacowych, aby oferta danego pracodawcy (w połączeniu z konkurencyjnym wynagrodzeniem) była atrakcyjna i nie skłaniała do zmiany - podkreśla Iwo Paliszewski, CEE marketing & employer branding manager Antal.

Raport Płacowy Antal 2021 został przygotowany na podstawie trzech źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badania ankietowe: przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI 27.08-16.09 2020 r. na próbie 2067 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Ponadto wykorzystano badanie wśród 315 pracodawców przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2020 r., a także badanie 956 pracowników (specjalistów i menedżerów) przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2020 r.

Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2020 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. 

Dołącz do dyskusji: Specjaliści i menadżerowie z pensjami ponad 12 tys. zł miesięcznie. Spadek przez pandemię

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
To chyba dotyczy Warszawy. W innych miastach tak się nie zarabia..
odpowiedź