SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zidoo X8 - nowe urządzenie Android TV Box w Polsce za 589-619 zł (wideo)

Do sprzedaży w Polsce trafił nowy odtwarzacz marki Zidoo - model X8.

 

Article

Zidoo X8 to niższa wersja modelu Zidoo X9s, w którym producent zrezygnował z kilku funkcji urządzenia typu Android TV Box.

Zidoo X8 łączy w sobie funkcje nawet czterech urządzeń. Przede wszystkim to odtwarzacz multimedialny UltraHD 4K z HDR10. Wyposażono go w złącze wejściowe HDMI, które pozwala wykorzystać Zidoo X8 jako wielofunkcyjną nagrywarkę ze źródeł HDMI, jak i wszechstronny enkoder sieciowy do stremowania wideo w sieć. Oprócz systemu Android, X8 jest wyposażony w system OpenWRT, który umożliwia konfigurację urządzenia jako pełnowartościowy dysk sieciowy NAS.

W Zidoo X8 zastosowano czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Realtek RTD1295, bazujący na platformie ARM Cortex-A53, działający we współpracy z czterordzeniowym modułem graficznym Mali T820. Urządzenie wspiera wyświetlanie obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów oraz HDR 10- bit. Oferuje również szersze spectrum kolorów BT.2020 oraz wspiera kodek H.265/HEVC, zaś zastosowane złącza HDMI są zgodne ze standardem HDMI 2.0, co pozwala na transmisję pełnego sygnału 4K w 60 klatkach na sekundę.

Odtwarzacz obsługuje różne formaty wielokanałowego HD-Audio, w tym DTS, DTS MA, Dolby True HD, DTS X oraz Dolby Atmos, bez ingerencji w jakość strumienia (passthrough). Wśród dostępnych złącz audio znajdują się HDMI, SPDIF oraz złącze analogowe. Nowością jest wsparcie przez urządzenie Android TV odtwarzania DSD po złączu USB. Do samego odtwarzania plików wymagana jest instalacja aplikacji USB Audio Player Pro ze sklepu Google Play, dzięki której można odtworzyć DSD w formacie dff, w tym DSD64/DSD128/DSD256 bez utraty jakości. Przez powyższą aplikację można również odtworzyć FLAC w formacie do 24bit/192kHz.

Za sprawą wejściowego złącza wejściowego HDMI 2.0 IN, Zidoo X8 umożliwia rejestrację wideo oraz transmisję strumieniową obrazu. Pozwala podłączyć np. dekoder telewizyjny pod wejściowe złącze HDMI i oglądać oraz nagrywać telewizję. Dodatkowo, urządzenie oferuje możliwość nagrywania każdego podłączonego źródła HDMI bezpośrednio na pamięć urządzenia, nośnik USB, SD czy dysk sieciowy. Funkcja nagrywania dzieli filmy na pliki o wielkości do 3,65 GB, zabezpieczając je na wypadek utraty danych, zaniku sygnału oraz ograniczenia pojemności nośnika. Urządzenie umożliwia wybór rozdzielczości, bitrate (przepustowości), próbkowania audio oraz formatu zapisu (ts,mp4). Istnieje również możliwość ustawienia harmonogramu nagrań według dnia, godziny i długości nagrania. Do X8 można podłączyć urządzenia o najwyższej rozdzielczości 4K włącznie, jednak nagrywarka oferuje nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości Full HD.

Funkcja transmisji strumieniowej, czyli pracy jako enkoder, pozwala streamować "na żywo" źródło wideo z wejścia HDMI w sieci lokalnej lub w internecie. Do wyboru są trzy opcje: broadcast, unicast i multicast. Można zdefiniować adres IP oraz port i odtworzyć materiał z urządzenia źródłowego w czasie rzeczywistym w komputerze, telefonie czy tablecie, niezależnie od systemu operacyjnego. W tym trybie można również edytować jakość streamingu, podobnie jak w trybie nagrywania.

Funkcja PIP − obrazu w obrazie – umożliwia wyświetlenie źródła w okienku o rozmiarach definiowanych przez użytkownika bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu można oglądać dwa przekazy jednocześnie. Funkcja sprawdzi się także w rozwiązaniach Digital Signage. Dodatkowo, funkcjonalność Adroida 6.0 pozwala na wyświetlenie dodatkowych 4 okien z tak zwaną opcją multiview i pracę z podglądem czterech aplikacji jednocześnie.

Efektem zastosowania karty sieciowej o przepustowości 1 Gb oraz modułu graficznego Mali-T820 GPU, wspartego oprogramowaniem firmy Zidoo, jest płynne odtwarzanie materiałów 4K@60Hz w sieci lokalnej przy podłączeniu kablem sieciowym. Za łączność bezprzewodową odpowiedzialny jest natomiast dwuzakresowy moduł Wi-Fi 2.4Ghz/5Ghz 802.11AC, który korzysta z jednej anteny zewnętrznej. Zidoo X8 posiada ponadto równolegle zainstalowany system OpenWRT pozwalający na korzystanie z urządzenia jako serwera NAS - wystarczy podłączyć do urządzenia nośnik danych przez USB lub czytnik SD i dzięki możliwościom konfiguracyjnym można zbudować swój domowy dysk sieciowy z możliwością wydzielania zasobów i innymi opcjami.

Odtwarzacz multimedialny KODI jest preinstalowany w ramach standardowego oprogramowania wraz z autorską nakładką Zidoo Player. Takie zestawienie producent nazwał ZDMC. Dzięki temu rozwiązaniu bezpośrednio w KODI można uzyskać zarówno dźwięk 7.1 HD-Audio, jak i wsparcie 4K@60Hz 10-bit, 3D BD ISO oraz pełnych rip'ów BD-ISO z menu BD-Lite, dające możliwość wyboru rozdziału oraz napisów. W wersji urządzenia Set Top Box istnieje również możliwość pobierania napisów w locie do filmów, niezależnie czy odtwarzamy materiał z sieci lokalnej, czy za pomocą wtyczek KODI. W tej rozszerzonej opcji urządzenie oferuje ponadto dostęp do dodatków dających nieograniczone możliwości strumieniowania z sieci programów telewizyjnych, filmów oraz z dostępem do kanałów telewizji internetowej. X8 wspiera również automatyczne przełączanie pomiędzy klatkażem 23.976 / 29.970 fps.

Zidoo X8 pracuje w oparciu o system Android 6.0 Marshmallow. Posiada pełny dostęp do platformy Google Play oraz aplikacji, gier oraz programów. Dodatkowo, w urządzeniu domyślne zainstalowana jest przeglądarka Google Chrome ze wsparciem Adobe Flash 11 oraz HTML5, YouTube, Netflix i Skype. Z kolei oprogramowanie producenta oferuje alternatywną do KODI aplikację Home Theather, która pozwala na zarządzanie biblioteką multimedialną. Aplikacja wspiera pobieranie okładek do filmów i płyt, generuje opisy oraz umożliwia zarządzenie plikami w obrębie całej sieci lokalnej. Wielu opcji dostarcza fabryczny odtwarzacz wideo oraz audio. Urządzenie posiada częściowo polskie menu, a producent pracuje nad uzupełnieniem pojedynczych braków w polskim tłumaczeniu.

W Zidoo X8 zastosowano także 2 GB pamięci DDR3 RAM, wbudowane 8GB pamięci wewnętrznej eMMC 5.0, możliwość powiększenia pamięci poprzez instalację nośnika USB, czytnika kart pamięci lub zewnętrznego dysku twardego USB o pojemności do 8 TB. X8 sprawdza się także w sieci korzystając z protokołów SMB, UPNP czy NFS. Możliwości pracy z urządzeniami sieciowymi uzupełnia wsparcie dla Miracast i Airplay, a także odtwarzanie materiałów przez protokół DLNA z innych urządzeń sieciowych.

Zarządzanie urządzeniem ułatwia pilot zdalnego sterowania na podczerwień, który jest dołączony do zestawu. Kontroler pozwala na programowanie klawiszy oraz jest wyposażony w funkcję myszy. Ponadto producent umożliwił sterowanie Zidoo X8 z poziomu telefonu/tabletu z systemem Androidem dzięki darmowej aplikacji Box RC. Oferuje ona zarządzanie urządzeniem z wyborem trybu sterowania (mysz, tablet, gesty) oraz funkcją ScreenShot i skrótami do aplikacji. Do urządzenia dołączona jest również dedykowana antena Wi-Fi oraz kabel HDMI.

Cena detaliczna Zidoo X8 w wersji podstawowej wynosi 589 zł brutto, a wersja Set Top Box kosztuje 619 zł brutto. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta. Urządzenie jest już dostępne w sklepie elektronicznym c4i.com.pl. Dystrybutor dostarcza je z aktualnym oprogramowaniem.

Dołącz do dyskusji: Zidoo X8 - nowe urządzenie Android TV Box w Polsce za 589-619 zł (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl