SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka zależna Agory kupiła 92 proc. udziałów Piano Group za 15,6 mln zł

Należąca do Agory firma reklamy zewnętrznej AMS porozumiała się co do warunków kupna 92 proc. udziałów Piano Group, do której należy sieć MoveTV z ponad 900 ekranami w klubach fitness. Cenę ustalono na 15,6 mln zł, z czego AMS w lipcu ub.r. zapłacił już 6,5 mln zł.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Firma AMS w lipcu ub.r. przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, płacąc 6,5 mln zł zaliczki. Jednocześnie ustalono, że ostateczna cena 60 proc. udziałów Piano Group zostanie ustalona na podstawie wyniku EBITDA spółki za ub.r. i uzgodnionego mnożnika, a także pomniejszona o dług netto spółki.

Do Piano Group należy spółka Benefit Multimedia zarządzająca siecią MoveTV obejmującą ponad 900 ekranów w przeszło 191 klubach fitness w całej Polsce. W 2018 roku Benefit Multimedia zanotowała 4,91 mln zł wpływów sprzedażowych i 198,5 tys. zł zysku netto, wobec 2,9 mln zł wpływów i 391,9 tys. zł zysku netto rok wcześniej.

W styczniu br. Agora podniosła do ok. 14,9 mln zł cenę nabycia udziałów Piano Group. Uzasadniono to lepszymi od prognoz wynikami finansowymi spółki.

15,6 mln zł za 92 proc. udziałów Piano Group

We wtorek Agora w komunikacie giełdowym podała, że AMS ustalił z dotychczasowymi właścicielami Piano Group cenę 13,7 mln zł za 60 proc. udziałów spółki. Jednocześnie porozumiał się co do kupna dalszych 32 proc. udziałów.

Całkowitą cenę za 91 proc. udziałów ustalono na 15,6 mln zł, z czego 6,5 mln zł stanowi zaliczka zapłacona w lipcu ub.r.

Oznacza to przyspieszenie procesu sprzedażowego. W lipcu ub.r. AMS uzyskał dwie opcje call dotyczące kupna pozostałych 40 udziałów Piano Group, będzie miał zrealizować po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych tej drugiej spółki z 2021 i 2022 roku, najpóźniej do końca 2022 i 2023 roku. Z drugiej strony Piano Group otrzymała opcje put - wezwania AMS do kupna 50 proc. reszty udziałów po zatwierdzeniu wyników z 2021 roku i pozostałych udziałów po wynikach z 2022 roku.

W ramach umowy zawartej we wtorek pozostałe 9 proc. udziałów Piano Group zostało objęte opcją kupna (opcja call) oraz jednocześnie opcją sprzedaży (opcja put) na rzecz AMS po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych Piano Group za rok obrotowy 2023

- Nabycie udziałów stanowi długoterminową inwestycję Grupy Agora i jest zgodne ze strategią ogłoszoną przez Agorę w czerwcu 2018 r. Transakcja pozwoli na wzmocnienie pozycji grupy kapitałowej na rynku DOOH - podkreślono w komunikacie firmy.

Piano Group z 7 mln zł wpływów i 2,4 mln zł zysku netto

Agora podała, że według niezaudytowanych wyników w ub.r. Piano Group w ujęciu skonsolidowanych zanotowała prawie 7 mln zł przychodów, ponad 2,5 mln zł zysku EBITDA ora prawie 2,4 mln zł zysku netto.

Dwa tygodnie temu Agora sprzedała firmie Auto Centrum z Krosna swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. - Cena transakcji pozostaje wartością nieistotną dla Grupy Agora - zaznaczyła.

Natomiast na początku czerwca należąca do Agory firma Helios sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog. Miesiąc wcześniej Foodio Concepts złożyło wniosek o upadłość.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł.

Będzie rewizja strategii, priorytetem bezpieczeństwo finansowe

Pod koniec maja Agora poinformowała, że wybuch pandemii COVID-19 oraz jej długofalowe skutki dla polskiej gospodarki i grupy Agora uniemożliwią firmie do końca 2022 roku zrealizowanie celów finansowych ustalonych w strategii.

W przyjętej przez Agorę w połowie 2018 roku strategii na lata 2018-2022 założono, że w 2022 roku firma zanotuje ok. 1,6 mld zł wpływów i ok. 200 mln zł zysku EBITDA. Jeśli chodzi o przychody, to 1,31-1,36 mld zł ma pochodzić z obecnej działalności, a 290-320 mln zł z nowych projektów, a w zysku EBITDA - 155-165 mln zł ma być z bieżących biznesów, a 45-50 mln zł z nowych.

Firma zapowiedziała, że wyda do 930 mln zł na inwestycje rozwojowe, w tym do 430 mln zł na obecną działalność (po połowie na jej modernizację i na rozwój), a do 500 mln zł na nowe przedsięwzięcia. Wyznaczyła też cele dla różnych segmentów swojej działalności, m.in. wzrost liczby subskrybentów cyfrowych „Gazety Wyborczej” do 327 tys., a subskrybentów oferty podcastów TOK FM - do 30 tys.

Podkreślono, że zarząd Agory uznaje kierunki rozwoju firmy wytyczone w strategii za atrakcyjne i nie rezygnuje z ich realizacji na obecnym etapie.

- Tempo i skala działań Grupy będą jednak istotnie odmienne od zakładanych w strategii i zależne od procesu znoszenia obostrzeń sanitarnych w Polsce, dalszego przebiegu pandemii, skutków społecznych koronawirusa, rozwoju sytuacji gospodarczej oraz wpływu tych czynników na działalność Grupy Agora. Czynnikiem wpływającym na możliwość realizacji przez Grupę planów strategicznych będzie również termin powrotu do rozmów z konsorcjum banków na temat finansowania działań rozwojowych Grupy Agora - stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że władze Agory podjęły działania oszczędnościowe i utrzymujące płynność finansową, tak żeby zapewnić firmie bezpieczeństwo finansowe do końca br. i czas na dalsze negocjacje z bankami w sprawie jej finansowania.

- Po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią i ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej zarząd spółki ponownie przeanalizuje plany rozwojowe Grupy Agora, portfel jej biznesów oraz nowe otoczenie rynkowe i na tej podstawie dokona rewizji planów strategicznych - zapowiedziano.

Zawieszona spłata kapitału kredytów

W drugiej połowie kwietnia Agora podpisała z DNB Bank Polska aneks, na mocy którego limit kredytowy w wysokości 25 mln zł będzie dostępny dla spółki do 29 września br. To kolejne przedłużenie dostępności tego limitu, poprzednie uzgodniono pod koniec grudnia ub.r., obowiązywało do końca marca

- Aneks zawiesił część dotychczasowych wymogów banku i wprowadził nowe odzwierciedlające obecną sytuację finansową spółki (czyli Agory - przyp.) m.in. co do wyniku Grupy Agora na poziomie EBITDA w drugim kwartale 2020 r., wysokości salda gotówki na koniec każdego miesiąca w okresie do 30 kwietnia 2021 r. oraz konieczność uzyskania zgody banku na wypłatę dywidendy w 2020 r. - opisano w komunikacie giełdowym Agory.

- Limit kredytowy oprocentowany jest stawką WIBOR dla jednomiesięcznych depozytów w PLN powiększoną o marżę banku. W przypadku niespłacenia w terminie określonym w umowie części lub całości wierzytelności banku, obciąży on spółkę odsetkami w wysokości stopy bazowej powiększonej o karne odsetki - dodano.

Ponadto Agora w ramach aneksu uzgodniła z DNB Bank Polska, że do końca września br. będzie spłacała tylko odsetki dwóch kredytów nieodnawialnych, natomiast zawieszona zostaje spłata rat kapitałowych. Spółka będzie musiała je uiścić w terminach ostatecznej spłaty obu kredytów.

- W rezultacie dwie raty kredytu nieodnawialnego 1 (każda w wysokości 2,1 mln zł) zostały odroczone do 1 kwietnia 2021 r., a dwie raty kredytu nieodnawialnego 2 (każda w wysokości 6,3 mln zł) zostały odroczone do 2 stycznia 2023 r. - poinformowała firma.

Agora zamierza nie wypłacać dywidendy

Zarząd Agory zdecydował, żeby zaproponować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, aby cały jednostkowy zysk netto firmy w ub.r. wynoszący 20,11 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy i nie wypłacać dywidendy. Pozytywnie zaopiniowała to rada nadzorcza spółki.

Jest to odstępstwo od polityki dywidendowej Agory obowiązującej od 15 lat. - Odstąpienie od polityki dywidendowej jest związane z niepewnością gospodarczą wywołaną epidemią koronawirusa COVID-19 - uzasadniono.

- Wpływ globalnej pandemii COVID-19 może nieść za sobą dodatkowe ryzyka dla działalności spółki, których ewentualna skala nie jest obecnie możliwa do precyzyjnego oszacowania i pozostaje poza realnym wpływem lub kontrolą ze strony Agory, jak i jej grupy kapitałowej. Sytuacja ta może również wpływać na problemy płynnościowe kontrahentów Agory. W tych okolicznościach zarząd Agory uznał za uzasadnione rekomendowanie zatrzymania całości zysku za 2019 rok, w celu wzmocnienia pozycji finansowej Grupy - dodano w komunikacie Agory.

W 2019 i 2018 roku firma wypłaciła po 23,29 mln zł dywidendy (50 groszy na akcję), mimo że w 2017 roku zanotowała 68,12 mln zł jednostkowej straty netto. Poprzednio nie podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2017 roku.

Dołącz do dyskusji: Spółka zależna Agory kupiła 92 proc. udziałów Piano Group za 15,6 mln zł

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wujek
Agora, wydawca Gazety Wyborczej, która tak ochoczo pieje o socjalu, solidarności, wspieraniu wszystkich ze wspólnych pieniążków. A realnie komunikat spółki ("Będzie rewizja strategii, priorytetem bezpieczeństwo finansowe") jasno mówi, że liczy się tylko excel i wyniki, a nie człowiek.
odpowiedź
User
Pracownik
Doskonale. Czyli po to były obniżane pensje pracowników, żeby za chwile można było wydać 15 milionów? Droga Agoro, chyba czas się pożegnać, bo nie masz szacunku do ludzi
odpowiedź
User
nikuś
To za pół roku czy za rok oddadzą za darmo pisząc że: "cena nie gra roli"?
odpowiedź