SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spór Disneya z inwestorem Nelsonem Peltzem

Disney stoi na stanowisku, że inwestor Nelson Peltz nie rozumie działalności ich firmy.

Nelson Peltz, fot. UnileverArticle

Nelson Peltz kieruje funduszem inwestycyjnym Trian Group, który w zeszłym roku kupił akcje Disneya wartości 800 milionów dolarów. Inwestor w ubiegłym tygodniu zaatakował Disneya na wielu frontach, twierdząc, że gigant medialny dokonał wątpliwych fuzji i przejęć, w tym przepłacenia za FOX, wykazał brak dyscypliny kosztowej i brak kierunku, jeśli chodzi o planowanie sukcesji. Te czynniki, jak twierdzi Peltz, spowodowały spadek długoterminowej wartości Disneya dla akcjonariuszy.

Zarzuty wobec Disneya

„W związku z tym uważamy, że obecne problemy firmy wynikają przede wszystkim z własnej winy i należy je natychmiast rozwiązać” — powiedział Peltz w zgłoszeniu do SEC, w którym twierdził również, że nie szuka zastępcy dyrektora generalnego Boba Igera, ani nie opowiada się za dalszą destabilizacją firmy.

Trian Group twierdzi, że posiada około 9,4 miliona akcji Disneya, co odpowiada około 800 milionom dolarów udziałów. Peltz jest obecnie prezesem niewykonawczym The Wendy's Company, a także dyrektorem Unilever i Madison Square Garden Sports Corp.

Odpowiedź giganta medialnego

Gigant medialny odpowiada: „Peltz nie rozumie biznesów Disneya i brakuje mu umiejętności i doświadczenia, aby pomóc zarządowi w dostarczaniu wartości dla akcjonariuszy w szybko zmieniającym się ekosystemie medialnym”.

Zarząd Disneya bronił również osiągnięć Igera w zakresie fuzji i przejęć, twierdząc, że niedawno ponownie mianowany dyrektor generalny zwiększył kapitalizację rynkową Disneya z 49 miliardów dolarów w 2005 roku, kiedy po raz pierwszy objął tę rolę, do 231 miliardów dolarów w 2020 roku, kiedy początkowo ustąpił, poprzez przejęcie aktywów, w tym Pixar, Marvel i Lucasfilm.

Disney powiedział również, że przejęcie FOX-a za 71 miliardów dolarów było „kluczowe dla lepszej pozycji Disneya w celu sprostania kluczowym zmianom w sektorze mediów”, a także poszerzenia portfolio o światowej klasy własność intelektualną, przyspieszenia strategii D2C i wniesienia ze sobą „głęboką ławą” dyrektorów, w tym Dana Waldena, Johna Landgrafa, Craiga Erwicha i Courteney Monroe.

Disney wyjawił, że Peltz prosił o dołączenie do zarządu „nie mniej niż” 20 razy od lipca 2022 roku. Dodał, że Peltz „nie ma żadnych osiągnięć w mediach lub technologiach o dużej kapitalizacji” i „nie ma do zaoferowania żadnych rozwiązań dla zmieniającego się krajobrazu medialnego”.

Podobnie jak w przypadku większości firm medialnych, rok 2022 był trudnym rokiem na giełdzie dla Disneya, który odnotował spadek ceny akcji z około 155 USD za akcję do 89 USD. Początek 2023 roku był bardziej obiecujący, kiedy we wtorek cena Disneya wzrosła do 99,91 USD.

W zeszłym tygodniu Disney ujawnił, że były CEO firmy Nike, Mark Parker, został wybrany na prezesa rady nadzorczej, a dokładnie na stanowisko szefa rady dyrektorów Disneya, zastępując odchodzącą przewodniczącą Susan Arnold. Jedną z ról Parkera na nowym stanowisku będzie kierowanie komitetem utworzonym w celu wyłonienia i przygotowania do pracy następcy dyrektora generalnego.

Dołącz do dyskusji: Spór Disneya z inwestorem Nelsonem Peltzem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl