SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spot Procto-Hemolanu Comfort nieetyczny, bo zawiera tezy niepoparte badaniami (wideo)

Komisja Etyki Reklamy uznała, że telewizyjny spot promujący Procto-Hemolan Comfort (Aflofarm Farmacja Polska) wprowadza w błąd, bo użyto w nim stwierdzeń, których nie poparto badaniami.

Article

Przedmiotem skargi rozpatrywanej przez KER była reklama telewizyjna, w której pokazana jest kobieta w białym fartuchu w pomieszczeniu przypominającym aptekę. Wyjmując z szuflady opakowanie Procto-Hemolanu Comfort opowiada o tym jak ważna jest higiena przy zapobieganiu nawrotom hemoroidów. Podczas swojej wypowiedzi stwierdza, że preparat pozwala zwalczać bakterie odpowiedzialne za nawroty hemoroidów.

Według skarżącego pojawiająca się w reklamie teza, iż przyczyną nawrotów hemoroidów są bakterie nie znajduje potwierdzenia we współczesnej wiedzy medycznej na temat tej dolegliwości. „Producent preparatu zawierając taką tezę w reklamie kierowanej do wiadomości publicznej powinien podać źródło takiej informacji lub wyniki badań ją potwierdzających – o ile takie istnieją. W przeciwnym razie dochodzi do wprowadzania odbiorców reklamy w błąd, co w tym przypadku jest czynione z premedytacją. Patogeneza choroby hemoroidalnej nie jest do końca wyjaśniona. Istnieją 3 główne teorie tłumaczące powstawanie tej choroby: naczyniowa, mechaniczna, zapalna. Żadna z nich nie wspomina o udziale bakterii w procesie powstawania czy nawrotu hemoroidów” - napisano w skardze.

Przedstawiciele Aflofarmu w odpowiedzi na zarzuty podkreślili przede wszystkim, że Procto-Hemolan Comfort to żel do higieny intymnej dedykowany osobom z hemoroidami, który zapewnia nawilżenie, uczucie świeżości oraz właściwą higienę okolic odbytu. Składniki żelu posiadają właściwości antybakteryjne oraz skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę. Dzięki zawartości jonów cynku działa antybakteryjnie i tworzy barierę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. „Zachowanie właściwej higieny intymnej okolicy odbytu jest niezwykle ważne w terapii hemoroidów. Reklama produktu zwraca uwagę na ten element, ale nie wskazuje tego jako główną czy wyłączną przyczynę powstawania żylaków odbytu”- napisano w odpowiedzi na skargę.

KER zwróciła jednak uwagę, że w reklamie użyto stwierdzeń, które nie zostały poparte badaniami - na potwierdzenie użytego w reklamie hasła o bakteryjnym podłożu nawracania hemoroidów, firma nie przedstawiła dowodów świadczących, iż przyczyną nawracania hemoroidów są bakterie. Dlatego też w opinii KER spot ten wprowadza konsumentów w błąd.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spot Procto-Hemolanu Comfort nieetyczny, bo zawiera tezy niepoparte badaniami (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Wszystkie te reklamy Sralutanów, Kutaspirazolów i innych Pierdzixów powinny być zakazane!
odpowiedź
User
Wacek
Hipokryzja rynku reklamowego nie zna granic. A co z reklamami boksowymi w necie: "Nauczyła się języka w 7 dni", "Schudła 14 kg w 2 tygodnie", "Dermatolodzy jej nienawidzą", "Wzrost masy mięśniowej bez treningu w tydzień", "Zmarszczki znikły po tygodniu", "Ta jedna niezwykła metoda odmładza o 20 lat"? Czy te reklamy są etyczne? Pytam - bo znajdziecie je na większości polskich wiodących portali. Ich wydawcy nie mają oporów przed reklamowaniem ewidentnego naciągania klientów. Czym się różni moralność od moralności reklamowej? Ano tym, że jeżeli tylko kasa płynie, to każdy fake jest dobry.
odpowiedź