SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spotify debiutuje na Wall Street. Akcje 12,9 proc. w górę, firma wyceniona na 26,5 mld dolarów

We wtorek spółka Spotify prowadząca najpopularniejszy na świecie muzyczny serwis streamingowy rozpoczęła sprzedaż swoich akcji na Wall Street metodą direct listingu. Po pierwszym dniu firma zanotowała cenę 149,01 dol. za akcję, co oznacza 12,9 proc. więcej w porównaniu z ceną odniesienia. W efekcie rynkowa wycena Spotify osiągnęła wartość 26,5 mld dol.

Do startu na nowojorskiej giełdzie Spotify przygotowywała się od ub.r. Debiut był oczekiwany m.in. ze względu na to, że spółka wybrała metodę tzw. direct listingu, czyli skierowania do obrotu niemal wszystkich wyemitowanych akcji spółki z pominięciem tradycyjnej oferty publicznej (IPO).

W rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl Jacek Michalewski, bankier inwestycyjny podkreślał, że listing to szybsze i tańsze wejście na giełdę niż IPO, zaś Spotify nie potrzebuje z giełdy dodatkowego kapitału, ale musi zaistnieć na parkiecie by skonwertować dług na akcje.

W pierwszym dniu notowań akcje Spotify wystartowały z ceną odniesienia ustaloną na 132 dol. za sztukę. Początkowo wartość udziałów poszybowała w górę do 165,90 dol., jednak po zamknięciu parkietu cena wynosiła 149,01 dol. za akcję, co oznacza 12,9 proc. więcej w porównaniu z ceną odniesienia. W związku z tym rynkowa wartość Spotify osiągnęła poziom 26,5 mld dol.

Spotify powstało w Szwecji w 2008 r. Obecnie platforma ma 159 mln użytkowników miesięcznie, z czego 70 mln płaci za subskrypcję. Spółka zatrudnia 1,6 tys. pracowników na całym świecie. W ub.r. Spotify osiągnęła 4,6 mld dol. przychodów i zanotowała 1,4 mld dol. straty netto.

Według zapowiedzi Spotify do końca br. chce posiadać globalnie 96 mln użytkowników płacących abonament – to o 36 proc. więcej niż w ub.r. Spółka przewiduje wzrost przychodów do kwoty 6,6 mld dol., o 30 proc. więcej rok do roku. Marża brutto ma wzrosnąć z 21 do 25 proc. Jednocześnie straty operacyjne miałyby zmaleć do kwoty 409 mln na koniec br.

Serwis Spotify dostępny jest w większości państw Europy, obu Ameryk, Australii, Nowej Zelandii i na obszarze niektórych państw azjatyckich. W Polsce dostęp kosztuje 19,90 zł, a w USA 9,99 dol.

Dołącz do dyskusji: Spotify debiutuje na Wall Street. Akcje 12,9 proc. w górę, firma wyceniona na 26,5 mld dolarów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
umrzyk
Wszystkiego dobrego, Spotifaju, bo bez ciebie już raczej nie wyobrażamy sobie muzycznego życia
odpowiedź