SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spotify reaguje na słowa ministra kultury. Sugeruje podwyżkę cen

Platforma streamingowa Spotify odniosła się do zapowiedzi ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, że na mocy nowelizacji prawa autorskie tantiemy będą też płacić wydawcy internetowi. Koncern tłumaczy, że „nie jest w stanie wchłonąć dodatkowych kosztów podwójnej płatności”, sugerując podwyżkę cen dla użytkowników.

W zeszły czwartek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o zakończeniu konsultacji społecznych nowelizacji prawa autorskiego. Owa nowelizacja ma wdrożyć do polskiego systemu prawnego dwie dyrektywy unijne z 2019 roku.

- Mam nadzieję, że najdalej za dwa tygodnie do trzech to nowe prawo pójdzie do parlamentu. Chcemy uzyskać w finale sytuację w Sejmie, w której rząd, większość parlamentarna i twórcy będą stali ramię w ramię za tym nowym prawem - zapowiedział Sienkiewicz.

Zaznaczył, że do projektu wpisano „dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie”.

Spotify apeluje do rządu ws. tantiem w internecie

Do tej zapowiedzieli odnieśli się w oświadczeniu menedżerowie Spotify: dyrektorka ds. public affairs Dustee Jenkins i Mateusz Smółka, music team lead na polski rynek. Ocenili, że platforma „nie jest w stanie wchłonąć dodatkowych kosztów podwójnej płatności”.

- W przypadku nałożenia dodatkowej płatności, koszt musiałby zostać zrekompensowany kosztem naszego wsparcia dla lokalnych artystów, podwyżką cen dla polskich użytkowników lub innymi środkami - zasugerowali.

Ich zdaniem „branża muzyczna ma zupełnie inną specyfikę niż branża filmowa czy telewizyjna i powinna być rozpatrywana oddzielnie, gdy rząd będzie finalizował te regulacje”.

Zapewnili, że platforma zapewnia polskim artystom większą widoczność w kraju i za granicą. - Warto zauważyć, że w momencie wejścia Spotify do Polski, 10 najchętniej słuchanych artystów na platformie w Polsce stanowili artyści zagraniczni. Obecnie 9 z 10 najpopularniejszych artystów w kraju to Polacy, a konsumpcja polskiej muzyki wzrasta z roku na rok - wyliczyli.

- Nałożenie na muzyczne platformy streamingowe podwójnej opłaty za te same treści znacznie obciążyłoby działalność Spotify w Polsce, ograniczając nasze możliwości inwestycyjne. Wpłynęłoby to niewątpliwie na nasze możliwości wsparcia dla krajowych artystów oraz na samą usługę, z której z zadowoleniem korzysta wielu konsumentów - zaznaczyli.

Zdaniem przedstawicieli Spotify „wprowadzenie obowiązku podwójnej opłaty za tę samą muzykę będzie miało szkodliwy wpływ na polski przemysł muzyczny, polskich artystów i konsumentów”. - Dlatego wzywamy rząd do podjęcia działań już teraz, aby temu zapobiec i sprawić, że polski przemysł muzyczny pozostanie silny i nadal będzie się rozwijał - stwierdzili.

Cena subskrypcji na Spotify już wzrosła

W czwartym kwartale ub.r. platforma Spotify zwiększyła przychody o 16 proc. do 3,67 mld euro, a przy dużo słabym wzroście kosztów jej strata operacyjna zmalała z 231 do 75 mln euro. Przekroczyła poziom 600 mln użytkowników, z których 236 mln korzysta z płatnej oferty, zapewniając firmie zdecydowaną większość wpływów.

Na początku stycznia br. Spotify podwyższyło już w Polsce ceny wszystkich abonamentów: Premium Family, Premium Individual i Premium Duo. Firma uzasadniła to wzrostem swoich kosztów operacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Spotify reaguje na słowa ministra kultury. Sugeruje podwyżkę cen

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katarzyna Cielęcina
Brawo dla Sienkiewicza! Czego się nie dotknie, zamienia w złoto.
odpowiedź
User
Solomon Kane
Już podrożalo.
odpowiedź
User
ndszjfhe
Wyciskają artystów jak cytrynę i jeszcze straszą, że będą musieli podnosić abonamenty. No to podnieście. Twórcy chcą 1,5%. To o ile wrośnie abonament? o 20 groszy? Ha ha... pewnie podniosą o 10 czy 20 % i powiedzą, że to wina twórców. Krwiożerczy kapitalizm powinien odejść do lamusa. Bogaćcie się, ale w społecznie odpowiedzialny sposób. A nie kosztem artystów.
odpowiedź