SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spotify przenosi dane do Google Cloud, rezygnuje z własnych serwerów

Serwis Spotify zapowiedział, że przeniesie całą swoją infrastrukturę informatyczną do chmury obliczeniowej prowadzonej przez Google. - Do tej pory przeniesiono konta 250 tysięcy użytkowników, cała operacja potrwa 18 miesięcy - ujawnia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Przemysław Pluta odpowiedzialny za rozwój Spotify w Europie Środkowo-Wschodniej.

Article

O planie przeniesienia wszystkich kont użytkowników do  Google Cloud Platform Spotify poinformowało na firmowym blogu podkreślając, że na obecnym etapie zaawansowania rozwiązań opartych na chmurze gwarantują one odpowiednią jakość przetwarzania danych, a jednocześnie pozwalają na oszczędności związane z utrzymywaniem infrastruktury informatycznej.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Przemysław Pluta odpowiedzialny za rozwój Spotify w Europie Środkowo-Wschodniej potwierdził, że proces przenoszenia całego serwisu do chmury Google’a już się rozpoczął.

- Przeniesienie danych do chmury do duży i złożony proces, jednak Spotify już przeniosło prawie 250 tys. kont użytkowników (z ponad 20 mln subskrybentów i ponad 55 mln osób korzystających z darmowej wersji) do Google Cloud - informuje Przemysław Pluta. - Spotify planuje przenieść całą usługę w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Nie istnieją żadne specjalne kryteria decydujące o tym, w jakiej kolejności są przenoszone konta poszczególnych użytkowników. Z ich punktu widzenia wszystko pozostanie bez zmian - podkreśla Pluta.

Menedżer nie chciał ujawnić, ile serwis zaoszczędzi na przeniesieniu swojej infrastruktury do Google Cloud Platform, ani też ile będzie płacił za obsługę swoich danych. Przy okazja wyjaśnia jakie argumenty zdecydowały o wyborze usługi chmurowej Google, a nie konkurencyjnych rozwiązań.

- Podobnie jak Google Spotify jest firmą, która narodziła się w internecie - przypomina Pluta. - Od samego początku Google wprowadzał innowacje w zakresie skalowanych rozwiązań, a jakość i zakres platformy danych, którą oferują jako cześć Google Cloud Platform nie ma sobie równych. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się przenieść nasze dane do Google Cloud Platform jest możliwość wyposażenia inżynierów Spotify w możliwie najlepsze rozwiązania, które umożliwią pracę nad naszymi danymi - wyjaśnia Pluta.

Zdobywając kontrakt ze Spotify, Google Cloud Platform może mówić o sporym sukcesie w walce na coraz bardziej konkurencyjnym rynku rozwiązań opartych na chmurze. Liderem tego typu platform pozostaje na razie Amazon, którego usługi chmurowe przyniosły w IV kwartale ub.r. 2,4 mld dol. przychodów - o 69 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spotify przenosi dane do Google Cloud, rezygnuje z własnych serwerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl