SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spowolnienie gospodarcze bez zagrożenia recesją

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł we wrześniu br. o 0,2 pkt m/m do 143,3 pkt, jednak ta niewielka zmiana jest bez znaczenia dla przebiegu dominującej w ciągu ostatniego roku tendencji do łagodnego spadku wskaźnika, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy uważają, że oznacza to zapowiedź spowolnienia gospodarczego bez zagrożenia recesją.

Spowolnienie gospodarcze bez zagrożenia recesją

"Zmiana była niewielka i bez znaczenia dla przebiegu dominującej w ciągu ostatniego roku tendencji do łagodnego spadku wskaźnika, co zapowiada spowolnienie gospodarcze bez zagrożenia recesją" - czytamy w raporcie.

We wrześniu br. trzy składowe wskaźnika oddziaływały w kierunku jego wzrostu, trzy uległy pogorszeniu a dwie pozostały na niezmienionym w stosunku do poprzedniego miesiąca poziomie. BIEC podkreśla przy tym, że w przypadku składowych, które wzrosły lub spadły, wartości zmian były tak niewielkie, że w zasadzie można mówić o kontynuacji tendencji z poprzednich miesięcy.

"Ostatnie badania wskazują na niewielką poprawę tempa napływu nowych zamówień. Dotyczy to zarówno zamówień pochodzących od krajowych odbiorców, jak i tych kierowanych zagranicę. Ta niewielka poprawa nie zmienia jednak dominującej od ponad roku tendencji do kurczenia się portfela zamówień w firmach" - czytamy dalej w materiale.

W przedsiębiorstwach wzrosły zapasy wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy redukowali ich poziom od kwietnia br., dostosowując ich poziom do spodziewanej niższej aktywności produkcyjnej oraz ograniczając tym samym koszty działalności. "Obecny wzrost zapasów w magazynach firm świadczy o tym, że proces dostosowywania ich poziomu do skali obecnej i przewidywanej w najbliższym czasie produkcji nie został zakończony. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu uważają, że mają nadmiar zmagazynowanych zapasów" - uważają analitycy.

Dodają, że nieznacznie wzrosła wydajność pracy, choć podkreślają, że od początku 2011 roku nie wykazywała ona tendencji do poprawy, oscylując jedynie wokół zbliżonych do siebie wartości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spowolnienie gospodarcze bez zagrożenia recesją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl