SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przekazała prezydentowi sprawozdanie za 2022 rok. Zdiagnozowała też problemy rynku mediów

Agresja Rosji na Ukrainę jako najważniejsze wydarzenie polityczne ub. roku, miała także niebagatelny wpływ na sytuację mediów w roku ubiegłym - piszą członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawozdaniu ze swojej działalności. W środę sprawozdanie to wraz z „Informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji” trafiło do najważniejszych organów państwa.

Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)Article

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, KRRiT ma obowiązek przekazywać takie sprawozdanie co roku marszałkom Sejmu i Senatu, prezydentowi i premierowi. W środę zostało ono przekazane zgodnie z przepisami, informuje Rada.

Ze sprawozdania wynika, że członkowie KRRiT przyjęli w ub. roku 279 uchwał, przede wszystkim w związku z prowadzonymi postępowaniami koncesyjnymi. Odbyły się też 44 posiedzenia, zorganizowano osiem spotkań z nadawcami oraz innymi podmiotami działającymi na rynku mediów.

W 2022 roku opublikowano 14 ogłoszeń o możliwości uzyskania lub rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w sposób analogowy rozsiewczy naziemny oraz dwa o możliwości uzyskania lub rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DAB+. Przewodniczący wydał 24 decyzje w sprawie tzw. rekoncesji naziemnych programów radiowych, dwie - telewizyjnych programów naziemnych oraz cztery decyzje w sprawie rekoncesji telewizyjnych programów satelitarnych.

Na koniec 2022 roku obowiązywało 321 koncesji radiowych (w tym trzy koncesje na rozpowszechnianie analogowe naziemne i satelitarne, dwie na satelitarne, trzy w sieciach telekomunikacyjnych i cyfrowo naziemnie w DAB+) oraz 307 koncesji telewizyjnych (w tym 21 na rozpowszechnianie naziemne, 78 na satelitarne, 205 w sieciach telekomunikacyjnych i 3 na rozpowszechnianie satelitarne i w sieciach telekomunikacyjnych).

Problemem - odchodzenie widzów od tradycyjnej telewizji

Rada przekazała też państwowym organom załącznik o najważniejszych problemach radiofonii i telewizji w minionym roku. Jako najważniejsze wydarzenie 2022 roku, które miało także wpływ na sytuację mediów w Polsce, wskazano agresję Rosji na Ukrainę. „Już w pierwszych dniach wojny KRRiT wykreśliła z rejestru programów rozprowadzanych na terytorium Polski siedem programów ze względu na treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w informacji.

Jako inny problem wskazano to, że w Polsce tradycyjna telewizja powoli traci odbiorców. Wprawdzie jest ona nadal jednym z głównych mediów, piszą członkowie KRRiT, ale powoli traci swój prymat. „Jest to szczególnie widoczne wśród odbiorców w wieku 10-24 lata. W 2022 roku, w porównaniu z rokiem 2021, nastąpił zarówno spadek średniego czasu oglądania telewizji linearnej (o 11 minut), jak też spadek widowni telewizyjnej (o 0,31 mln odbiorców)”. W większości sektorów mediów w 2022 roku nastąpił za to wzrost wydatków na reklamę, choć nie dotyczyło to budżetów przeznaczonych na reklamę telewizyjną, pisze KRRiT.

Wskazano też na problemy rynku VOD. Głównym z nich – zdaniem autorów Informacji - jest kwestia modelu ekonomicznego w kontekście rosnącej konkurencji. „W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. co piąty e-widz anulował którąś z opłacanych subskrypcji uzasadniając to niezbędnymi oszczędnościami. Tym bardziej, że pojawili się nowi gracze, czyli dostawcy darmowych kanałów telewizyjnych w streamingu” – czytamy.

Prof. Kowalski odcina się od raportu

Przekazany najwyższym władzom państwowym raport członkowie KRRiT przegłosowali (w stosunku 4:1) kilkanaście dni temu. Od głosu wstrzymał się wówczas prof. Tadeusz Kowalski.

- Chciałem, by podkreślono, iż zabrakło rzetelnych badań i oceny tego, w jaki sposób media publiczne realizowały swoje zadania. Zależało mi, aby Rada wskazała, że tak naprawdę nie wykonywano jakościowych badań w tym zakresie. Wskazywałem głównie na brak badań w zakresie zrównoważonego przekazu mediów publicznych, do którego są one zobowiązane. Druga uwaga, która została pominięta łączy się z pierwszą: postulowałem wprost umieszczenie zapisu o braku zrównoważenia przekazu mediów publicznych - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl.

W ub.r. Rada przy spadku dotacji budżetowej z 37,6 do 31,2 mln zł zwiększyła koszty operacyjne o ponad 50 mln zł, do 87,4 mln. W konsekwencji jej strata netto pogłębiła się z 11,7 do 50 mln zł. Wydatki na wynagrodzenia zwiększyły się z 14,41 do 15,87 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 2,99 do 3,28 mln zł.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przekazała prezydentowi sprawozdanie za 2022 rok. Zdiagnozowała też problemy rynku mediów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Helmut KIopp
Na zdjęciu wyglądają jak uczestnicy Sanatorium Miłości.
odpowiedź