SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd Najwyższy: sprostowanie może być podpisane przez pełnomocnika

W uchwale Sądu Najwyższego stwierdzono, że zgodnie z Prawem prasowym sprostowanie może być podpisane przez pełnomocnika osoby uprawnionej do jego publikacji.

Uchwała wydana w środę przez Sąd Najwyższy dotyczy przepisu z Prawa prasowego stanowiącego, że „sprostowanie powinno zawierać podpis wnioskodawcy, jego imię i nazwisko lub nazwę oraz adres korespondencyjny”.

Pytanie w tej sprawie sformułowała jeszcze w końcu sierpnia zeszłego roku pierwsza prezes Sądu Najwyższego SN Małgorzata Manowska. Zwróciła się ona do Izby Cywilnej z pytaniem, czy w świetle tego przepisu sprostowanie „może być podpisane przez należycie umocowanego pełnomocnika osoby uprawnionej do żądania sprostowania materiału prasowego”. Zwróciła uwagę, że dotychczasowe orzecznictwo SN i opinie ekspertów prawnych w tej kwestii są rozbieżne.

Pytanie prezes Manowskiej dotyczyło tego, czy w świetle Prawa prasowego "sprostowanie może być podpisane przez należycie umocowanego pełnomocnika osoby uprawnionej do żądania sprostowania materiału prasowego".

7-osobowy skład sędziów Izby Cywilnej orzekł w uchwale, że sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem.

- Jeden z trzech najpopularniejszych powodów odmowy opublikowania sprostowania odchodzi właśnie do lamusa - skomentował na Twitterze Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski zajmujący się m.in. tematyką prawną.

Jakie są przepisy ws. publikacji sprostowań

Według Prawa prasowego "na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym". "Sprostowanie powinno zawierać podpis wnioskodawcy, jego imię i nazwisko lub nazwę oraz adres korespondencyjny" - głosi ponadto przepis.

Właśnie na tle tego przepisu pojawiły się różnice w interpretacjach sądów, które rozróżniały - zgodnie z brzmieniem regulacji - skierowany do redakcji wniosek o publikację sprostowania od samej treści sprostowania. Nie ulegało wątpliwości, że wniosek o sprostowanie może być podpisany przez pełnomocnika, ale odmienne podejścia sądów występują wobec podpisania przez pełnomocnika właściwego sprostowania.

"W tym kontekście szczególne znaczenie ma ocena sytuacji, w której wniosek o sprostowanie oraz samo sprostowanie zawarte są w jednym piśmie opatrzonym wyłącznie podpisem należycie umocowanego pełnomocnika osoby zainteresowanej" - zaznaczono w uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego.

Wiele składów sędziowskich rozpatrujących takie sprawy przyjmowało, że sprostowania nie można skutecznie zrealizować przez pełnomocnika. "Sprostowanie stanowi wypowiedź konkretnego podmiotu co do faktu opublikowanego już na łamach prasy, która daje się scharakteryzować jako oświadczenie wiedzy. Nie można więc skutecznie zrealizować go przez pełnomocnika" - wywodziły sądy podzielające taki pogląd.

Jednak inne ze składów sędziowskich dopuszczały możliwość podpisania sprostowania przez pełnomocnika. Ich zdaniem "wymaganie osobistego, własnoręcznego podpisania takiego oświadczenia wiedzy przez osobę zainteresowaną nie służy ochronie żadnych wartości, a jedynie stwarza niepotrzebne bariery przy korzystaniu z instytucji sprostowania".

Według tego drugiego stanowiska podpis pełnomocnika jest dopuszczalny, gdyż "Prawo prasowe wprowadza surowe warunki formalne i merytoryczne dla sprostowania". Powoduje to, iż osoba zainteresowana jest "zmuszona korzystać z pomocy fachowego pełnomocnika nie tylko przy zgłoszeniu wniosku o opublikowanie sprostowania do redaktora naczelnego, ale także przy formułowaniu samego tekstu sprostowania".

Właśnie do tego drugiego poglądu przychylił się SN w swojej uchwale podjętej 8 grudnia br. Na stronach SN jest zamieszczona treść uchwały, nie jest obecnie jeszcze dostępne jej pisemne uzasadnienie.

Dołącz do dyskusji: Sąd Najwyższy: sprostowanie może być podpisane przez pełnomocnika

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl