SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sprzedaż detaliczna rośnie, ale wolniej

Sprzedaż detaliczna w październiku br. wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- We wrześniu prognozowałam, że w  październiku, ale i w listopadzie sprzedaż detaliczna  będzie nieco słabsza. Widać wyraźnie, że gospodarstwa domowe nie są jeszcze gotowe na większe wydatki. Na październikowy wzrost sprzedaży detalicznej znaczny wpływ miała  bardzo wysoka sprzedaż samochodów. Większe zakupy  aut nie były  jednak zasługą ożywienia popytu na rynku krajowym, lecz wzmożonego zainteresowania obcokrajowców, którzy nabywają samochody w salonach w Polsce.

Słabsza okazała się dynamika sprzedaży sprzętu RTV i AGD, co tylko potwierdza ostrożność Polaków w robieniu zakupów dóbr trwałego użytku. Dobrze, że przy osłabieniu zakupów w hiper i supermarketach wzrosła sprzedaż żywności, co świadczy o tym, że gospodarstwa domowe wybierają produkty żywnościowe kierując się nie tylko ceną, lecz w coraz większym stopniu jakością.
Dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że w czwartym kwartale spożycie indywidualne nie przyspieszy istotnie tempa wzrostu PKB, chociaż w grudniu należy oczekiwać nieco wyższej dynamiki sprzedaży detalicznej. Na szczęście, możemy liczyć na eksporterów, którzy świetnie sobie radzą na rynkach zagranicznych. Także inwestycje firm, które po trzech kwartałach wzrosły o 2,2 proc. (r/r) osłabią negatywny wpływ na wzrost PKB, spadku nakładów na inwestycje publiczne - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż detaliczna rośnie, ale wolniej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl