SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press Grupa dementuje informację „Gazety Wyborczej”: państwo nie zaproponowało kupna od nas Verlagsgruppe Passau

Rząd chce kupić Polska Press Grupa, wydającą większość dzienników regionalnych, co pozwoliłoby mu ominąć proces legislacyjny przy ustawie o dekoncentracji kapitału w mediach - podała „Gazeta Wyborcza”. Zaprzeczają temu zarówno Polska Press Grupa, jak wiceminister kultury Paweł Lewandowski opowiadający za projekt ustawy o dekoncentracji w mediach.

Article

Artykuł autorstwa Ireneusza Sudaka, zamieszczony w serwisie Wyborcza.pl, informuje o propozycji, jaką mieli złożyć właścicielom Polska Press wysłannicy rządu. Sondowanie, czy transakcja może dojść do skutku, miano zlecić Funduszowi Rozwoju kontrolowanemu przez Skarb Państwa Polskiemu. - W nieformalnych i nieprotokołowanych rozmowach (miał on) zgłosił gotowość odkupienia od niemieckiego właściciela Verlagsgruppe Passau spółki Polska Press, która wydaje 20 gazet regionalnych. Strona polska miała zaproponować za Polska Press sp. z o.o. bajońskie sumy, bo kilkadziesiąt procent więcej niż wynosi szacowana wartość firmy - napisano w artykule.

W sumie może chodzić nawet o kilkaset milionów złotych. - Dla PiS byłby to plan doskonały, bo nie tylko „zrepolonizowałby” prasę lokalną jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, ale zrobiłby to bez konieczności wprowadzania ustawy, która na pewno spotkałaby się z międzynarodową krytyką. A tak, wszystko mogłoby być załatwione w białych rękawiczkach i z dużym zyskiem dla niemieckich właścicieli - brzmi konkluzja tekstu.

Polska Press Grupa i wiceminister kultury zaprzeczają

Zarówno Polska Press jak i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Lewandowski, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zaprzeczają informacjom Wyborczej.pl. - Ministerstwo nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, nie wiemy nic o tym, ażeby ktokolwiek w imieniu rządu składał takie propozycje przedstawicielom wydawnictwa. Zapewniam, ze prace nad ustawą trwają cały czas normalnie, jesienią przedstawimy projekt rządowi - mówi nam wiceminister Paweł Lewandowski, odpowiadający za prace nad ustawą.

Joanna Pazio, rzecznik prasowy Polska Press Grupy, odpowiada nam w tym samym duchu: - Ani Polska Press, ani jej właściciel nie otrzymali oferty odkupienia udziałów w spółce Polska Press. Nie prowadzimy żadnych rozmów w tej sprawie.

Wyborcza.pl złagodziła swój tekst

Artykuł Ireneusza Sudaka pojawił się na serwisie Wyborcza.pl w niedzielę wieczorem. Bardzo szybko jednak został usunięty. - Stoją za tym przyczyny techniczne - informuje krótko Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory. Co to znaczy? Dokładniejszych wiadomości Graboś nie przekazała.

Po niespełna dobie, w poniedziałkowe popołudnie tekst wrócił na portal. Z naszych informacji wynika, że za tajemniczym zniknięciem stały istotnie powody techniczne. Pierwotna wersja tekstu została bowiem wysłana do internetu po pobieżnej, niezbyt solidnej redakcji. Odpowiada za nią redaktor - wydawca niedzielnego serwisu. Znalazły się w nim m.in. ostrzejsze stwierdzenia, niż w wersji ostatecznej. Tytuł brzmiał „PiS chce odbić lokalne media bez ustawy dekoncentracyjnej” (obecna wersja: „Polska Press miała dostać od skarbu państwa ofertę sprzedaży swoich dzienników lokalnych - wiemy nieoficjalnie. Spółka jednak zaprzecza”). W leadzie znalazło się też zdanie: „Gdyby transakcja się powiodła, PiS mógłby się pochwalić repolonizacją mediów bez wywlekania ustawy dekoncentracyjnej”. W wersji poprawionej pojawia się natomiast łagodniejsze stwierdzenie: „Gdyby transakcja się powiodła, PiS mógłby "zrepolonizować" ważne media lokalne bez forsowania ustawy dekoncentracyjnej”.

W redakcji „Gazety Wyborczej” szybko zauważono, że tekst w pierwotnej wersji nie spełnia redakcyjnych standardów, a niektóre sformułowania mogą stanowić zagrożenie procesowe. Stąd decyzja o wycofaniu go, dopracowaniu i ponownej publikacji w wersji złagodzonej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Press Grupa dementuje informację „Gazety Wyborczej”: państwo nie zaproponowało kupna od nas Verlagsgruppe Passau

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kris
Kilkaset milionów za tonący okręt? Przecież przy takich spadkach sprzedaży gazet regionalnych za chwilę trzeba będzie zrobić jakiś program oszczędnościowy w PPG.
odpowiedź
User
zoo
jak nie sprzedacie to i tak was udupią. dekoncentracja mediów juz jest szykowana. jak nie to obudzicie sie z reka w nocniku...
odpowiedź
User
AS
Nikt o zdrowych zmysłach za takie pieniądze nie kupi 20 regionalnych dzienników, których świetność minęła bezpowrotnie. W Czechach taka transakcja miała większy sens, bo VGP miała także gros tytułów lokalnych, co akurat nie dotyczy rynku polskiego. Niemniej, jestem w stanie uwierzyć w to, że rządzący próbują różnych sposobów na dotarcie do nie tylko swojego twardego elektoratu przed wyborami samorządowymi.
odpowiedź