SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KIM: 1,11 mln gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału

Według danych Krajowego Instytutu Mediów (KIM) na koniec lipca liczba gospodarstw zagrożonych utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) spadła z 1,23 mln do 1,11 mln. Poziom przygotowania na nowy standard odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z NTC obecnie wynosi 72 proc.

28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca kolejne regiony zmieniały standard naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2/HEVC wiązało się z poprawą jakości obrazu. Wszystkie stacje w tym standardzie są bowiem nadawane w wysokiej rozdzielczości.

Gospodarstwa domowe z telewizorami lub tunerami niekompatybilnymi z DVB-T2/HEVC traciły jednak dostęp do kanałów telewizyjnych nadawanych na MUX-1, MUX-2 i MUX-4. To: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka i Wydarzenia24.

Krajowy Instytut Mediów podaje, że tempo zmian przygotowania na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC pozostaje niezmienne od maja. Na koniec lipca liczba gospodarstw zagrożonych utratą sygnału spadła z 1,23 mln do 1,11 mln gospodarstw.


Obszary objęte drugim, trzecim i ostatnim etapem przełączeń na nowy standard odnotowują podobną dynamikę zmiany gotowości na DVB-T2/HEVC – wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do czerwca 2022. Wskaźnik dostosowania gospodarstw na odbiór nowego standardu wynosi w tych obszarach odpowiednio 77 proc. (drugi etap przełączeń - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), 71 proc. (trzeci etap przełączeń - województwa łódzkie, małopolskie, opolskie podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) i 69 proc. (czwarty, ostatni etap przełączeń w lipcu 2022 – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie).

Najbardziej stabilny poziom gotowości na nowy standard odnotowują województwa dolnośląskie i lubuskie, które objął pierwszy etap przełączeń na nowy standard w marcu 2022. Wskaźnik gotowości na odbiór DVB-T2/HEVC wynosi w tym obszarze 75 proc. i nie ulega zmianie od kwietnia.

Z danych jasno wynika, że głównym motywatorem do podjęcia działań dostosowawczych do odbioru nowego standardu nadawania telewizji naziemnej jest utrata sygnału preferowanej stacji telewizyjnej, w drugiej zaś kolejności informacje podawane na ten temat w mediach.

Krajowy Instytut Mediów prowadzi ciągły pomiar stanu przygotowań gospodarstw domowych na nowy standard telewizji naziemnej od jesieni 2021. Kolejne wyniki badań na ten temat zostaną opublikowane we wrześniu.

Dołącz do dyskusji: KIM: 1,11 mln gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
"głównym motywatorem do podjęcia działań dostosowawczych do odbioru nowego standardu nadawania telewizji naziemnej jest utrata sygnału preferowanej stacji telewizyjnej"
Czyli prywaciarze powinni poprawić swoją własną ofertę a nie czekać na odejście TVP z DVB-T.
odpowiedź
User
ghji
Na alkohol ludzie mają pieniądze a na zakup dekodera ok. 100zł już nie więc niech nadawcy pomyślą jakiej rozrywki ludzie oczekują.
odpowiedź
User
Gość
A jaka liczba wzrosła wskutek ryzyka odcięcia prądu za niepłacenie nowych rachunków.
odpowiedź