SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP doradcą zarządu Orlenu. „Pozostaje na stanowisku”

Stanisław Bortkiewicz, wieloletni dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP i bliski współpracownik Jacka Kurskiego, od kilku tygodni jest doradcą zarządu Orlenu ds. rynku mediów - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Nowe stanowisko objął za zgodą poprzedniego zarządu Telewizji Polskiej, ale nie zamierza porzucać dotychczasowej posady - wynika z naszych informacji.

Fot. Shutterstock/OlekSHArticle

Informację o nowej funkcji Stanisława Bortkiewicza potwierdziliśmy u publicznego nadawcy. – Pan Stanisław Bortkiewicz nadal jest dyrektorem Biura Spraw Korporacyjnych TVP. Na jego dodatkowe zatrudnienie w ściśle określonym zakresie Zarząd Spółki wyraził zgodę – doprecyzowało dla Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Zapytaliśmy też o szczegóły współpracy i jej zakres Orlen, ale koncern naftowy nie udzielił nam odpowiedzi. - Spółka nie udziela szczegółowych informacji na temat spraw personalnych zgodnie z obowiązującymi standardami, dodatkowo uregulowaniami w zakresie przepisów wynikających z rozporządzenia RODO. Wszystkie procesy rekrutacyjne w Grupie Orlen są prowadzone w sposób transparentny, zgodny z uregulowaniami wewnętrznymi i przepisami prawa – odpisało nam biuro prasowe Orlenu.

Z naszych informacji wynika, że Bortkiewicz objął posadę doradcy zarządu Orlenu ds. rynku mediów, co może wiązać się z comiesięczną pensją w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.

Dyrektorzy w TVP tracą stanowiska

Zapewnienie publicznego nadawcy, że Bortkiewicz pozostaje na dotychczasowym stanowisku w firmie, ma szczególną wagę w obliczu odwoływania innych dyrektorów z ich funkcji przez nowy zarząd Telewizji Polskiej (tworzy go jednoosobowo nowy prezes Mateusz Matyszkowicz). Dotychczasowe stanowiska tracą dyrektorzy w spółce, współpracujący z Jackiem Kurskim bądź przez niego powoływani. Jednym z przykładów jest Paweł Gajewski, który jeszcze do niedawna szefował TVP3. Stanowisko stracił także Roman Pedrycz dotychczasowy szef ośrodka TVP Technologie, któremu przewodził przez ostatnich sześć lat.

Z naszych informacji wynika, że Stanisław Bortkiewicz wystąpił o zgodę na doradzanie szefostwu Orlenu jeszcze do poprzedniego zarządu Telewizji Polskiej, któremu przewodził Kurski. Rzeczywiście uzyskał zgodę - i to jednogłośnie (drugim członkiem zarządu był Matyszkowicz). Bortkiewicz uznawany jest za bliskiego współpracownika odwołanego Jacka Kurskiego i jego prawą rękę.

Kim jest Bortkiewicz?

Stanisław Bortkiewicz w przeszłości był m.in. szefem zakładów Ursus i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (2002 roku; prezydentem Stolicy był wówczas Lech Kaczyński).

W 2016 roku dołączył do kadry zarządzającej Telewizji Polskiej. W lutym 2016 roku został dyrektorem biura zarządu TVP (z czasem nazwa zmieniła się na biuro spraw korporacyjnych). Jego autorstwa jest reforma organizacyjna publicznego nadawcy, w ramach której zlikwidowano dyrekcje głównych anten telewizji. W 2020 roku Bortkiewicz objął dodatkowo funkcję zastępcy dyrektora Biura Reklamy TVP.

W 2017 roku został oskarżony o to, że w 1988 roku został pozyskany do współpracy przez służbę bezpieczeństwa jako kontakt operacyjny „Tomasz”. Stanisław Bortkiewicz od razu zaprzeczył, wydając stosowne oświadczenie. W maju 2018 roku IPN ostatecznie oczyścił go z zarzutów stwierdzając, że złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne i nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP doradcą zarządu Orlenu. „Pozostaje na stanowisku”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
historia
Pamiętacie te określenia "sitwa", "pajęczyna"?
odpowiedź
User
Klara
Pozostaje więc namiestnikiem formalnie byłego prezesa do kierowania TVP. Realnie to on za kury rozdawał karty, mianował dyrektorów, ustawiał największe dealer. Kura w tym czasie mógł się bawić ramówką czy propagandom.
odpowiedź
User
Mikołaj
Wg mnie tu jest powazny konflikt interesów jeżeli orlen pozostaje jednym z głównych reklamodawców i sponsorów TVP.
odpowiedź