SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stanisław Bortkiewicz prezesem Polska Press. Tomasz Przybek odchodzi z firmy

Nowym prezesem wydawnictwa Polska Press, od półtora roku należącego do Orlenu, został Stanisław Bortkiewicz, poprzednio przez 6,5 roku związany z Telewizją Polską. Na czele Polska Press zastąpił Tomasza Przybka, który w czwartek pożegnał się z firmą.

fot. materiały prasowe Polska Press GrupyArticle

Przybek spotkał się w czwartek po południu w nadzwyczajnym trybie z managementem Polska Press i zakomunikował, że odchodzi ze stanowiska prezesa oraz ze spółki. Podwodu nie podał.

Z naszych informacji wynika, że oświadczenie prezesa było zaskoczeniem dla zarządzających, którzy go wysłuchali. – Nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, a w firmie się mówi, że to wymuszona rezygnacja  – mówi nam anonimowo jeden z uczestników spotkania. Pod koniec spotkania poinformowano, że następcą Przybka zostaje Stanisław Bortkiewicz.

W komunikacie Polska Press podkreślono, że Stanisław Bortkiewicz „posiada szerokie kompetencje w branży mediowej, w szczególności w zakresie mediów elektronicznych”.

- Zapewnienie stabilnej pozycji wśród dużych grup mediowych polskiego internetu wymaga wdrożenia kolejnych projektów strategicznych umożliwiających optymalizację procesów i kosztów. Ważne jest również sprawne zarządzanie marką i realizowanie skutecznych strategii marketingowych - skomentował Bortkiewicz.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl nowy prezes powiedział: - W najbliższych miesiącach skupię się na tym, żeby utrzymać stabilizację w firmie, następnie postawię na rozwój.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Odchodzący prezes rozesłał też pożegnalnego maila do pracowników Polska Press.  "Mam nieodparte wrażenie, że przez ten czas, w trakcie którego miałem okazję prowadzić z Wami konstruktywne rozmowy, odbywać spotkania, spierać się albo wspólnie fascynować nowymi rozwiązaniami i perspektywami dla firmy, udało nam się wspólnie osiągnąć bardzo wiele. Dzięki tej jakże inspirującej współpracy, Waszym „otwartym umysłom” i energii do działania sprawiliśmy, że Polska Press stopniowo przestaje być jedynie Wydawcą, a staje się zwinnie zarządzaną firmą medialno-technologiczną, zdolną do adaptacji do nowych uwarunkowań rynkowych" - czytamy w mailu. 

W zarządzie Polska Press oprócz prezesa są trzy osoby: Dorota Kania, Miłosz Szulc i Małgorzata Skorwider, powołana w kwietniu br. w miejsce Macieja Kossowskiego.

Stanisław Bortkiewicz we władzach Telewizji Polskiej

W zeszłym tygodniu Stanisław Bortkiewicz pożegnał się z Telewizją Polską, z którą był związany od stycznia 2016 roku (większość tego okresu przypadła na prezesurę Jacka Kurskiego, odwołanego na początku września br.).

W lutym 2016 roku Bortkiewicz został dyrektorem biura zarządu TVP, przemianowanego potem na biuro spraw korporacyjnych. Przygotował reformę organizacyjną publicznego nadawcy, w ramach której zlikwidowano dyrekcje głównych anten telewizji. W 2020 roku objął też funkcję zastępcy dyrektora biura reklamy TVP.

Miesiąc temu został doradcą zarządu Orlenu, na co uzyskał zgodę ówczesnego zarządu publicznego nadawcy.

Wcześniej Bortkiewicz pracował m.in. jako szefem zakładów Ursus i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (w 2002 roku, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński).

Kim jest Tomasz Przybek?

Tomasz Przybek od połowy 2012 do końca 2016 roku był w zarządzie Fratrii (to wydawca m.in. tygodnika „Sieci” i wPolityce.pl), zaś w latach 2012-2015 – pracował tam jako prezes. Od połowy 2016 do wiosny 2018 roku był prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, przejętego jesienią 2018 roku przez PAP.

Wcześniej, od 1999 do 2005 roku pracował już w Polska Press jako zastępcą dyrektora sprzedaży w oddziale Prasa Bałtycka. Nadzorował tam utworzenie biura analiz i monitoringu rynku oraz brał udział w połączeniu „Dziennika Bałtyckiego” i „Wieczoru Wybrzeża”. Był też prezesem państwowej firmy Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków, nadzorowanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zaś we wrześniu 2020 roku przeszedł na stanowisko prezesa spółki Armatura Kraków należącej do PZU, gdzie odpowiadał za przygotowanie i wprowadzenie planu naprawczego oraz nowej strategii.

Polska Press ze stratą netto i 1,8 tys. pracowników

W ub.r. Polska Press w ujęciu jednostkowym zanotowała wzrost przychodów z 313,96 do 314,47 mln zł, a przy spadku dotacji i ponad 20 mln zł odpisów miało 30,81 mln zł straty netto, wobec 4,09 mln zł zysku rok wcześniej.

Na koniec ub.r. stałe zatrudnienie w wydawnictwie wynosiło 1 827 etatów. To 5,1 proc. łącznych kadr w grupie Orlen, które na koniec roku wynosiły 35 424 etatów, wobec 33 377 rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Stanisław Bortkiewicz prezesem Polska Press. Tomasz Przybek odchodzi z firmy

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pracownik
Wow, a to niespodzianka .......
odpowiedź
User
Roman
Przybek to pierwszy prezes z wizja i strategia. Mega
odpowiedź
User
ciekawy
Szkoda Przybka, gość miał dobre pomysły i je realizował. Ktoś miał inna wizję?
odpowiedź