SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IPN: dyrektor TVP ds. korporacyjnych Stanisław Bortkiewicz nie współpracował z SB

Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że Stanisław Bortkiewicz, pracujący obecnie w Telewizji Polskiej jako dyrektor biura spraw korporacyjnych, złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne i nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

Stanisław Bortkiewicz złożył oświadczenie lustracyjne pod koniec 2016 roku, po tym jak został powołany do rady nadzorczej państwowej firmy Tauron. Od wiosny 2016 roku Bortkiewicz pracuje w kierownictwie Telewizji Polskiej, obecnie pełni funkcję dyrektor biura spraw korporacyjnych.

Pod koniec października ub.r. użytkownik Twittera o pseudonimie John Bingham stwierdził, że Bortkiewicz został pozyskany do współpracy jako kontakt operacyjny Tomasz we wrześniu 1988 roku, niedługo przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Bortkiewicz szybko wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył tej informacji. - Byłem bezskutecznie inwigilowany przez SB od 1983 r. w Gdańsku. Według mojej wiedzy byłem również inwigilowany po zakończeniu studiów i rozpoczęciu pracy w Ostródzie przez osobę z kręgu moich znajomych, która bez mojego udziału, wiedzy i zgody wytworzyła dla SB dokumenty na mój temat. Informacje te są znane IPN-owi - opisał.

- Nie ma miejsca dla TW SB w TVP. Ani zgody na wyroki bez dowodu - skomentował prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Niedługo potem profil twitterowy John Bingham został usunięty.

Pod koniec kwietnia dyrektor biura lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej poinformował prezesa TVP, że prokurator badający oświadczenie lustracyjne Stanisława Bortkiewicza uznał, że jest ono zgodne z prawdą. W czwartek poinformował o tym serwis internetowy tygodnika „Do Rzeczy”.

- Kiedy w 2016 roku złożyłem wniosek lustracyjny, to myślałem, że to zwykła formalność. Z ciekawości, co SB napisało na mój temat w Gdańsku, na początku 2017 roku poprosiłem o dostęp do akt. Kiedy je zobaczyłem w maju 2017 roku, to byłem zaskoczony, że ktoś mnie zarejestrował oraz, że SB inwigilowała mnie także w Ostródzie - powiedział Bortkiewicz serwisowi. - Po szesnastu miesiącach prowadzenia postępowania IPN odpowiedział mojemu pracodawcy. Dobra wiadomość została wysłana dokładnie w 35. rocznicę aresztowania mnie w 1983 roku podczas kolportowania ulotek - dodał.

W tekście na DoRzeczy.pl opisano działalność opozycyjną Bortkiewicza w czasie studiów w Gdańsku i inwigilowanie go przez SB. - Próbowano mnie zwerbować, ale bezskutecznie. Okazało się, że byłem w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. Sama „opieka” trwała ponad 80 miesięcy - stwierdził dyrektor TVP ds. korporacyjnych.

- Przełożony mojego opiekuna, lub inny pracownik SB fałszował dokumenty dotyczące mojej osoby, ale czynił to jednak nieudolnie. Jest w tych papierach pełno błędów, nie zgadzają się daty, ani treść wpisów dokonanych kilkoma charakterami pisma. Nie było na to mojej zgody, mojego udziału ani też nie miałem żadnej świadomości, że cokolwiek wokół mnie się wówczas dzieje. Nie wiedziałem o tym aż do 2017 roku - zaznaczył Bortkiewicz.

W październiku ub.r. zapowiedział kroki prawne wobec autora profilu John Bingham. W rozmowie z DoRzeczy.pl stwierdził, że skierował już tę sprawę do sądu. - Jeśli pomawiający zachowa się przyzwoicie, to jestem nastawiony ugodowo - deklaruje.

Dołącz do dyskusji: IPN: dyrektor TVP ds. korporacyjnych Stanisław Bortkiewicz nie współpracował z SB

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
IPN potwierdził także, że to Lech Kaczyński był faktycznym przywódcą Solidarności a towarzysz Wolski i towarzysz Piotrowski przez lata rozbijali PZPR od środka.
odpowiedź
User
?
IPN potwierdził także, że to Lech Kaczyński był faktycznym przywódcą Solidarności a towarzysz Wolski i towarzysz Piotrowski przez lata rozbijali PZPR od środka.


Jakieś źródło? Czy tworzysz sobie rzeczywistość i chcesz nasz do niej zaprosić?
odpowiedź
User
Obrycki Paweł
Nie rozumiem Panie Bortkiewicz dlaczego SB mnie nie zapisała jako TW ?
odpowiedź