SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chińczycy chcą obrony przed Starlinkiem. Będą strzelać do satelitów?

Chińscy wojskowi chcą opracowania systemu pozwalającego na skuteczną walkę z systemem Starlink, który zapewnia satelitarny dostęp do internetu. Według Pekinu rozwiązanie miałoby być stosowane w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa Chin, w grę wchodzi fizyczne niszczenie satelitów w przestrzeni lub ataki na ich oprogramowanie.

Article

Stworzony przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX system Starlink dostarcza łączność internetową za pomocą satelitów umieszczonych w przestrzeni okołoziemskiej. Firma podaje, że obecnie ma w kosmosie ponad 2 tys. satelitów, zaś liczba użytkowników systemu przekracza globalnie 250 tys.

Ostatnio o Starlink zrobiło się głośno w kontekście wojny w Ukrainie. SpaceX dostarczył stronie ukraińskiej za darmo zestawy Starlink (brała w tym udział także strona polska za pośrednictwem Orlenu), a system jest wykorzystywany m.in. przez siły zbrojne Ukrainy do walki z rosyjskim najeźdźcą.

Chiny kontra Starlink

Okazuje się, że Starlnik jest solą w oku nie tylko Rosjan, ale także komunistycznych władz w Chinach. Chińscy naukowcy wojskowi wezwali do opracowania środków przeciwko systemowi prowadzonemu przez SpaceX. Sugerują oni stworzenie możliwości niszczenia satelitów w przypadku, gdy zagrażają one bezpieczeństwu narodowemu Chin.

Chiny muszą rozwinąć zdolność do unieszkodliwiania, a być może nawet niszczenia satelitów internetowych Starlink - stwierdzili naukowcy wojskowi z tego kraju w artykule opublikowanym w chińskim czasopiśmie „Modern Defense Technology”. Autorzy zwrócili uwagę na możliwość wykorzystania satelitów Starlink do celów wojskowych, które mogą pomóc innym krajom i zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Chin.

Jak podaje „South China Morning Post”, naukowcy wzywają do rozwoju zdolności antysatelitarnych, w tym zarówno metod „hard”, jak i „soft” kill. Te pierwsze służą do fizycznego niszczenia satelitów, np. przy użyciu pocisków rakietowych, natomiast metoda „soft kill” jest ukierunkowana na oprogramowanie i system operacyjny satelity.

Czytaj także: Ze Starlinka będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Ukrainy

Ponadto chińscy wojskowi proponują opracowanie systemu nadzoru, który byłby w stanie śledzić każdego satelitę Starlink. Pozwoliłoby to rozwiać jedną z obaw badaczy, a mianowicie możliwość wystrzelenia ładunków bojowych wraz z kilkoma satelitami.

- Chociaż Starlink twierdzi, że jest programem cywilnym, który zapewnia usługi szybkiego internetu, ma on silne zaplecze wojskowe – twierdzą Chińczycy. - Jego stanowiska startowe są budowane w bazach wojskowych, a SpaceX otrzymał wcześniej fundusze od Sił Powietrznych USA na badanie, w jaki sposób satelity Starlink mogą łączyć się z samolotami wojskowymi za pomocą szyfrowania.

Chińscy naukowcy ostrzegli przy tym, że Starlink może zwiększyć prędkość komunikacji myśliwców i dronów ponad stukrotnie. Między twardą, a miękką likwidacją badacze preferują to drugie rozwiązanie, ponieważ fizyczne zniszczenie satelitów spowodowałoby powstanie śmieci kosmicznych, które mogłyby zakłócić działalność Chin w przestrzeni okołoziemskiej.

Kraj ten złożył wcześniej skargę do ONZ w związku z bliską kolizją stacji kosmicznej Tiangong z satelitami Starlink. Podobno w 2021 r. stacja musiała dwukrotnie wykonać manewry unikowe, aby zminimalizować ryzyko kolizji.

Czytaj także: Starlink podnosi ceny za dostęp do internetu

Dołącz do dyskusji: Chińczycy chcą obrony przed Starlinkiem. Będą strzelać do satelitów?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
puu
Oby było jeszcze więcej Starlinków na orbicie! Wolna przestrzeń! Wolne satelity!
odpowiedź
User
No
Tak uważasz, ale zdajesz sobie sprawę że takie satelity służą imperlistycznym interesom USA. Ich treści nawołuja do wzniecania niepokojów społecznych w krajach które nie chcą podporządkowac się USA. W USA jest taka cenzura że takie treści nie mają prawa docierać do amerykanow, tylko o tym jest zakaz mówienia, chociaż kilka dni temu w tvpis był o tym program.
odpowiedź
User
Stan
Takie satelity służą do dezinformacji społeczeństwa nie tylko w Chinach ale na całym świecie. Obecnie mają dużo roboty w oklamywaniu ludzi na temat wojny na Ukrainie.
odpowiedź