SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orlen przekazał Ukrainie zestawy do Starlinka. Ukraiński wicepremier dziękuje też polskiemu rządowi

Władze Ukrainy otrzymały sfinansowany przez PKN Orlen transport z zestawami do korzystania z internetu satelitarnego Starlink, zapewnianego krajowi przez firmę SpaceX Elona Muska. - Wspieramy Ukrainę i jej obywateli! - podkreślił Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Zestaw do korzystania ze Starlinka Article

W piątek wieczorem ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow podziękował m.in. polskiemu rządowi i spółce Orlen za zestawy do Starlinka.

- Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu" - wskazał Fedorow na Twitterze.

Wcześniej w piątek prezes PKN Orlen informował, że kupione przez firmę Starlinki dotarły do miejsca docelowego na Ukrainie.

- Wspieramy Ukrainę i jej obywateli! Zakupione przez nas Starlinki dotarły do miejsca docelowego i już pomagają Ukrainie utrzymywać nieprzerwany kontakt ze światem. Podziękowania dla Elona Muska za ekspresową realizację tego zamówienia – napisał Obajtek na Twitterze.

- To było trudne, ale bardzo ważne zadanie. Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię #Starlink.ów, które umożliwią jej kontakt ze światem. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami - podkreślił Obajtek.

W komunikacie Orlen wyliczył, że na różne sposoby pomaga też uchodźcom z Ukrainy. Firma przygotowała ogrzewane namioty przy granicy polsko-ukraińskiej, w których dostępne są ciepłe przekąski i napoje oraz przekazała ponad 30 tysięcy litrów paliwa władzom miasta Przemyśl.

Zorganizowała też w wielu miejscach zbiórkę darów rzeczowych oraz akcję pomocy Ukrainie w ramach programu lojalnościowego Vitay.

O dotarciu do władz Ukrainy poprzedniego transportu z zestawami do Starlinka Mychajło Fedorow informował we wtorek. Podziękował za to zarówno Elonowi Muskowi, jak też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Starlink udostępniony Ukrainie przez Elona Muska

28 lutego Mykhailo Fedorov,  wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, napisał do Elona Muska na Twitterze. Zauważył, że podczas gdy firma biznesmena planuje kolonizację Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę, a gdy firma Muska z sukcesem testuje rakiety wielokrotnego użytku, rosyjskie rakiety są wystrzeliwane do ukraińskich cywilów. Poprosił Muska, by zapewnił dla Ukrainy stacje do internetu satelitarnego Starlink.

Biznesmen odpowiedział jeszcze tego samego dnia. - Usługa Starlink jest teraz aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze - poinformował. Mykhailo Fedorov podziękował Muskowi oraz „wszystkim, którzy wspierają Ukrainę”.

2 marca Mykhailo Fedorov poinformował, że świadczony przez SpaceX internet satelitarny Starlink działa już w tym kraju. - Dzięki Starlinkowi nasze miasta pozostają połączone oraz działają służby ratujące życie - podkreślił. Zaznaczył, że w związku z atakami rosyjskimi na infrastrukturę Ukraina potrzebuje generatorów prądu, żeby utrzymać działanie Starlinka i opartych na nim usług.

Następnego dnia Elon Musk poinformował, że oprogramowanie Starlinka został zaktualizowane „w celu zmniejszenia szczytowego zużycia energii, dzięki czemu Starlink może być zasilany z zapalniczki samochodowej”. - Włączony roaming mobilny, dzięki czemu antena z układem fazowanym może utrzymywać sygnał podczas poruszania się pojazdu - dodał biznesmen.

W zeszłym tygodniu do Ukrainy dotarła kolejna partia zestawów do korzystania z internetu Starlink. Mykhailo Fedorov podziękował za to Elonowi Muskowi i Oksanie Markarovej, ambasadorce Ukrainy w USA.

Musk chce pojedynku z Putinem

- Niniejszym wyzywam Władimira Putina na pojedynek. Stawką jest Ukraina - napisał w poniedziałek Elon Musk na Twitterze. - Czy przyjmujesz to wyzwanie? - spytał, pisząc po rosyjsku.

Do jego wpisu odniósł się Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny. Zacytował fragment utworu Aleksandra Puszkina „Opowieść o papieżu i jego robotniku Bałdzie” w kpiącym tonie opisujący przesadne ambicje „małego diabełka”.

- Widzę, że jesteś twardym negocjatorem. OK, możecie mieć 10 proc. więcej pieniędzy z pay per view - skomentował to Musk.

Internet Starlink od ponad roku

Publiczne testy internetu Starlink, oferowanego przez firmą Elona Muska SpaceX, rozpoczęły się w USA jesienią 2020 roku. Docelowo usługa ma być świadczona na całym świecie z wykorzystaniem ok. 12 tys. satelitów.

Wiosną ub.r. SpaceX zawarł z Google porozumienie, w ramach którego z internetu Starlink będą mogły korzystać centra przetwarzania danych Google Cloud. Ma to pomóc w dostępie do chmury Google szczególnie tym firmom i organizacjom, które działają na terenach z utrudnionym dostępem do internetu.

Użytkownicy z Polski zestawy do internetu Starlink mogą zamawiać od jesieni ub.r.

Dołącz do dyskusji: Orlen przekazał Ukrainie zestawy do Starlinka. Ukraiński wicepremier dziękuje też polskiemu rządowi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl