SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tanieją połączenia do krajów unijnych. Maksymalnie 19 eurocentów netto za minutę rozmowy

Od 15 maja 2019 roku zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w obrębie Unii Europejskiej. Użytkownicy dzwoniący ze swojego kraju do innego państwa UE zapłacą maksymalnie 19 eurocentów za minutę (plus VAT) i 6 eurocentów za wiadomość SMS (plus VAT).

fot. Shutterstock.comArticle

Wprowadzane obecnie przez Unię Europejską przepisy są kolejną istotną regulacją w segmencie telekomunikacyjnym od momentu zniesienia opłat roamingowych na terenie wspólnoty w połowie czerwca 2017 r.

Taniej do krajów Unii

Według przepisów, które będą obowiązywać na terenie Unii od 15 maja br. użytkownik dzwoniący ze swojego kraju do innego państwa unijnego nie zapłaci więcej niż 19 eurocentów (plus VAT) za minutę połączenia. Z kolei wysłanie jednej wiadomości SMS nie może kosztować więcej niż 6 eurocentów (plus VAT).

Jak wyjaśnia Komisja Europejska nowe maksymalne stawki za rozmowy międzynarodowe i SMS w obrębie UE stanowią wynik ogólnounijnego przeglądu przepisów w dziedzinie telekomunikacji, który ma wzmocnić koordynację w obszarze łączności elektronicznej i zwiększyć rolę pełnioną przez Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

- Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii – zaznacza w komunikacie Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego. - Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE.

Jednolite stawki

Nowe przepisy dotyczące rozmów międzynarodowych mają rozwiązać problem znacznych różnic cenowych, które dotychczas odnotowywano między poszczególnymi państwami członkowskimi. Jak podaje KE średnio standardowa cena wewnątrzunijnego połączenia do sieci stacjonarnej lub komórkowej była 3 razy wyższa niż standardowa cena krajowego połączenia, a standardowa cena wewnątrzunijnej wiadomości SMS – ponad 2 razy wyższa niż wiadomości krajowej. W niektórych przypadkach standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego może być nawet 10 razy wyższa od standardowej ceny połączeń krajowych.

Z aktualnego badania Eurobarometru dotyczącego połączeń międzynarodowych wynika, że 42 proc. respondentów kontaktowało się w ciągu ostatniego miesiąca z osobą w innym kraju UE. 26 proc. respondentów stwierdziło, że korzysta w tym celu z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub SMS-a.

Operatorzy telekomunikacyjni w całej UE mają obowiązek poinformować użytkowników o nowych stawkach maksymalnych. Zaczną one obowiązywać we wszystkich 28 krajach UE, a wkrótce potem także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Stawki maksymalne dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi nie są objęci tą formą regulacji cen, gdyż wielu operatorów proponuje odrębne, specjalne oferty przeznaczone dla tej grupy użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tanieją połączenia do krajów unijnych. Maksymalnie 19 eurocentów netto za minutę rozmowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl